Gabionové doplňky na zahradu

Máte v plánu vylepšit exteriér Vaší zahrady nebo toužíte po novém designu okolí Vašeho domu, chalupy či terasy? V takovém případě Vám můžeme doporučit gabionové doplňky, které Vás zaručeně nezklamou.

Gabiony a gabionové stěny

Pod pojmem gabiony se rozumí konstrukce, které jsou tvořené z ocelových sítí o průměru  3,84 mm s protikorozní ochranou a oky zpravidla 50 x 10 0 mm nebo 100 x 100 mm, propojenými spojovacími prvky, kterými jsou táhla, šroubovice a spony, ze kterých se vytvoří základní koše. Ty jsou vyplněny, nebo lépe řečeno vyskládány kamenivem a to  podle způsobu užití – buď jednostranně, dvojstranně nebo trojstranně.

Přednosti gabionů

Tou nejdůležitější a nejocenitelnější předností je jejich estetická stránka, která je v kontrastu se šedivostí betonových konstrukcí. Jejich výhodou je především to, že jsou tvořeny přírodním vhodně voleným kamenivem, navíc, doslova umně skládaným do požadovaného tvaru. Navíc jsou příznivé vůči životnímu prostředí, neboť působí, na rozdíl od betonových konstrukcí, naprosto přirozeně, v souladu s daným prostředím. V gabionech mohou žít jak rostliny, tak i živočichové. Konstrukce jsou přirozeně propustné a tím snižují požadavky na odvodnění zásypů za konstrukcemi. Kvalita a estetičnost vychází z použitých materiálů. Gabiony se liší hlavně barevností kameniva, které musí splňovat požadavky na nenasákavost. Gabiony mají celkově nepřeberné množství předností a právě z toho důvodu jsou stále více oblíbenou náhradou klasických konstrukcí.

Pro koho jsou gabionové doplňky určeny?

Především pro ty, kteří přemýšlejí o vylepšení exteriéru svých zahrad a nebo touží po novém designu okolí kolem svého domu, terasy nebo i návsi či náměstí.

Další výhody gabionu

Gabion jako materiál je velmi šetrný k životnímu prostředí. Velmi snadno se montuje bez betonu, rychle se staví, taky slouží jako ochrana proti hluku, neboť plní funkci zvukové izolace. Další výhodou gabionu je, že je finančně dostupný. Snadno se rozebírá a můžete si vybrat pletivo podle Vašich představ. Gabiony jsou taky velice stabilní, staticky spolupůsobí s terénem, můžete je dodatečně napojit bez pracovních spar, dotvarovat je dle Vaší libosti. Gabiony mají rovněž přírodní vzhled a vynikají suchou montáží, což znamená, že je můžete provádět i v zimních podmínách.  A navíc mají gabiony moderní a příjemný vzhled.

Použití gabionů

Gabiony mají široké uplatnění, záleží na každém z Vás, na co konkrétně hodláte gabion použít. Mezi hlavní možnosti využití gabionů se dá zařadit protihlukové opatření a bariéry, pro stabilizaci svahů a půdy proti erozi a sesuvům, k úpravám terénu včetně možnosti použití gabionu v zahradách jako estetický funkční doplněk, rovněž ho můžete použít jako ochranu proti padajícímu kamení ze skal a břehů, lze jimi upravit vodní toky a břehy vodních děl a mnoho dalších možností.

Kde je možné použít gabiony?

Gabiony se používají ve všech oborech a to v pozemní, inženýrské i vodohospodářské stavbě a jejich využití je možné i jako estetický prvek do exteriérů.

Inženýrské stavby

Gabionové sítě lze využít pro stavbu mostů, podjezdů nebo taky zpevnění nájezdů. Taktéž se používají k rozšíření a stabilizace komunikací, železničních náspů, nebo jako ochrana sloupů mostů. Využití gabionů je opravdu velmi široké a zpravidla jeho použití závisí na představě  architekta nebo projektanta.

