Realizace zimních zahrad - Nová Ves

Běžným doplňkem rodinných domů se stále více stávají zimní zahrady. Máte-li rádi zimní přírodu, ale nejraději byste ji sledovali z tepla domova, pak je pro Vás zimní zahrada tou pravou volbou.

Rozhodnete-li se pro zimní zahradu, pak je to v každém případě výrazný příspěvek k ozvláštnění a zkvalitnění Vašeho bydlení. Nejpříjemnější je samozřejmě celoročně obytná vytápěná** zahrada**, jež může sloužit jako jídelna, ale své kouzlo však mají i zimní zahrady nevytápěné, které lze užívat jen po teplejší část roku. V zimě zpravidla slouží zahrady k přezimování, ale plní i funkci pasivního temperování domu.

Obytné zimní zahrady

Nejdůležitějším kritériem pro obytné využití zimní zahrady jsou stabilní klimatické podmínky, což znamená, že zimní zahrada by měla být využitelná v horkém letním dnu, ale stejně tak i za chladného zimního večera. Podmínkou pro označení zimní zahrady jako obytného prostoru je vyrovnané mikroklima prostoru s teplotami 24- 20 stupňů Celsia a v zimě s minimálními tepelnými ztrátami. Toho lze dosáhnout dobře izolovanými plochami, které teplo po určitou dobu akumulují a poté vydávají. S tím souvisí i jistá opatrnosti při prosklívání střešních ploch.

Aby se nestalo, že se obytný prostor přehřeje, mělo by vysoko stojící letní slunce dopadat na masivní střešní plochy. Naproti tomu nízko stojící zimní slunce by mělo dopadat hluboko do prostoru. Nejlepším kompromisem jsou pro obyvatelnou zimní zahradu částečně masivní střechy se zbytkem prosklení směrem k okapu.

Co se orientace zimní zahrady týká, tak jednoznačně nejvhodnějšími směry jsou západní a jihozápadní, jelikož zaručují nejvyšší dopad světla a nejdelší dobu využití.

Správné umístění zimní zahrady

Na začlenění zimní zahrady do vlastního domu také velmi záleží. Obecně je doporučováno předpokládat flexibilní oddělení od vlastního domu, a to i v případě, že je zahrada stavěna výhradně jako rozšíření obytného prostoru. Nejjednodušším řešením je oddělit ji od obytného prostoru velkými dveřmi. Podle situace pak může být zimní zahrada začleněna do domu úplně nebo může tvořit vlastní tepelný systém.

Střecha zimní zahrady

Protože na střechu zimní zahrady budou dopadat sluneční paprsky, tak je nutné použít materiál, který zastíní a také tepelně izoluje. Takovým materiálem je polykarbonát v čirém, mléčném nebo neprůsvitném provedení anebo izolační dvojsklo se speciálním složením.

Větrání zimní zahrady

Velmi důležité je při návrhu zimní zahrady správná volba větrání a ventilace v zimní zahradě, na níž závisí optimální teplota uvnitř zimní zahrady především v zimních měsících. Je možné si vybrat ze dvou možnosti: přirozené - větrání a řízené - ventilace.

Přirozené větrání

Při přirozeném větrání se využívá vlastnosti teplého vzduchu stoupat vzhůru. Okna se při tomto způsobu větrání umísťují, co nejvýše, nejlépe střešní okna, které odvedou teplý vzduch ze zahrady ven, a pro přísun chladnějšího vzduchu pak slouží okna v obvodu zimní zahrady nebo se dá využít dveří.

Řízené větrání

Řízené větrání má tu nespornou výhodu, že odpadá otázka ovládání, neboť ventilátor je napojen na vnitřní termostat- případně vlhkoměr, na kterém se nastaví požadovaná vnitřní teplota. Přísun čerstvého vzduchu může být řešen pomocí přivětrávacích mřížek, které se umisťují k podlaze.

Zimní zahrada jako skleník

Úkolem skleníku je pěstování rostlin - poslední dobou především exotických rostlin, neboť jen pod sklem lze vytvořit klima, které se podobá zemi jejich původu. Typické znaky skleníkové zimní zahrady jsou:

  • velkoplošné zasklení
  • co nejmenší včlenění do domu
  • spíše mírný sklon střechy
  • dostatečně velký vzduchový prostor nad vegetací
  • dobré možnosti větrání a zastínění
  • volitelné vytápění
  • velké klimatické výkyvy

Zakrytí a zastřešení bazénu

Zejména z důvodu úniku tepla vnitřní bazény zakrýváme. K tomu slouží plachty umístěné na rolovací zařízení nebo lamely.

Před nečistotami i únikem tepla chráníme venkovní bazény zakrytím. Venkovní bazény je možné i zastřešit. V nabídce dnes najdeme i zastřešení nadzemních bazénů pomocí lehkých trubkových konstrukcí potažených textilií. Venkovní zapuštěné bazény se zastřešují pomocí hliníkové konstrukce a na výplň zastřešení se používá v základním provedení čirý komůrkový polykarbonát. Tvary konstrukcí jsou uzpůsobeny potřebám zákazníka. Vybírat můžete z posuvných dílů, z nízkého či vysokého zastřešení, tvar může být hranatý, obloukový, nebo i kombinace obojího. Novinkou v zastřešení je tzv. bazénová hala, která prodlužuje možnost využití bazénu po celý rok. V zimě umožní kompletní utěsnění haly a v létě otevření celé jedné stěny.

Montáže pergol

Pergoly najdou své místo nejen na soukromé zahradě, ale také třeba v parcích. Pergola je povětšinou složena z jednotlivých dřevěných sloupků, jež jsou nahoře propojené tzv. krokvemi a vaznicemi. U pergoly si můžete zvolit, zda budete chtít zastřešenou nebo nikoli. zastřešená pergola má samozřejmě tu výhodu, že na Vás nebude svítit ani pršet.

Tvar, typ a velikost pergoly by měl stylově odpovídat Vašemu domu, chatě či chalupě, a to i v případě, že pergolu umístíte daleko od zmiňovaného objektu.

Používaný materiál pro pergoly

Pergoly je možné si nechat vystavět nejen ze dřeva, ale i plastu, bambusu, cihel nebo kamene. Záleží na tom, co od pergoly očekáváte. Nejoblíbenějším materiálem však zůstává dřevo, doplněné třeba bambusem. Jelikož máme pergoly spojené s místem pro relaxaci a odpočinek, tak bychom si jen stěží dokázali představit, jak odpočíváme v kovové konstrukci. Stavby z kovu ale lze spatřit například u zámeckých parků či zahrad apod.

Zasklené lodžie a balkony

Žijete-li v bytě a také toužíte po zimní zahradě, pak byste rozhodně měli vyzkoušet výhody zasklených lodžií a balkónů. Nezáleží na tom, ve kterém patře bydlíte. Zasklení Vám poskytne stejné funkce jako zimní zahrada.

Jde o nový rozměr bydlení pro obyvatele bytů. Investice do zasklení lodžie se vrací ihned výrazně zvýšeným komfortem bydlení. Zasklená lodžie účinně zabraňuje energetickým ztrátám. Dle typu konstrukčního provedení a orientace vůči světovým stranám, lze zabránit úniku tepla až o 40%. K nižším tepelným ztrátám přispívá jednak omezení úniku tepla netěsnostmi rámů oken a balkonových dveří a prostupem tepla prosklenými plochami. Jelikož se díky působení skleníkového efektu zvyšuje teplota v interiéru, tak můžete zasklením lodžie ušetřit v přechodných obdobích roku za vytápění.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5726 (zahradni-radce.cz#9941)


Přidat komentář