Okrasná zahrada

Dům společně s okrasnou zahradou vytváří Váš útulný domov. Naše bydlení a okolí nám zkrášlují zahrady, ale je důležité se jim pečlivě věnovat. V každém ročním období může být vaše zahrada jedinečná, různobarevná, navodí Vám pocit klidu a relaxace.

V dnešní moderní době se již zřídkakde objeví typ užitkové zahrady. Snad jen u velkých hospodářských budov, kde je ještě vidět lány brambor a pěstování zeleniny. To způsobil fakt, že zelenina i ovoce jsou přístupné v prodejnách, a tím odpadá dřina na zahrádce. V minulosti  jen málokde bylo možno na zahradě zhlédnout okrasné dřeviny.

Vzhled zahrad se u nás za posledních dvacet let výrazně změnil. Užitkové zahrady se předělaly na** zahrady okrasné**, které slouží čistě k estetickým účelům. Díky okrasným zahradám je naše bydlení zkrášlené, neobyčejné, je místem příjemného odpočinku. Je ovšem potřeba o zahradu řádně pečovat, aby vysazené rostliny, keře a stromy i po letech působily esteticky a harmonicky.** Keře a rostliny** mají velkou tendenci velice rychle přerůst, je to živý organismus, a tak vyžadují odbornou a trvalou údržbu. Současné zahrady se neobejdou bez vysazení okrasných dřevin, které často slouží jako živý plot. Používají se jehličnany pro jejich rychlý růst a velkou rozšířenost. Jehličnany se také vysázejí v blízkosti rodinných domů, chat, chalup.

Co vše vám zahradní architekti nabídnou?

  • Zhlédnutí a zaměření stávající zahrady přímo na místě
  • Komplexní projektovou dokumentaci úpravy Vaší zahrady dle moderních a novodobých trendů
  • Trojrozměrnou grafiku návrhu tzv. 3D vizualizace
  • Celkovou cenovou kalkulaci návrhu
  • Osobní a individuální přístup, splnění všech Vašich přání a tužeb
  • Dodávku dřevin a ostatních rostlin k výsadbě
  • Zajištění kompletní realizace dle navrhované projektové dokumentace
  • Mnoho architektů dnes již nabídnou i zahradu v zákonitostech učení feng-šuej
  • Poradenství a konzultace

Pojďme si malinko přiblížit různé zóny zahrad, různé zahradní prvky.

Trávník

Základem každé zahrady je krásný, kvalitní** trávník**. Jde o nejpřevládající součást zahrady. Pěkný trávník má největší díl na vzezření celé zahrady. Zakládání trávníků většinou vytvoříme vysetím travního semene nebo položením travního koberce. Výsev semene znamená levnější variantu, ovšem jeho nevýhodou jsou velké požadavky na ošetřování v počátečních týdnech. Nejdůležitější potřebou je vysoké a kvalitní zavlažování. Nesmí se nám stát, že trávník zaschne, musí být značně neustále vlhký. Výhodou jsou dnes zabudované zavlažovací systémy, kde se nastaví cyklus zálivky dle potřeby. Z počátku růstu se musí trávník často sekat, aby byl trávník řádně hustý.  Druhou variantou je položení travního koberce, kdy jde bohužel o velmi drahou záležitost. Získáme tím však ihned kvalitní, vysoký a profesionálně vypěstovaný trávník. Tím nám odpadá náročná údržba a odplevelování. K tomu, abychom měli doma trávník krásný, hustý a bezplevelný, je důležitá jeho údržba. Trávník se musí pravidelně sekat a zavlažovat, několikrát do roka přihnojovat a odplevelovat. Trávníky milují prořezávání a provzdušňování, tyto funkce dnes už má většina domácích sekaček.