Vodohospodářské stavby

Pomocí gabionů může docházet ke zpevňování svahů např. při odstraňování povodňových škod, ke zpevnění břehů vodních toků. Rovněž je lze použít i k budování svahů a při výstavbě vodních nádrží.

Pozemní stavby

Pokud uvažujete o bezpečnostních a ochranných plotech,** hlukotěsné zdi nebo prostorové konstrukci** pro popínané rostliny, opět je gabion tou správnou volbou.

Gabiony v exteriéru

Pod gabionovými doplňky v exteriéru si můžete představit např. obklady, sloup, výplně otvorů, okrasné zídky, lavečky, gabionové bary a různé doplňky dle Vašeho přání.

Gabiony v interiéru

Gabionové koše se dají využít nejenom jako venkovní zídky a obklady, ale zároveň i jako zvláštní a zajímavý prvek ve Vašem interiéru.

Gabionové doplňky na zahradu

Mezi tyto patří:

Moderní gabionové stěny

Gabionové stěny si můžete na svém pozemku vytvořit například pro případ zvýšení soukromí. Gabionová řešení se v současné době stávají stále více oblíbenější v oblasti bydlení. Pokud namontujete dva panely se specifickou výplní k sobě, vytvoříte tím plot, který Vám poskytne soukromí nebo taky plní funkci dekorativně gabionové stěny.

Gabionové koše – pevné a okrasné terasy

Gabionové koše lidé nejčastěji volí pro různé úpravy terénů a zahrádek. Tvoří jimi například taky** obrubníky k chodníkům, trávníkům** a dále tyto terasy umožní kaskádovitě vyřešit problémy svahovitého terénu a to formou rovných nebo do oblouku poskládaných smontovaných stěn, tímto spojením mezi sebou můžou taktéž vytvořit neprůhledný plot nebo např. ohraničení bazénu.

A jste-li nápadití, určitě najdete i mnoho dalších řešení k jejich využití.** Kamennou výplň košů** nebo výplň z jiných materiálů už si vyřešíte jistě sami. Inspiraci můžete hledat jak v zahradních prodejnách, tak na internetu nebo na webových stránkách firem, které gabiony prodávají. Jistě sežene i velké množstí okrasných kamenů a jiných valounů, tudíž si výsledný design vytvoříte sami. Podle toho, co si vyberete, si vytvoříte svůj jedinečný originální vzhled.

Gabionové květináče

Gabionové květináče bývají převážně vyrobeny z pozinkovaného železa a s uzavřeným dnem. Ve většině případů se dodávají smontované, takže na Vás je už je jen naplnit kameny nebo čím uznáte za vhodné. Gabionové květináče následně slouží jako okrasa Vaší zahrady, ale i interiéru Vašeho domova, kterému dají nezapomenutelný a ojedinělý design.

**
**

Gabionové lavičky

Pokud máte v plánu vytvořit na Vaší zahradě, v parku nebo kdekoliv jinde příjemné posezení netradičního vzhledu, které vytvoří ojedinělý a s ničím nezaměnitelný design, tou nejlepší  volbou můžou být gabionové lavičky. Nejenomže jsou nadmíru pohodlné, ale svou vizáží i jedinečné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5720 (zahradni-radce.cz#9921)


Diskuze a zkušenosti

Miroslav Kladivo | 08.03.2015 14:28
Re: Gabionové doplňky na zahradu dobrý den,měl bych zájem o gabionové květináče na terasu je možné zaslat nějaké tvary a ceny květináčů? Děkuji Kladivo Mirosav miroslav.kladivo@volny.cz +420777636551

Jana | 10.05.2016 09:05
Gabionové květináče: Dobrý den,měl bych zájem o gabionové květináče na terasu je možné zaslat nějaké tvary a ceny květináčů? Děkuji Hudousková Jana (jana.hudouskova@saint-gobain.com)


Přidat komentář