Barvy a moderní zahrada

Barvy ve vaší moderní zahradě. Světlé tóny ve vaší zahradě. Zahrada výrazných barev. Umístěte nejvýraznější barvy do popředí. Teorii barev uplatníte i v zahradě. Barvy a moderní zahrada.

Barvy ve vaší moderní zahradě

Zářivá pestrost barev, kterou najdete v každém příručním katalogu semen, potrvá ve vaší zahradě jen omezenou dobu, protože většina rostlin vlastně nekvete déle než jeden měsíc v roce. Především byste se měli zajímat o podstatnou barvu - o odstíny a tóny trvalé listové pokrývky, která vydrží celý rok. Barvy listí opadavých a stálezelených křovin a stromů jsou značně variabilní a při jejich dobrém výběru poskytnou po celý rok užitek a materiál na řez do vázy. „Stěny” vaší vnější místnosti budou plochou rafinovaných barev, tvořící pozadí. Sami zjistíte, že příliš silná barva může působit rušivě vzhledem k rostlinné pokrývce nebo celoroční barvě, kterou byste případně chtěli umístit proti pozadí.

Světlé tóny ve vaší zahradě

V severní Evropě se květy domácích rostlin vyskytují výhradně v tlumených tónech, od jemných jarních barev, ustupujících bledým barvám časného léta, které se během několika měsíců zintenzivňují, až nakonec převládnou plné tóny podzimu.

Zahrada výrazných barev

Výraznější, teplejší barvy květů vznikají v slunečnějších podnebích, kde se jejich intenzita zvyšuje úměrně se silou slunečních paprsků.

V současnosti se šlechtitelé snaží produkovat odrůdy nejbizarnějších barev

V současnosti se šlechtitelé snaží produkovat odrůdy nejbizarnějších barev i od těch nejjednodušších rostlin. Projeví-li například trh zájem o „černé” růže, šlechtitelé je dodají. Je mi mořádně složité využívat takovéto rostliny v bezprostředním sousedství ostatních, nechceme-li, aby v dané scenérii dominovaly.

Vnější barvu je třeba využít a upravovat tak, aby podporovala funkci a dojem ze zahrady

Vnější barvu je třeba využít a upravovat tak, aby podporovala funkci a dojem ze zahrady, aby travnaté a celoročně pokryté plochy byly pokračováním efektu, který vytváří barva listí. Světležlutá a světleoranžová místa například stimulují a jsou ideální ve spojení se živě aktivní plochou. Jemnější barvy, například modrá a růžová s nádechem purpurové nebo bílé, navozují efekt klidu. Na jedné ploše můžete použít jasné, stimulující barvy spolu s jemnějšími, méně nápadnými, ale výsledkem by neměla být chaotická směs.

Umístěte nejvýraznější barvy do popředí

Umístěte nejvýraznější barvy do popředí a postupně stále bledší s narůstající vzdáleností. Nápadná barevná skvrna uprostřed při pohledu zdálky působí vizuálně rušivě a narušuje perspektivu. Důkladně si rozmyslete, jakou náladu chcete zdůraznit pomocí barvy, a jestliže vybrané rostliny budou vidět na pozadí existující vegetace, odstupňujte barvy a vytvořte z nich uspořádaný celek. Kobaltově modrá a tmavozelená v kontrastu se stříbrnou a zlatou při běžném výběru jehličnanů vyvolávají jenom nevkusný nesoulad.

Teorii barev uplatníte i v zahradě

Barvy v zahradě byste měli plánovat se stejnou pozorností, jakou věnujete úpravě domu. Pro pochopení barvy nám pomůže rozlišování mezi barvou (čistá barva) a tónem (odstín barvy). Vztahy barev lze jednoduše zobrazit na kruhu barev. Tento kruh má teplou polovinu (oranžová, červená, žlutá) a studenou polovinu (zelená, fialová, modrá). Sousedící barvy spolu harmonizují, zatímco protilehlé jsou kontrastní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5759 (zahradni-radce.cz#8913)


Přidat komentář