Kompost

Základem pro pěstitelské úspěchy je kvalitní zemina, bohatá na živiny. Ty můžete doplnit pomocí chemických hnojiv, nebo přírodní cestou, kompostem. Správně založený a rozložený kompost výborně obohatí půdu na vaší zahradě.

Proč kompostovat?

Již jen proto, že získáte zdarma potřebné** živiny** pro svou zahradu. Snížíte svůj vývoz odpadu až o čtyřicet procent.Kompost využijete při pěstování zeleniny, ovoce i okrasných rostlin. Vrstvou kompostu ochráníte rostliny před vysycháním půdy a tím i jejich kořínky před poškozením.

Kam kompost umístit?

Pro kompost vybíráme místo, kde není trvale stín ani slunce. Na slunci totiž kompost příliš vysychá, a ve stínu dochází k příliš rychlému hnití. Vhodné je umístit kompost na méně exponovaná místa. Vyhnout bychom se měli místu, kde hned za plotem má soused posezení. Velikost místa pro kompost by měla být asi dva až čtyři metry čtvereční.

Jaký vybrat kompostér?

Kompostér si můžete vyrobit z materiálu, který doma najdete nebo ho můžete koupit. Kompostér doma vyrobený má své výhody. Jeho** velikost** přizpůsobíte svým potřebám, také jeho** tvar** můžete přizpůsobit. Povrchovou úpravu můžete upravit tak, aby kompostér zapadl do zahrady jako malá stavba. Po doma vyrobený kompostér může mít dvě nebo tři komory. Dvoukomorový je sice dostačující, ale kompost musíte prohazovat a prosívat bokem. Tříkomorový je opravdu luxusní kompostér, který má po stranách dvě komory a v prostředku místo s posuvným sítem, kde se kompost prosívá. Pokud se rozhodnete kompostér koupit, můžete vybírat z různých druhů i velikostí. Barva kompostéru většinou bývá černá nebo zelená a jsou vyrobeny z plastu. Kompostéry většinou nemají dno, aby měl kompost volný kontakt s půdou a přístup mikroorganizmů, červů a žížal. Některé druhy však mají na dně** mřížku**, která by měla bránit vniknutí drobných hlodavců. Ve stěnách kompostu jsou otvory pro provzdušňování. Dvířka pro vyjímání obsahu a víko jsou opatřena ventilem, který reguluje prostup vzduchu. V nabídce obchodů jsou kompostéry** o obsahu** 270, 350, 400 a 720 litrů. Kromě uzavřených kompostérů jsou v nabídce i jednoduchá** kompostovací sila**, která jsou nahoře otevřená. Vejde se do nich 650 nebo 900 litrů kompostu.

Jak správně kompostovat?

Hlavní zásadou je, že čím jsou kompostovací hmoty** různorodější a důkladněji promíchané**, tím lépe probíhá proces rozpadu a výsledný kompost je hodnotnější. Do kompostu je vhodné přidávat i vápno. Zejména pokud obsahuje velké množství listí. Například dubového. Vápnem obohacený kompost však nelze použít k vřesovištním rostlinám, pěnišníkům, hortenziím, ani k žádným jiným kyselino milným rostlinám. Pokud je kompost dobře ošetřen není zapotřebí ho stále prohazovat. Jeho zrání se velmi účinně urychlí přidáním kompostovacích startérů, kterých je na trhu dostatek k výběru. Levným startérem je také několik lopat již vyzrálého kompostu, obsahujícího drobné mikroorganizmy, kterými se hmota naočkuje. Dostatečnou pozornost je třeba věnovat také vlhkosti kompostu. Kvalitní kompost musí obsahovat ve správném poměru uhlík a dusík. Čerství zelený materiál obsahuje hodně dusíku, materiál starší, dřevnatý a hnědý je bohatý na uhlík. Většinou se na dva až tři díly hnědého materiálu dává jeden díl materiálu zeleného. Pokud kompost zapáchá jako zkažená vejce, převládá v něm materiál s uhlíkem. Přidáme tedy posekanou trávu nebo listí. Zápach po čpavku znamená vysoký obsah dusíku. V tomto případě přimícháme piliny, třísky, případně kůru. Kvůli rovnoměrnému přístupu vzduchu je dobré jednou za měsíc kompost promíchat. Pokud dáváme hrubší materiál, je lépe ho před přidáním do kompostu** podrtit**. Vlhkost kompostovaného materiálu má být padesát až šedesát procent. Dá se to přirovnat k dobře vyždímanému ručníku. Podle teploty a složení zraje kompost v klasickém kompostéru šest až dvanáct měsíců. V kupovaných kompostérech je doba zrání kratší. Podle kompostovaného materiálu je tři až šest měsíců. Správně vyzrálý kompost má homogenní strukturu a voní po lesní půdě.

