Zámečnické a Kovářské práce - Turnov

Jsou v dnešní době kovářské práce stále populární tak, jak tomu bylo minulá století? Jaké techniky kovářských prací známe? Najděte si chvilku na přečtení zajímavého článku o kovářství, kde se vše dozvíte.

Kovářství je řemeslo, které se u nás rozvíjí již mnoho století. Kovářství se především zabývá zpracováním železa nebo jiných kovů. Mezi jiné kovy můžeme zařadit ocel, nerez, mosaz nebo měď. Hlavním pracovním nástrojem kováře bývá kovadlina, bez které by se žádný kovář neobešel. U nás se nejvíce používá kovadlina štýrská. Kovadlina zpravidla váží přes 200 kilo. Je vyrobena ze slitiny oceli. Základní vlastností kovadliny je její tvrdost a pevnost. Kovářství je řemeslo, které je velmi obtížné a vyžaduje manuální zručnost kováře.

Kovářské techniky

Utínání patří mezi nejzákladnější kovářskou techniku. Je základem kovářské práce. Technika utínání je velmi jednoduchá. Materiál přesekneme sekáčem na dvě části. U tenkých materiálů, můžeme provádět utínání i za studena. U hrubších materiálů si musíme materiály nahřát na teplotu okolo 900 stupňů.

Vytahování je technika, kterou se snažíme materiál prodloužit. Prodlužujeme jeho délku, šířka materiálu se naopak zužuje. Tato technika se  používá pouze za tepla. Na vytahování potřebujeme kladivo a kovadlinu. Čím hrubší materiál máme, tím více ho musíme zahřát. Minimální zahřátí materiálu je na teplotu přes 800 stupňů.

Ohýbání tenkého materiálu se provádí bez zahřátí. Materiál hrubší musíme nahřát přes 800 stupňů. Zahřátou část materiálu přiložíme na kovadlinu a kladivem ho přitlačíme ke kovadlině. Část materiálu, kterou budeme ohýbat, ohneme kladivem.

Probíjení je jednoduchá technika, kterou můžeme udělat do materiálu díru, aniž bychom ho jinak poškodili. Díry můžeme vytvořit různě velké. Vrtačkou bychom je nikdy neudělaly.

Rovnání provádíme na závěr, když chceme výrobek uhladit a přivést do konečné fáze. Provádíme ho hladícím kladivem. Materiál se ochlazuje jen na tu teplotu, aby se daly vyrovnat poslední detaily, ale aby klepnutí již nezanechalo stopu.

Štěpení provádíme pouze za zahřátí materiálu. Provádíme ho pokud chceme konec nebo hranu rozdělit.

Rozkovávání je technika podobná vytahování. Při rozkovávání se naopak snažíme zvětšit šířku materiálu a ne jeho délku. Rozkovávání provádíme od středu ke kraji.

Pěchování je technika, kterou se snažíme předmět zkrátit a zároveň zesílit. Materiál nahříváme rovnoměrně. Jen pokud potřebujeme zkrátit část předmětu nahřejeme jen ji. Pokud se budeme snažit zkrátit prostřední část materiálu, musíme okolní části ochladit.

Zkrucování patří mezi obtížné techniky. Využívá se spíše v uměleckém kovářství. Zkrucování materiálu do dvou centimetrů šířky lze udělat za studena. Silný materiál musíme rovnoměrně nahřát. Zkrucování silného materiálu je náročné na fyzickou sílu.

Spojování můžeme provádět buď svařováním, nýtováním, pomocí objímek a spon nebo nasazováním za tepla. Svařování kováři používají nejčastěji a je také nejobvyklejší metodou spojování.

