Zahrada - návrh a realizace

Zahrada je místo, kam chodíme nejen pro ovoce a zeleninu, ale také za účelem relaxace a setkání s přáteli. Každá zahrada by proto měla splňovat vaše představy a potřeby o ideálním prostředí k odpočinku. Návrhy a realizace své představy nejsou jednoduché.

Navrhování a realizaci zahrad věnovali velkou pozornost již od dávnověku panovníci všech různých kultur a národností po celém světě. Díky tomu dnes existuje celá řada typů, stylů a řešení zahrad, které jsou pro mnohé velkou inspirací.

Navržení zahrady, která by však účelně sloužila svým majitelům nejen pouze k pěstování ovoce a zeleniny, ale také pro efektivní odpočinek a navíc k tomu ještě byla i pěkná, není vůbec jednoduché.

Majitel zahrady se do návrhu i realizace může pustit zcela sám, avšak pokud není skutečným odborníkem v zahradní architektuře a zahradnickém oboru, hrozí mu velká úskalí, které mohou skončit fiaskem, zbytečně vyhozenými penězi a s neuspokojivým výsledkem. Proto je vždy výhodnější si na vytváření své zahrady přizvat odborníky, kteří špinavou práci provedou za něj a navíc mu ušetří i finance, dále pak také mu i poradí s údržbou a vysvětí, které rostliny jsou pro jeho zahradu nejvýhodnější, případně si poradí i s místními nenadálými problémy.

Návrhy a realizace zahrad

Pokud chcete změnit ráz své zahrady, je velice důležité, abyste si v prvé řadě uvědomili, co byste chtěli na své zahradě dosáhnout? Jak by vaše zahrada měla vypadat? Co všechno by na ni mělo být? Bude pouze okrasná anebo zde budete chtít pěstovat i nějakou zeleninu, či ovoce? Budete chtít na zahradě jezírka, můstky, altány, grilování, pergoly, bazény? Kolik peněz chcete do proměny vaší zahrady investovat?

To vše ovlivňuje konečnou realizaci zahrady. Při výběru je vždy dobré se poradit s odborníky, kteří vám mohou usnadnit práci a mohou poradit, co by bylo pro vás nejlepší.

Výběr firmy pro návrh a realizaci zahrad

Výběr firmy pro návrh, vytvoření projektu a zrealizování návrhu je velice důležitý. Na vaší zahradě by měli pracovat nejen zahradní architekti, ale i zahradníci a oba by spolu měli navzájem velice významně spolupracovat. Pro správný výběr firmy je tedy velice důležité, aby firma navrhovala pokud možno kompletní služby a aby ve svém rámci nabízela služby nejen zahradního architekta, ale i zahradníka.

Na internetu, ale i v dalších upoutávkách se setkáte s různými formulacemi: Návrhy zahrad, Projektování zahrad, Realizace zahrad, možná se vám zdá, že se jedná o jednu a tu samou věc, ale bohužel tomu tak není. Pod návrhy zahrad, které jsou často prezentovány firmami, že jsou zcela zdarma, toho příliš mnoho nezískáte. V rámci těchto návrhů se maximálně dozvíte, co je na vaší zahradě v nepořádku a co je zapotřebí změnit, skutečná realizace pak může být pak kolikrát neodborná.

Pokud si pozvete na návrh a realizaci zahrady firmu, která poskytuje jak vytvoření návrhu, ale i projektu spolu s realizací, jde již o něco jiného. V této zahradnické firmě se na práci podílí zahradní architekt, který spolu se zahradníkem jsou schopni z vaší zahrady vytvořit jedinečné a originální místo, ušité na míru podle přírodních podmínek a vašich představ. Výběrem správné firmy, máte již z poloviny vyhráno.

