Návrhy a realizace zahrad

V dětství vnímáme zeleň kolem sebe automaticky, během dospívání se mění i náš vztah k přírodě, kdy s nelibostí neseme povinnost sekání trávníku, hrabání listí a pak, jakoby kouzlem, na prahu dospělosti si v tom všem začínáme libovat.

Nostalgická vzpomínka na „dětské galeje“

Netuším kolik z nás muselo v dětství pomáhat rodičům na zahrádce za městem, kde v přesných řadách jako vojáci vykukovaly mrkve, celery a květáky a kolikrát se stalo, že při pohledu na domácí produkty, zvlášť listový salát, jsme cítili nenávist k zelenině, kolik z nás muselo o sobotě a neděli odjet povinně na víkendové chaty a chalupy, místo toho abychom se váleli se spolužáky na koupališti, museli jsme pod rodičovským nátlakem sbírat mandelinku, slimáky nebo trhat plevel mezi jahodami. Samozřejmě přitom nemůžeme nevzpomenout na milované babičky a dědečky, kteří nás nutili hrabat seno pro králíky a česat jablka ze stromů tak, abychom je nepotloukli a nechat si barvit ruce do červena od mrňavých kuliček rybízu. Kolik z nás vzpomíná, jakou práci dalo sekat trávník před domem sekačkou, vyrobenou někde na koleně nebo s elektrickým kabelem, který jsme museli hlídat před přeseknutím. Doba sladce voňavého dětství i omamné léta dozrávání jsou za námi a vývoj zahradní techniky poskočil také kus dopředu, jedno zůstává, my a náš vztah k zeleni kolem nás.

Touha po souznění s přírodou

To, čemu jsme se v minulosti obloukem vyhýbali a neměli rádi, se vrací jako bumerang. S láskou a někdy i smutkem vzpomínáme na chvíle na zahrádce, prožité se svými nejbližšími a pokud máme to štěstí, úctu k úrodné půdě a lásku k zeleni předáváme s nostalgií svým dětem. Nevím jak vám, ale osobně mám ten pocit, že čas běží nějak rychleji a jeho rychlost se stále zvětšuje, roční období se mění jako mávnutím kouzelného proutku a dny se střídají tak rychle, jako barevné kuličky v počítadle.Vážím si každé chvíle, kdy mohu vychutnat možnost posezení na zahradě, v klidu, pohodě a soukromí. Vítám přítomnost stínu vzrostlých stromů, barevnost kvetoucích keřů a opojnou vůni květin, jsou to nádherné okamžiky, který dávají obrovskou energii unavenému tělu, které se musí protloukat hektickými dny. Ten, kdo má vlastní zahradu nebo aspoň malý kus zeleně kolem sebe, ví o čem je řeč, ta pohoda okamžiku, ticho a vůně přírody, ona a my. O pohodlném posezení má každý svou představu, v našich snech mají své místo i zurčící voda,** stromy** nalité pupeny, květiny v trávě, zhmotnění představy o tom, jak by taková zahrada měla vypadat bývá složitější.

Všechny podoby zahrady

Tak jako se během let měníme my sami, preferujeme postupem času různé změny, které se týkají i vzhledu našich zahrad,** zahrada**, zahrádka, kousek zeleně, který je utvářen k našemu obrazu. A v našich rukou je rozhodnutí, zda-li dáme přednost zahradě okrasné nebo užitkové a vlastně, vždyť nám nic nebrání mít obojí. Každopádně, by žádná** zahrada** neměla být zdrojem urputné dřiny a pocitu, že něco musíme. Dovolme si ten pocit luxusu a mějme jen to co chceme a tak, jak chceme, aby to vypadalo. Vytvořme si oázu pro odpočinek, relax, zábavu s rodinou i místo, kde můžeme uplatnit svou tvůrčí fantazii a mít také radost s vlastnoručně vypěstovaných květin, ovoce nebo zeleniny.

To, co každá zahrada vyžaduje

Zahrady rostou a stárnou zároveň s námi a nic nám nebrání přizpůsobovat si je vlastním potřebám nebo představám. Proto, aby práce na zahradě nebyla zbytečnou marností, je určitě dobré znát typ půdy na které se snažíme** zahradničit** nebo sadařit, zde není nikdy na škodu nechat si poradit. Méně zábavné a dá se směle tvrdit, že pracné, je odplevelení půdy na které chceme sázet a sklízet. Tato neoblíbená činnost nám, ale v budoucnu usnadní život zahradníka, proto ji nesmíme podcenit, vyplatí se být opravdu důkladnými. Pokud vám budou docházet síly a elán, vzpomeňte si vždycky přitom na filmy, kde zralé dámy sem tam odstraní plevel z jinak dokonalé anglické nebo** francouzské úpravy zahrady**. A tím se vlastně dostáváme se k otázce, jaká je naše představa o dokonalé zahradě, jak by měla vypadat a co od ní očekáváme. Dokážeme si poradit sami nebo vyhledáme rady odborníků, chceme na zahradě lenošit nebo pracovat, pěstovat od semínek nebo sázet mladé výpěstky.

