Pokládka zámkové dlažby - Bohumín

Zámková dlažba dokáže zásluhou svého dekorativního vzezření, barevnosti a tvarové škály výborně doplnit okolí domu. Přitom využití najde u příjezdových cest, stejně jako u cestiček na zahradě nebo větších ploch teras či dvorků.

Proč zvolit právě zámkovou dlažbu?

Původně byla zámková dlažba určena především na velké prostranství, zatěžované plochy a pěší zóny. Vyráběla se jen v jednom tvaru a jedné barvě. Vytvářely se z ní velké šedé souvislé plochy. I přesto vypadala velmi dobře oproti předchozím dlažbám. Výhodou bylo především to, že po zámkové dlažbě se velmi dobře chodí a vzhledem k její pevnosti i dobře jezdí. Časem se začala zámková dlažba doplňovat o červenou barvu, a pak o dlažbu s hrubým povrchem. Obojí usnadňovalo orientaci a dělení chodníků, cest nebo parkovišť. Vzhledem k tomu, že žádná dobrá věc není jen tak, začaly přibývat různé barvy a také i tvary. A to se již zámková dlažba dostává i do soukromých domků a zahrad. Zde se vytvářejí zajímavé mozaiky, různé vzory, které ozvláštní a skvěle doplní celé bydlení. Zámková dlažba dodává bydlení nejen originalitu, každý si může vymyslet vlastní skladbu vzorů i barev, ale je také velice praktická. Díky zámkové pokládce se nerozjíždí, je stálobarevná, nerozsypává se a pak je rozebíratelná. Splňuje všechny předpoklady pro velmi kvalitní dlouhodobé užívání.

Jak zámkovou dlažbu položit?

Máte samozřejmě dvě možnosti a to buď svépomocí, nebo oslovit odbornou firmu. Je jasné, že svépomocí ušetříte náklady za práci odborníka. Ale právě tyto náklady musíte stejně vynaložit na půjčení speciálních dusacích strojů. Pokud nejste odborník, který s těmito stroji pracuje, nezbývá vám než si je půjčit za peníze. A půjčovné bývá dosti vysoké. Stejně jako vratná kauce za půjčený stroj. Dalším úskalím pokládky svépomocí je příprava povrchu a správné vyspárování. Pokud je zde cokoli zanedbáno, později se vše projeví na snížené funkčnosti zámkové dlažby. Následná oprava chyb bývá složitá. I když si pozvete odborníka, je často třeba celou pokládku znovu rozebrat a po úpravě podkladu opět položit. Vzhledem k popsaným úskalím pokládky je opravdu lépe obrátit se na odbornou firmu. Ta položí zámkovou dlažbu opravdu kvalitně, ušetří váš čas i nervy a ještě získáte záruku na práci. Navíc co se financí týče, tak v tomto případě zásluhou půjčovny vás vše přijde na jedny peníze, jen odborník za svou práci dá navíc právě záruku.

Co je zámková dlažba?

Jde vlastně o betonové výlisky, které se vyrábí technologií vibrolisování či vibrolití, tedy litím tekuté hmoty do forem s následnou vibrací a lisováním. Pro vibrolisovanou dlažbu je charakteristická její pevnost, uzavřenost povrchu, mrazuvzdornost, odolnost proti chemikáliím, výborná adheze a otěruvzdornost. Hotové jednotlivé dlaždice do sebe zapadají a fungují na principu zámku - ve smyslu vzájemného uzamčení. To znamená, že zámek zabrání posunům, rozestupům a drží každou dlaždici na svém místě.A právě díky tomuto vzájemnému uzamčení je dosaženo mimořádné stability proti horizontálním účinkům. Důležitá je také stálobarevnost dlaždic, kterou neovlivní ani přímý sluneční svit. Dlaždice jsou barveny přímo při přípravě betonové směsi, čímž je zajištěna právě stálobarevnost.Betonové dlaždice se lijí do různých forem o různé tloušťce.To umožňuje široké užití v různých desénech.

Z jakých barev lze vybírat?