Živý plot

Všichni vlastníci zahrady chtějí svůj pozemek oddělit od okolí viditelným a neprůchodným plotem. Mnohdy jde o psychologický účel majitele, ochránit svůj pozemek před proniknutím, ale také před vymezením „tady je to moje“. Živý plot osázený vhodnými dřevinami a keři zabrání kolemjdoucím chodcům pozorovat Vaše soukromí. Vypadají velmi esteticky a působí harmonicky. Nejčastěji se k výstavbě živého plotu vysazují rychle rostoucí jehličnany, jako je smrk či různé druhy túje. Oproti listnatým dřevinám mají výhodu neopadávání listí, a tak jsou zelené a slouží k ochraně neprůchodnosti po celý rok. Příhodné období k vysázení živého plotu je měsíc duben, kdy je půda dosti vlhká, a tak se dřeviny dobře uchytí. Důležitý je zdravý kořenový bál, který je důležitou podmínkou pro řádný vývin stromu. K výsadbě kupujte raději stromky drahé, nevyplácí se šetřit. Investice se Vám navrátí v podobě rychlého a zdravého nabývání živého plotu.

Suchá zahrada

Jde o zahradu inspirovaná japonskými zahradami tzv. karesansui, které se vyznačují jako okrasné zahrady bez vody. Hlavními elementy této zahrady je písek a skály, které symbolizují bystřiny a vodopády, řeky, moře a umírněné množství zeleně. Účelně navození krajiny k meditaci, dosažení vnitřního klidu, sebeovládání, ke snížení stresu. Krásou této zahrady je dominanta kamenů. Každý kámen má svůj půvab, barvu, velikost, svou duši, jde o pečlivý výběr. Tato zahrada je umírněná v barevnosti, v každém ročním období kvete pouze jeden druh travin, mechů, keřů či stromu. Častým prvkem v suchých zahradách je i dřevěný můstek a kamenná lucerna. Suchá zahrada má za úkol ilustrovat říční tok, vodopád či jezero, ale pouze v zastoupení** štěrku**. V zahradě karesansui lze umístit pouze malou nádržku s vodou, či nechat téct malý pramínek vody, který zahradu harmonicky ozvučí.

Zahradní jezírka a vodní plochy

Nevšední kouzlo dodá našim zahradám voda. Každý vodní prvek navodí harmonii a estetický půvab zahrad. Doplní zahrady o jejich jedinečnost a originalitu, zkrášlí je a oživí. Stačí malé okrasné jezírko, pramínek vody či velký vodopád. Tekoucí voda lahodí uchu, uklidňuje mysl, relaxuje naše tělo a ducha. Dnes jsou v oblibě tzv. koupací jezírka, která jsou alternativní náhradou za bazénky a bazény. Velmi pěkně esteticky splynou se zahradou a splňují všechny požadavky a nároky jako bazén. Koupací jezírka jsou krásné po celý rok. Spolu se zasazenými rostlinami lahodí našemu oku, jsou okrasou zahrad.

Posezení, pergoly, zahradní altánky, terasy

letnímu posezení na zahradě slouží zahradní pergoly, dřevěné posezení s krby, zahradní altánky či terasy. Měly by harmonizovat s okolím domů a zahrad. Jde o důležitý prvek zahrady, který slouží ke svému účelu. Není nad to si v teplém letním počasí sednout pod pergolu, opéct si špekáček či rybu, zahrát na kytaru dlouho do noci, a přitom být stále venku v přírodě. Většinou jde o dřevěné stavby, které nám poskytují příjemnou atmosféru pro relaxaci a odpočinek s přáteli. Dřevěné terasy jsou vhodné jak k zahradnímu posezení, ale také k využití k plochám okolo bazénům a koupacím jezírkům.

Veškeré rostliny v zahradě ovšem vyžadují velkou péči. Je důležité je správně hnojit, stříhat, starat se o to, abychom během pár let neměli ze zahrady prales. Mnoho zahradních firem dnes poskytuje služby spojené s udržováním okrasné zahrady, jako je stříhání živých plotů, výsadba květin, hnojení, kypření, odplevování a jiné. My si pak už je můžeme těšit z barevných kombinací, pozitivní energie a harmonie, o kterou nás každá okrasná zahrada** posílí.**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5714 (zahradni-radce.cz#9827)


Přidat komentář