Místo her a malin

Rodiny s malými i odrůstajícími dětmi určitě budou vyžadovat bezpečný kout pro své ratolesti s místem pro houpačku nebo trampolínu, chaloupkou pro děti, hlavně aby si bylo kde hrát a vše bylo bezpečné a přehledné. Mladé maminky asi nebudou mít čas na velké zahradničení, proto uvítají občasnou péči o bylinky do kuchyně a tatínkové z obavy před invazí klíšťat budou udržovat nízký trávník. Radost ze zdravého mlsání čerstvého ovoce poskytnou polokmeny jabloní nebo třešní, taková zahrada je místem pro aktivní život a radost z pohybu, večer se stává místem setkání rodinných přátel a společného grilování.

Místo společenských setkání

Postupem času zahrada mění svou tvář, otevřené ohniště střídá dřevěná pergola s krbem, kde trůní velký stůl a pohodlná křesílka, připravená přivítat návštěvu. Místo trampolíny nás láká bazén, který v horkých letních dnech přináší osvěžení, někteří z nás v touze po sportovních výkonech bojují s protiproudem. Na zeleň začínáme mít více času a péče o ni se nám začíná líbit. Obklopujeme se okrasnými květinami a zkoušíme tvarovat keře, stáváme se odborníky přes sekačky a křovinořezy a někde v koutku zahrady má místo i naše zelinářství, kde zkoušíme, co nám vyroste pod rukama, experimentujeme a hrajeme si na Mičurina.

Relaxace, pohoda a klid

Nastane čas, kdy bazén nemá své využití, protože děti odešly z domova, aspoň tak zní naše výmluva, abychom si mohli pořídit místo něj zahradní jezírko, na kterém plavou** lekníny** nebo je obklopeno divokými kosatci a ve vodě se třpytí stříbrné, oranžové a červení hřbety rybek, které svými plaveckými výkony předčí všechny televizní kanály. Komu se stýská po vodě, pořídí si venkovní vířivku, kde nemusí čekat na sluníčko a spoléhá na zavedené vyhřívání. A když pak ve své oáze sedíme, máme čas uvažovat nad tím, které stromy prostříháme, přesadíme nebo ještě lépe, co kdybychom si pořídili skalku, aspoň ubude místa na sekání trávy.

Zasloužená úroda a užitek z ní

Komu zeleň pro potěchu oka nestačí a má dostatek času i trpělivosti, může pěstovat zeleninu a ovoce pro užitek a zdraví celé rodiny, třeba takový český česnek, začíná mít cenu zlata a domácí malinovka nemá konkurenci, příroda svou hojností dokáže ocenit otlačená kolena a bolavá záda i sežehnutá ramena od slunce Tu největší radost z naší práce a plodů zahrádky přináší nadšení těch nejbližších, kteří umí ocenit** zeleninu a ovoce v biokvalitě**.

Zahrady mají svou vlastní filozofii

Obraz zahrady může mít tisíc podob, každá z nich je k potěše svého stvořitele. Můžeme vyzvednout její užitkovou hodnotu a když se nám to podaří, můžeme nalézt i její duši. Je spousta zahrad, které nemají za úkol jen nasytit tělo, jejich úkolem je obohatit celého člověka. Inspirace východní kulturou, dala v našich podmínkách vzniknout mnoha zahradám inspirovaných filosofií feng shui, kdy propojení přírody s obytnou zónou pomocí** pozitivní energie** či má přinášet klid a harmonii.

Jsme děti přírody

Je jedno jestli čerpáme inspiraci z Japonska, anglických zahrad nebo záhonků naší babičky, každá zahrada, listnatý či jehličnatý strom, každá květina, kámen i pramínek vody v naší zahradě, vyžadují naši péči a musíme jim obětovat i pár kapek našeho potu.** Zahrada** je živoucí organismus žijící ve vyrovnané symbióze s člověkem, to co od něj dostane, navrátí zase zpět.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5711 (zahradni-radce.cz#9808)


Přidat komentář