Kromě tradičních variant přírodní, bílé, žluté, pískovcové, hnědých odstínů, červené, antracitové, zelené a modré jsou v nabídce také oblíbené a příjemně působící colormixy.

Povrch a tvar zámkové dlažby

Vybírat lze ze tří základních povrchových úprav a to jemná, polohrubá a hrubá. Přičemž jemná povrchová úprava bývá nejčastější. Nelze však od ní čekat, že je naprosto protiskluzová. Povrch by se měl vždy vybírat podle místa určení. Co se týče tvarů, tak ty jsou opravdu rozmanité.K základním patří** íčka** nebo vlnovky s dvojitým zámkem, ty lze zakoupit i jako poloviční dlaždice, což usnadňuje čisté zakončení pokládky. Další dnes už klasické tvary přináší sestavy formátu několika dlaždic obdélníkových a čtvercových tvarů, které do sebe zapadají a vytváří atraktivní variabilní plochu.Kromě toho jsou v nabídce i dlaždice ve tvaru květů či ornamentů, které do sebe také přesně zapadají.Různé kombinace tvarů a barev dokáží vytvářet také trojrozměrnou dlažbu, která vypadá velmi efektně.

Jakou zvolit tloušťku zámkové dlažby?

Ta je dána požadavkem na odolnost vůči zatížení. Na dláždění teras a chodníčků postačuje 40 až 45 milimetrů, pro častěji zatěžované plochy je vhodná dlažba 60 milimetrů a tam, kde se předpokládá vysoké zatížení, například u příjezdových cest nebo parkovišť se doporučuje použít tloušťku až 80 milimetrů.

Zatravňovací dlažba

Mezi zámkovou dlažbu se řadí také zatravňovací dlažby. Má stejný způsob pokládky a také tvarově jsou obdobné. Tedy vytváří zajímavé tvary, které buď prorůstá tráva, nebo je lze prosypat různě barevným kamením nebo drtí. Nevýhodou této dlažby je to, že se po ní velmi špatně chodí.Zejména ženám, které mají boty na podpatku, lidem, kteří potřebují hůl nebo berle a pak také se po ní špatně jezdí s dětskými sportovními kočárky.

Plán pokládky dlažby

Dříve než začnete s pokládkou je zapotřebí vytvořit její plán. Zejména pokud se rozhodnete pro zajímavé kombinace, mozaiky nebo trojrozměrné položení zámkové dlažby. Jen tak bude výsledný design odpovídat vašim představám.

Pokládka zámkové dlažby

Při pokládce zámkové dlažby je nutné dodržet správný technologický postup. Nejde přitom jen o vizuální dojem, ale právě o chůzi a pojízdné vlastnosti položené dlažby. Pokud je zámková dlažba položena špatně, je to poznat již při prvním šlápnutí nebo při prvním nájezdu automobilem. Naprostým základem je důsledná příprava podkladu. Ten se po vybagrování a srovnání doplní štěrkem, který je nutné zhutnit. To se provádí za pomocí speciálních dusacích strojů. Následně se zámková dlažba pokládá do urovnané vrstvy písku. Stejně důležité jako vybudování podkladu je i jeho správné vyspádování. Pokud by vyspádování bylo malé nebo dokonce žádné, mohl by vás i malý déšť překvapit vytopením.<

Klady zámkové dlažby

Asi k největším kladů z hlediska vzhledu je zajímavost a neopakovatelnost vlastního návrhu i kombinací. Také to, že okolní plochy můžete krásně sladit s barvou domu i ostatních doplňků. Též i užitná doba. Betonová zámková dlažba vám opravdu vydrží po mnoho let.Dá se říci, že po celý život.A pak je tu její rozebíratelnost.Kdykoli budete potřebovat položit pod dlažbu nové rozvody, tak ji můžete nechat rozebrat a pak zase složit. Kromě toho se zámková dlažba velmi dobře udržuje, je pevná, mrazuvzdorná, odolná vůči oděru i chemikáliím.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5740 (zahradni-radce.cz#9970)


Přidat komentář