Co můžete kompostovat?

Především listí okrasných a ovocných stromů a keřů, které je dobré před kompostováním dobře promíchat a podle možností i rozsekat. Postačí i pouhé přejetí rotační sekačkou bez záchytného koše. Na hromadě kompostu je vhodné listí ještě provlhčit. Zvláštní pozornost je dobré věnovat listí z vlašského ořechu a dubu. Obsahují totiž značné množství tříslovin a proto je dobré buď přidat vápno, nebo promíchat velmi dobře toto listí s ostatními materiály. Vhodné je přidat také rozdrcené větve. Kompostovat lze i jehličí, kromě borového. Také jehličí je však potřeba promíchat s dalšími materiály. Jinak by kompost ze samého jehličí byl velmi chudý na živiny a také kyselý. Ideální pro kompostování jsou zbytky ovoce, zeleniny, zelené plevele bez semen, nepotištěný papír, ubrousky, buničina, dřevěný popel, rozdrcené vaječné skořápky, použité čajové sáčky, kávová sedlina i s filtrem, trus a podestýlka domácích mazlíčků. Posekanou trávu dáváme do kompostu až po lehkém prosušení a v tenkých vrstvách. Jinak by posekaná tráva vytvořila pro vzduch nepropustnou vrstvu a začala by hnít, čímž by kompost znehodnotila.

Co na kompost nepatří?

Do** kompostu** dáváme veškeré materiály prosté plísní a napadení. Materiály, které jsou z plastu či plechu také v kompostu nemají co dělat. Dále do kompostu nepatří zbytky masa a kostí, potištěný papír a noviny, popel z uhlí, kořeny a semena plevelů a již zmíněné borové jehličí.

Jak kompost používat?

Ani s kompostem by se to však nemělo přehánět. Lépe je hnojit častěji a v menších dávkách. Pro chudé půdy je však možné i vhodné použít větší dávky kompostu, které se dobře zapracují do půdy a později až je kvalita půdy lepší se sníží. Kompost by se neměl zapracovat příliš hluboko. Právě proto je lépe dávat kompost na zahrádku až na jaře a zapracovat ho motyčkou a hráběmi. Méně vyzrálý kompost je lépe zapracovat na podzim, aby ho půdní organizmy ještě mohly zpracovat.

Kolik kompostu a kam?

Pod zeleninu dáváme dva až pět kilogramů na metr čtvereční. Pro ovocné stromy, byliny, hrách a fazole jeden až dva kilogramy na metr čtvereční. Pro salát, špenát, ředkvičku, cibuli, mrkev, červenou řepu, černý kořen, jahody a květiny učené k řezu přidáme na metr čtvereční dva až tři kilogramy. Pro brambory, okurky, rajčata, cukety dýně, košťáloviny, celer a pórek přidáme množství tři až pět kilogramů na metr čtvereční.

Speciální komposty

Každá rostlina má jiné nároky na výživu a právě správně připraveným kompostem lze tyto živiny dodat přímo na míru. Pro zeleninu první trati tak použijeme kopřivový kompost a kompost z hnoje. Pro květiny je výborný kompost z drnů a listí. Listový kompost ocení také bobuloviny. Kůrový kompost najde využití všude, kde se používá rašelina. Kompost z trávy uplatníme u zeleniny první trati a u květin. Mechový kompost obohacený o trus je vynikající pro rajčata. Kompost z rozdrcených větví se zásluhou své struktury hodí pro hnojení bobulovin a výsadbu květin.** Kompostovaná sláma** pohnojí bobuloviny, cibuli i mrkev.

Jak zlepšit a zrychlit zrání kompostu?

Jak již bylo řečeno výše, lze do kompostu dodat různé urychlovače, které zakoupíte v obchodech. Pokud byste však rádi přírodní cestu, je dobré nastříhat nebo natrhat větší množství bílého papíru a ten pečlivě zamíchat do kompostu. Papír přiláká velké množství žížal a ty se již o kvalitní zpracování kompostu postarají.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5763 (zahradni-radce.cz#9856)


Přidat komentář