Zahradní architekt

Zahradní architektura má svou opodstatněnou důležitost. Musí umět přizpůsobit charakter zahrady klientovi a splnit mu tím jeho požadavky a představy. S čím vším nám může pomoci zahradní architekt a co jeho práce vlastně obnáší? Čtěte dále.

Zahrada sama o sobě tvoří rovnocenné partnerství s rodinným domem. Spolu s ním vytváří pro nás tolik důležitý "domov". Každý člověk  sní o bydlení tvořeném příjemným prostředím, komfortem a útulnou atmosférou.** Zahrada** by měla především nabízet místo odpočinku, relaxace a uvolnění. Měli bychom zde čerpat novou sílu a inspiraci. S tímto nám může pomoci zahradní architektura.

Hlavní náplň zahradního architekta

Zahradní architekt by měl splňovat některá základní kritéria pro vykonávání svého povolání. Pokud chce být ve svém oboru skutečnou jedničkou, měl by prokazovat tvůrčí schopnosti, estetické cítění a schopnost jednat s lidmi. Zahradní architekt je pracovník, který zpracovává a zamýšlí se nad návrhy a realizací zahrad, parků, sadů apod. Pracuje v ateliérech, interiérech i exteriérech. Jeho návrhy se týkají především** architektonických řešení a dispozic rozložení** jednotlivých prvků zahradních staveb, dekorativních předmětů, keřů, stromů a dalších konceptů. Tento pracovník také zadává požadavky nákupů, vystavuje kalkulace a poskytuje poradenské služby těm, kteří se do realizace zahrady sami bojí pustit.

Co zahrnuje konzultace s architektem?

Konzultace s Vámi zvoleným** zahradním architektem** zahrnuje návrh celé zahrady prostřednictvím 3D nebo kresleného projektu, poradenství, možnost vylepšení návrhu a doplnění některých prvků, cenovou kalkulaci, profesionální přístup, rozšíření služeb  a mnohdy i zajímavé slevy a akce.

Co je zahradní architektura?

Zahradní architektura patří mezi obor zahrnující geografii, matematiku, přírodní vědy, umění, zahradnictví, technologie a mnoho dalšího. Práce v tomto oboru architektury v sobě skrývá mnoho užitečných činností jako vytváření městských parků, plánování okolí bloků administrativních budov, navrhování obytných zón nebo obnovu degradovaných krajin. Pracuje se zde na všech typech struktur a exteriérů, s mnoha různými materiály a za pomocí nejmodernějších hydrologických a ekologických nástrojů.

Proč si přizvat zahradního architekta na pomoc?

Pomoc zahradního architekta Vám především pomůže ušetřit peníze, čas i nervy stejně jako zklamání z řady neúspěšných pokusů. Můžete si být jistí jeho profesionálním přístupem a odborností na úpravy zahrad všeho druhu. Ukáže Vám mnoho řešení problémů, se kterými jste se doteď prali a dodá Vaší zahradě potřebný styl a charakter. Spolupráce s tímto architektem neznamená žádný přehnaný luxus, ale dobrou investici, které jistě nebudete litovat! Dejte si pozor na** záměnu zahradního architekta se stavebním! Stavební architekt** bere realizaci zahrady spíše jako designérský úkol bez citu pro rostliny a jejich vývoj. Zahradní architekt se přece jen lépe vyzná v rostlinném materiálu, krajinné tvorbě a urbanismu. Je pro to přece jen vyškolený a vystudovaný! Díky těmto odborným rukám můžete Vaší omšelou zahradu proměnit v místo naprostého souladu a vytříbeného vkusu s mnoha praktickými prvky - okrasná zahrada, skalka, dětské hřiště, fontána, posezení s grilováním, jezírko, bazén....

Cena za služby zahradního architekta se liší dle náročnosti celého projektu. Architekt Vám vystaví předběžnou kalkulaci, rozpočet a následnou smlouvu. Toto všechno Vás většinou vyjde na 8.000 - 15.000 Kč.

