Gabiony

Jste vlastníky rodinného domku, chaty, chalupy? Jak máte vyřešené oplocení Vašeho pozemku? Rozhodli jste se pro živý plot, klasické oplocení, betonovou zídku? Slyšeli jste však již o nových moderních gabionových plotech?

Mohlo by se zdát, že gabionové ploty jsou novinkou, která nyní dorazila na trh. Historie těchto plotů je však stará tisíce let. Vůbec první známé využití gabionových plotů bylo sestaveno za účelem protierozního opatření, a to konkrétně na březích Nilu.

To, co se však změnilo je používaný materiál na gabiony. Dříve se totiž jednotlivě zaplétaly, a to z rákosových rohoží. Navíc se plnily zeminou. Současné gabionové ploty jsou vyráběny z tenkých ocelových konstrukcí a plněny převážně lomovým kamenem, případně dřevem, betonovou drtí nebo jiným podobným materiálem. Možná Vás napadne, že takový plot pak bude působit jako opevnění. Rozhodně však tomu tak není. Sami se můžete přesvědčit.

Využití gabionových plotů

Gabiony je možné použít nejen pro oplocení domku, chaty, chalupy. Jejich využití je mnohem širší. Lze je použít také jako efektní zídku, obklady, valy, či samostatné prvky. Jak by se Vám líbily například efektní venkovní květináče, které by zdobily Vaši zahradu?

Gabiony jsou jedinečné i tím, že svým vzhledem nijak nenaruší okolní krajinu. Nejen z toho důvodu najdete gabionový plot i v národních parcích, či chráněných krajinných oblastí.

Výhody gabionových plotů

Kdo by měl rád okolní ruch, ať už z projíždějících aut, nebo vracejících se mladíků z hospůdek, kteří posilněni alkoholovým mokem mají více než povznesenou náladu. Kameno-drátový plot vyniká v tlumení zvuků.

Jistě Vás potěší i to, že takový plot lze postavit za velmi krátkou dobu. Oproti tomu, kdybyste se rozhodli například pro betonovou zídku, pak Vás čeká spousta práce s vybetonováním.

S gabionovým plotem budete mít minimální práci, co se týká údržby a péče. Kdybyste se však například rozhodli pro živý plot, pak je s ním spojena celá řada prací, od zástřihu, zalévání, hnojení.

Gabionový plot je možný si nechat postavit de facto v každém ročním období, ať je léto, nebo podzim. Živý plot byste mohli těžko realizovat v zimních měsících, a o betonové zídce ani nemluvě.

Pokud byste chtěli ozvláštnit a vnuknout trochu té zeleně do gabionového oplocení, ničemu nebrání, abyste plot nechali ozelenit, či prorůst efektním kořenovým systémem.

Nikde také není psáno, že byste museli mít gabionový plot navždy, či v daném tvaru. Plot je možné jednoduše rozebrat a opětovně sestavit v jiném místě, velikosti, tvaru apod.

Gabiony a životní prostředí

Gabiony jako takové jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, vzhledem k tomu, že jejich stěžejním prvkem je přírodní materiál - kamen. Hledáte-li tedy efektní a ekologické řešení, jsou gabiony velmi vhodným řešením.

Kamen rozhodně není tak nudný a šedivý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kdyby tomu tak bylo, tak by nebyl vyhledáván pro obklad, dlaždice, pracovní kuchyňskou desku aj. Obliba kamenu neustále vzrůstá. Důkazem je jeho další využití, a to právě v podobě gabionových plotů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5719 (zahradni-radce.cz#9908)


Přidat komentář