Renovace zahrady

Nejen v interiérech bytů, domů, je stále co modernizovat, rekonstruovat. Také zahrada okolo domu, chaty či chalupy si zaslouží nový kabát. Změnit zahradu můžete sami, nebo ve spolupráci se zahradním architektem, a to od návrhu, až po samotnou realizaci.

Tak, jako příslušné firmy vypracovávají grafické návrhy koupelny, kuchyně, ale i celého domu, tak je možné si nechat do zahradního architekta vypracovat návrh zahrady, a to také v barvě a 2D, 3D zobrazení.

Na co je dobré pamatovat při zpracovávání návrhu

Jedna věc je estetické rozmístění stromů, keřů, rostlin, travního koberce, cestiček, zahradního jezírka, bazénku, pergoly, altánu, dekorativních kamenů, valounů aj. Druhá věc je rozmístění zmíněných prvků vzhledem k funkčnosti zahrady. Je třeba mít promyšlené, odkud budete brát vodu pro zalévání stromů, keřů, záhonků aj. Zda voda bude z vlastní studny, nebo z řeky, která se line kolem zahrady, či z domu. Každopádně by měl být k vodě snadný přístup, a to tak, abyste si například nešlapali po travním koberci, ale využili cestiček z přírodního kamene apod.

Akce návrh zahrady zdarma při následné realizaci zahrady

Na trhu najdete zahradní architekty, firmy, jež nabízí vyhotovení návrhu zahrady zcela zdarma. Jedinou podmínkou je to, že si necháte pak od firmy realizovat zahradu.

Realizace nové zahrady od A do Z

Rozhodli jste se, že raději přenecháte návrh a realizaci zahrady profesionální firmě, která má se zakládáním zahrad již nějaký ten rok zkušenosti? Rozhodně tak ušetříte čas, peníze, ale také nervy. Jistě by Vás nepotěšilo, kdybyste investovali nemalé částky do nákupu stromků, květin, dekorací, a ne zrovna šťastným výběrem jste pak dosáhli toho, že bude zahrada buď přeplácaná, nebo se z ní nebudete dlouho těšit.

Průběh realizace zahrady

Jak vypadá taková spolupráce se zahradním architektem? V prvé řadě se s Vámi architekt sejde na místě budoucích změn. Sdělíte mu, jak byste si představovali zahradu změnit, jaké komponenty by na zahradě neměly chybět, které naopak na zahradě nebudete chtít mít aj. zahradnímu architektovi také můžete předložit Vámi vybraný obrázek, ať už z časopisu, či Vámi zpracovaný. Pokud byste však chtěli nechat celé dílo na samotném zahradním architektovi a plně mu důvěřujete, protože jste viděli jeho dosavadní práci, rozhodně to není výjimkou. Zahradní architekti se tak tedy setkávají i s tím, že za nimi přijdou jejich potenciální klienti s žádostí, že by chtěli zahradu například ladit do romantické noty, do stylu japonské zahrady apod. A vše ostatní nechají na samotném architektovi.

Kompletní návrh nové zahrady

Na základě získaných poznatků, zahradní architekt vypracuje návrh Vaší nové zahrady. V návrhu nebudou chybět patřičné komponenty, ke kterým patří například oplocení, obrubníky, chodníčky, stromky, rostliny, travní koberec, ale také pergola, altán aj.

Nezbytnou součástí návrhu bude také rozpis veškerého materiálu, stromů, rostlin, závlahového systému. Spolu s návrhem, Vám architekt předloží i cenovou kalkulaci.

Budete-li jak s návrhem, tak cenovou kalkulací souhlasit, může se přistoupit k dalšímu kroku, a to samotné realizaci zahrady. Během přebudování Vaší zahrady, můžete být na místě a tzv. dohlížet, přihlížet, jak se zahrada doslova mění před Vašimi očima. Ovšem, kdo z nás nemá rád překvapení, a to samozřejmě ty milé. Takže klienti zahradních architektů často nechávají firmu pracovat a na samotné dílo se podívají, až když je hotové. Pokud je však zahrada součástí rodinného domku, tak jen těžko budete chodit kolem domu se zavřenýma očima. Ale i tak nepřijdete o překvapení. Vždy, když se budete vracet z práce, můžete hodnotit, jak Vám zahrada přímo rozkvétá pod očima.

Pojďme se nyní blíže podívat na některé nezbytné komponenty** zahrady**.