Návrh zahrady

Od zahradního architekta získáte vždy zcela** originální návrh na realizaci Vaší zahrady.** Díky tomuto návrhu získá zahrada svůj osobitý a nezaměnitelný vzhled. Architekt dává velký důraz na budoucí údržbu, vývoj rostlin, typ půdy, vliv ročních období a celkového dojmu. Zahrada by měla i po letech zářit stejným kouzlem jako těsně po jejím dokončení. Architekt bude chtít znát Vaše přesné požadavky, představy i finanční možnosti.** Celý návrh začíná** zaměřením pozemku a zakreslením skutečného stavu zahrady, která se bude realizovat. Některé zahradnické firmy k těmto návrhům využívají 3D technologie, díky které uvidíte přesný budoucí vzhled zahrady s rozložením všech prvků tak, jak jste si je vybrali. Výběr rostlin, keřů a stromů je velmi důležitý a měli by jste ho velmi důkladně promyslet. Rozhoduje zde totiž stav půdy a vhodnost umístění. Celková délka realizace zahrady a její úplné dokončení se liší podle rozlohy a náročnosti. Při malé ploše je tato doba určená na pár dní, při větší ploše až na několik týdnů.

Okrasné zahrady

Okrasné zahrady reprezentují své okolí a dodávají mu originální vzhled. Mohou obsahovat mnoho zajímavých doplňků a prvků jako např. jezírko, vodopád, skalku, fontány, zahradní brány, pergoly a mnoho jiného. Výraz okrasné zahrady by měl fascinovat v každém ročním období a pro mnohé zahradní architekty tyto projekty znamenají umělecké dílo.

Typy okrasných zahrad

Existuje plno typů a druhů** okrasných zahrad**, které Vám může architekt doporučit. Která by nejvíc vyhovovala Vám?

 • japonská - voda, kámen, jednoduchost, mosty a lávky
 • americká - velký bazén, posezení u grilu, dětské hřiště, místo pro odpočinek
 • anglická - zastřižený dokonalý trávník, vodní plocha, přirozený tvar záhonů
 • tradiční česká - posezení u ohně, zeleninová zahrada, ovocný sad
 • holandská - jezírko s mostem, lavičky, květinová skalka a cibuloviny
 • francouzská - tvarované stromy i keře, plno úzkých cestiček
 • funkcionalistická - geometrické tvary, plastiky, nenáročná na údržbu

Zahradní prvky

Zahradní architekt Vám spolehlivě zajistí vše, co nesmí chybět na Vaší zahradě.** Základem bývá** dokonale zelený a perfektně střižený** trávník**. Vše se vytváří v harmonii s domem i okolím. Architekt Vám navrhne nejen ohraničení zahrady, dekorace a rozmístění, ale také osvětlení celé travnaté plochy a nové zahradní prvky.** Mezi nejznámější a nejoblíbenější prvky řadíme:**

 • zahradní jezírka a vodní plochy
 • zavlažovací systémy
 • cestičky, dlažby, terasy
 • posezení, altánky, pergoly
 • okrasné kameny, gabiony
 • rostliny, stromy, keře
 • brány a ploty

Kdy se bez architekta obejdete?

Zahradního architekta si domů nemusíte zvát každý den. Některé práce určitě dokážete zrealizovat i sami bez odborné pomoci. Mezi tyto situace patří např. když si chcete na hotové zahradě postavit ještě zahradní domek na nářadí, když chcete na zahradu umístit psí boudu nebo kotec, když si chcete postavit více laviček apod...

Kdy se bez architekta neobejdete?

K takovýmto situacím patří především** plánování zahrady u novostavby**, rozsáhlé úpravy zahradní plochy, oživení tuctové zahrady, kompletní realizace nové zahrady a jejího vybavení. Za služby zahradního architekta se rozhodně vyplatí investovat! Poznáte to hlavně v budoucnu a při údržbě, která se pro Vás stane mnohem snadnější.

Móda versus praktičnost

Co se týče vzhledu dnešních zahrad,** neexistuje specifický trend.** Každému majiteli se líbí něco jiného a něco jiného požaduje. V moderní době jednadvacatého století však jedna zajímavost je! Zelenina ustupuje pohodlí! Ano, je to tak. Záhony s bramborami, zeleninou a mnohdy i ovocné sady velmi razantně ustupují okrasným dřevinám, květinovým trsům a moderním zahradním plastikám. Týká se to především obnov starších zahrad, které majitelé touží přeměnit na zahrady okrasné. Velkým hitem a žádaným prvkem bývá bazén, který plní funkci estetickou i praktickou hlavně v parném období a zcela nahrazuje dříve oblíbená jezírka.

Každý zákazník má jinou představu o vzhledu své zahrady, avšak rozmístění rostlin a zahradních prvků by jste rozhodně měli nechat na bedrech svého zahradního architekta.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5710 (zahradni-radce.cz#9805)


Přidat komentář