Výrobky kovářské práce

Mezi nejčastější výrobky můžeme zařadit:

 • Pojezdové brány
 • Dvoukřídlé brány
 • Kované brány a ploty
 • Zábradlí
 • Ploty
 • Postele a nábytek
 • Dekorace do bytu
 • Mříže
 • Hodiny
 • Zvony
 • Drobné ozdoby – podkovičky, svícny, zvířátka

Kovářské nářadí

Mezi nejobvyklejší nářadí patří:

 • Kovadlina
 • Kladivo
 • Kleště
 • Pilníky
 • Průbojníky
 • Hřebenovky

Umělecké kovářství

Umělecké kovářství mělo vždy svou tradici, ovšem v posledních letech se u nás začalo rozvíjet mnohem více, než tomu bylo doposud. Umělecké kovářské řemeslo bylo vždy velmi žádané a kováři měli ve společnosti dobré postavení. Po kovářích se vždy vyžadovala zručnost a nápaditost, které museli mít spoustu. Na umělecké kováře se často obracíme, pokud chceme mít v domácnosti krásné a originální věci.** Umělecké kovářství** také využíváme, pokud někomu chceme udělat radost originálním dárkem. Umělečtí kováři nám mohou zhotovit výrobek na zakázku podle našeho přání. Dárek pak bude jedinečný a my si ho budeme vážit mnohem více. Umělečtí kováři by měli dobře rozumět vlastnostem kovů. Ty dělíme na mechanické, fyzikální, chemické nebo technologické. Umělecké kovářství používá zdobící techniky, které samozřejmě využívají i obyčejní kováři.

Technika zdobení

Rýhování bývá nejčastější způsob zdobení. Na kovářský výrobek se nakreslí vzor, který se pak rýhováky vyryje. Rýhovák je tupý předmět, jehož ostří může mít ozdobný tvar.

Zlacení a stříbrnění se nanáší štětcem na výrobek. Pokud chceme výrobek pozlatit celý musíme ho celý namočit do speciální směsi. Výrobek nám tímto zvyšuje svou hodnotu a působí draze.

Leptání je nejstarší způsob zdobení. Na výrobek se nakreslí vzor, který potřeme kyselině odolným přípravkem a jehlou vyškrábeme vzor. Pak na výrobek naneseme kyselinu, která nám vyškrábaný vzor vyleptá.

Taušírování se používalo v minulých století při výzdobě brnění. Dnes se již tato technika zdobení skoro vůbec nepoužívá a to i z důvodu, že  je velmi nákladná.

Cizelování je tepání ornamentů na kovářské výrobky. Můžeme cizelovat za tepla i za studena. Na cizelování používáme puncny.

Každý kovář chtěl, aby se jeho dílo poznalo a bylo originální. Své dílo označovali monogramem, celým jménem, zkratkou jména, obrázkem nebo zkratkou jména s obrázkem.

Restaurování

Kovářské práce se také často využívají k restaurování různých historických památek, kterých je opravdu spousta a je třeba se o ně starat. Kovář restaurátor musí být velice nadaný a mít někdy velkou trpělivost. Hlavní důraz je často kladen na co nejvěrohodnější doplnění prvků, aby výsledná práce vypadala jako originál. Kovářské práce využíváme na restaurování historických zbraní, kovových lustrů, dveřních zámků, zábradlí, mříží, křížů nebo poutních míst.

Výroba replik

Bývá realizována pokud již nemohou kováři provést renovaci daného výrobku. Renovaci umělečtí kováři dávají přednost už jen proto, aby se zachoval originál. Umělečtí kováři podle předlohy dokážou dílo napodobit. Často dílo pouhým okem laika nejde rozeznat od originálu. Proto si kovářů velmi ceníme a jsou často vyhledávání.


Cena, kvalita, odbornost

V dnešní době se bez kovářských prací neobejdeme. Pokud jsou z nás kutilové, tak se můžeme o nějaký výrobek pokusit svépomocí, často však nemáme k práci speciální nástroje. Málo který kutil se do takové práce pustí, uvědomuje si, že práce kováře je fyzicky náročná, a že mnoho kovářů potřebuje ke své práci pomocníka. Musíme si uvědomit, že práce se železem a jiným kovem bývá namáhavá. V každém městě najdeme kvalitního kováře, na kterého se můžeme obrátit. Proto bychom neměli váhat ani chvilku a na odborníky se obrátit. Cena za jednotlivé kovářské výrobky se odvíjí od jejich velikosti a požadavků na ně. Vždy se nám oplatí připlatit si za kvalitní výrobky a služby.


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5730 (zahradni-radce.cz#9946)


Přidat komentář