Travní koberce

Pěkně zeleného, hustého trávníku můžete docílit dvěma způsoby, a to buď standardním vysetím, nebo pořízením tzv. travních koberců. U travních koberců můžete volit z okrasných a zátěžových typů.

Výhody travních koberců

Travní koberce mají hned několik výhod, oproti výsevu. Z husté, zelené trávy se totiž budete moci těšit prakticky hned, jak ho položíte. Nebudete muset čekat týdny, měsíce, než Vám vyraší trávník. U výsevu nemáte jistotu, že se Vám podaří docílit souměrně hustého trávníku. Navíc, u vysévaného trávníku musíte počítat kromě samotné trávy i s plevelem, což neplatí u travního koberce. S travním kobercem je možné pokrýt jakýkoli typ zahrady.

Položení travního koberce profesionálem

I když s travním kobercem ušetříte spoustu času, námahy a nebudete muset řešit problémy týkající se například plevele, je důležité umět správně travní koberec položit. Na trhu jsou firmy, které se specializují přímo na dodávku a pokládku travních koberců. Využít však můžete také služeb firem, které kompletně realizují zahrady.

U těchto firem můžete očekávat nejen profesionální položení travních koberců, ale také nabídku zakoupení potřebných hnojiv i rad, jak s travním kobercem zacházet. Bylo by jistě škoda investovat, a díky špatné údržbě, přijít o předpěstovanou trávu. Trávník je potřeba správně zavlažovat, hnojit, ale také prořezávat, kosit a ošetřovat takovým způsobem, a takovými prostředky, abyste zabránili případným chorobám.

Záhony

Záhony na zahradě nemusí být nutně jen plné nejrůznějších plodin (hrášek, řepa, cuketa, mrkev, ředkev, jahody apod.). Vedle záhonků, díky kterým si můžete dopřávat čerstvé domácí zeleniny a ovoce, jsou tu ještě okrasné záhony.

Není zrovna snadné sestavit záhonky tak, abyste se mohli těšit z barevných květů od jara do podzimu. Nejen s výběrem té nejvhodnější kombinace rostlin, Vám pomůže zahradní architekt. Architekt na základě dispozic zahrady rozměrových a tvarových, Vám navrhne jak tvary, tak rozvržení jednotlivých záhonků. Zahradní architekt má cit pro kompozice, barvy a rozvržení. S ním se Vám nestane, že by byla zahrada, co do množství a barevnosti přeplácaná.

Vedle okrasných záhonků a záhonků se zeleninou, ovocem, jsou velmi oblíbené také bylinkové záhonky. Vůně pažitky, meduňky, libečku, bazalky, máty a mnohých dalších bylinek, se bude rozprostírat nad Vaší zahrádkou. A když si budete chtít připravit pomazánku, polévku, slaný nákyp aj., vždy si budete moci pokrm dochutit čerstvými bylinkami.

Koupací jezírka, vodopád, vodotrysk na zahradě

Není výjimkou, že na zahrádce, laděné do relaxačního, okrasného stylu, spatříte koupací jezírka, ale také umně vytvořené vodopády, vodotrysky, či kaskády. Vybudování jezírka není žádnou lehkou záležitostí, chce to mít promyšlené do detailu, pokud se budete chtít těšit z krásy jezírka po dlouhou dobu. Určitě je lepší mít prostudovanou odbornou literaturu, časopisy. Ovšem i tak není ještě úspěch zaručen. Nechcete-li riskovat a v některých případech i „vyhodit“ peníze za vybudování nekvalitního zahradního jezírka, pak se obraťte na firmu, jež se specializuje na taková jezírka. Nejen se samotným vybudováním, Vám firma pomůže. Můžete očekávat i pomoc, radu při následném, nezbytném čištění a** údržby jezírka**.

Řekne-li se zahrada, někdo si představí čistě užitkovou zahradu plnou plodících stromů, keřů, plnou záhonků se zeleninou a ovocem. Jiný si zase pod zahradou představí zcela odpočinkové místo, kde by neměla chybět pergola, či altán, houpačka, jezírko, velká plocha trávy aj.

Pokud již máte tu možnost mít vlastní zahradu, ať už malých, nebo větších rozměrů, uzpůsobte ji Vašim potřebám a záměrům. To, co do ní vložíte (čas, nápady, peníze, péči), se Vám vrátí, ať už v podobě voňavých jablek, sladkých jahod, křupavé mrkve, nebo místa plného zákoutí, jež láká k odpočinku a relaxaci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5716 (zahradni-radce.cz#9846)


Přidat komentář