Projekt zahrady

Správně provedený návrh zahrady má obsahovat i projekt, který obsahuje veškerou dokumentaci včetně všech potřebných příloh, nákresů a povolení, které jsou k realizaci nezbytné. Zahradní odborník se stará o to, jak by měla zahrada v konečně fázi vypadat, stará se o tvorbu architektonických záležitostí jakými jsou například jezírka, bazén, mosty, zahradní stavby, zpracování inženýrských sítí, realizace kvalitního osvětlení, závlaha zahrady a podobně.** Zahradník** pak ve spolupráci se zahradníkem spoluvytvářejí konečný vzhled zahrady s vhodnou výsadbou rostlin, keřů a stromů. Kvalifikovaný zahradník se při své práci dívá na zahradu z jiného úhlu než zahradní architekt a vnímá nejen její vzhled, ale i životnost, údržbu a účelnost. S využitím těchto odborníků pak nakonec majitelé mohou dosáhnout jedinečného výsledku se značnou úsporou svých financí.

Typy zahrad

Existuje celá řada typů zahrad, které si můžete nechat zrealizovat. Některé jsou ovlivněny současnými trendy, ale mnohdy korespondují s charakterem budovy, vkusem majitele, stylem života a s tím, co mají rádi. Mezi nejznámější typy okrasných zahrad patří francouzské zahrady, které jsou charakteristické pravidelným a rovinatým terénem plný cest, tvarovaných stromů a keřů. Dalším známým typem je holandská zahrada, jejíž dominantou jsou hlavně cibuloviny, květiny určené k řezu a která se neobejde bez jezírka a nějakého můstku. Pokud byste rádi nějakou tradiční českou zahradu, jistě se neobejdete bez ovocné ani zeleninové části do níž bude nějak rozumně začleněno ohniště a skalka. Funkcionalistické zahrady jsou velice moderní a plné geometrických tvarů. Údržba funkcionalistických zahrad si zakládá na jednoduchosti. Základním kamenem funkcionalistických zahrad kromě geometrických tvarů jsou i různé plastiky**. Anglická tradiční zahrada** si nepotrpí na umělé tvarování, má ráda přirozenost, jednoduchost a ideální skloubení rostlin, bylin, keřů a stromů s původním rázem krajiny, neobejde se bez nějakého vodního elementu. Americký trend zahrad je v současné době u nás velice oblíbený, jeho základem je prostor pro grilování, posezení, bazén a dětské hřiště. Japonská zahrada je plná symboliky, která nás vybízí k relaxaci a meditaci. Japonské zahrady jsou plné potůčků, jezírek, lávek, mostů a cestiček. Základním prvkem japonských zahrad je ideální skloubení přírodních materiálů, jakými je voda, kámen a dřevo. Princip japonských zahrad tkví: „V jednoduchosti je ta největší krása.“

Realizace zahrady

Pokud jste si již utvořili představu o vaší zahradě, vybrali si firmu s níž jste se dohodli na finálním vzhledu a vy máte již hotové veškeré návrhy i projektovou dokumentaci, můžete přejít k samotné realizaci zahrady. Jak probíhá realizace zahrady?

V prvé řadě je velmi důležitá terénní** úprava a modelování ploch**, aby bylo dosaženo potřebných tvarů a případně, aby měla i dostatek živné půdy. V této fázi se zajišťují rozvody a další architektonické práce. Po vytvarování zahrady dochází k přípravě, vytyčení a založení záhonů a výstavbě zahradních staveb. V dalším bodě pak dochází k samotné výsadbě. Nejprve se začíná s vysazováním stromů, posléze keřů a končí se drobnými rostlinami. V poslední řadě se provede založení trávníku a samozřejmě se provádí i konečná údržba.

Výsadba zahrady

Co budete mít na zahradě ovlivňuje nejen požadovaný styl zvolený majitelem zahrady, ale také celá řada dalších podmínek.** Výsadba** by se měla provádět s ohledem na to zda se jedná o zahradu městskou, jaký má výhled, jak na ni svítí sluníčko, jestli je na větrném místě, jaká je tu voda, půda a tak dále.

Realizace zahrady podle Feng Shui

V poslední době velice vyhledávaný způsob realizace zahrad, který je navrhován podle prastaré čínské architektonické metody, která se snaží o dosažení dokonalé harmonie s přírodou. Podle této metody dochází k ideální harmonii, která pak pozitivně ovlivňuje duši i tělo a zabezpečuje tak pevné a dlouhodobé zdraví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5713 (zahradni-radce.cz#9816)


Přidat komentář