Nejlepší realizace zahradních jezírek

Moderní doba nám dovoluje utvořit vlastní zahradu do obrazu svého a v tomto případě do podoby, která je nejen příjemná na oko, ale povznese i klidný pocit. Zahradní jezírka jsou tím, co působí relaxačně na duši.

Kdo touží po dokonalé romantické zahradě, rozhodně nesmí zapomenout na zahradní jezírko. To nesmí chybět, protože právě bez krásně vytvořeného zahradního jezírka to není to pravé. Zahrada tak dostane jiný ráz a kdo má rád přírodu, hned si takovou prezentaci zamiluje. Na profesionálně vytvořené zahradní jezírko se budou chodit dívat známí a obdivovat krásu leknínů a dalších vodních rostlin. Nicméně jen tak samo se zahradní jezírko nevytvoří.

Proč zvolit zahradní jezírko?

Lidé při realizaci zahrady často o zahradním jezírku uvažují, ale ne vždy se pro něj rozhodnou. Není to jen tak vytvořit takový úkaz, ale zas to stojí za to. Zahradní jezírko utvoří pravý romantický ráz jakékoli zahrady a místo pro pěstování vodních rostlin a chov vodních živočichů, rybiček především. Kdo má tak rád rybičky, touží po akváriu, pak pro něj bude důležitá informace, že zahradní jezírko je místo pro chov takových živočichů, a mnohem příjemnějším, než skleněná kostka uprostřed obýváků, kde je téměř vše umělé. V přirozeném prostředí se bude rybičkám mnohem lépe „dýchat“ a budou tak nějak šťastnější.

I jako koupání pro všechny

Zahradní jezírko však není jen místem pro chov rybiček nebo pěstování leknínů, ale také skvělým prostředím pro osvěžení a dokonce i plavání. Samozřejmě záleží na to, jak velkou máte zahradu a jak velkou plochu jste schopni pro jezírko obětovat, protože pak je možno vytvořit skutečně rozsáhlé vodní plochy, vhodné i k samotnému koupání, nebo svlažení při horkém letním dni. Velkou výhodou takových ploch ke koupání, jako jsou zahradní jezírka, je především to, že jsou vhodná i pro alergiky a osoby přecitlivělé na chlór. To ostatně nikomu nedělá dobře a tak jsou zahradní jezírka místem, které zbaví nepříjemného chlóru a navíc se koupete ve vlastním a známém prostředí, takže víte, jak se říká – do čeho jdete. Což se o veřejných koupalištích nedá říci.

Vzdušnost pro zahradu a její rostliny

Nejen jako** přírodní úkaz a obdivuhodný obrázek** je zahradní jezírko určené. Díky přítomné vodě se zvyšuje vzdušnost a vlhkost, tolik potřebné veličiny pro správný růst všechno rostlinného v zahradě. Proto se tolik daří nejen květinám, ale i plodům v blízkosti zahradních jezírek. Takže nejen že zahradní jezírko povzbudí vaši zahradu do extáze klidu a romantiky, ale také podá zásadní podmět k tomu, aby se lépe dařilo všem rostlinám v širokém okruhu.

Relaxační účinky na lidskou psychiku

Co je nutné zahradním jezírkům také pochválit je fakt, jak božský vliv mají na lidskou psychiku. Zvláště v dnešní rychlé době, kdy mnoho z nás pracuje celé dny u počítačů v uzavřené kanceláři, nebo moderním, tak zvaně americkým způsobem kanceláří, tedy velkou halou, kde jsou jednotlivé přepážky a tak na malém prostoru pracuje několik osob. To samozřejmě s sebou nese i nahromaděný stres, frustraci a dýchání nepříjemného vzduchu. Pro odstranění všech uvedených obtíží, které mohou vést i k vážným onemocněním, je nutné občas tak nějak vypnout, odreagovat se a zahradní jezírko k tomu může významně posloužit. Není tak nutno tuto skutečnost opomíjet, protože léčivé účinky v případě zírání na zahradní jezírko tak nějak byly v minulosti prokázány. Činnost, byť jen krátkodobá působí na psychiku velice příjemně a lidé jsou pak překvapení, kolika obtíží, včetně bolesti hlavy, žaludku a jiných se zbavili.

Využití celoroční

Velkou výhodu zahradního jezírka je to, že má mnohem více využití, než klasické bazény s chlorovanou vodou. Nejenže jsou tak vhodné pro alergiky, jak už bylo zmíněno, a také jsou** skvělé pro rostliny**, ale současně jsou zahradní jezírka** vhodná pro celoroční využití.** I rostliny potřebují vlhkost, kterou jim i z pod zamrzlého jezírka je schopna zahrada dát.

Dekorace jako důležitý základ

Hlavním důvodem, proč si však lidé nechávají zahradní jezírka vytvářet, je především** dekorativní charakter**. Zahradní jezírko, i malé, působí svěžím dojmem a nadnese zahradě zcela jiný ráz. Kolem jezírka se pak dají budovat skalky a jiné útvary, taktéž sloužící jako vhodná dekorace a pro šikovné ruce jako balzám pro duši.

A co na to komáři či jiný hmyz?

Lidé mají obavy, že jakmile vybudují zahradní jezírko, v letních večerech bude pro ně zahrada nepříjemným místem k pobytu díky přítomným komárům a případně jinému hmyzu. Jenže s tím se dnes dá účinně bojovat. Nejlépe pak zahradními aromalampami s přidanou vůní, které komáři nelahodí. A navíc komáři či jiný nepříjemný hmyz se může objevit na vaší zahradě i za předpokladu, že tam žádné zahradní jezírko či jinou vodní plochu nebudete mít.

Zahradní potůčky u jezírek

Co je pak naprosto dokonalé a působí velice svěžím dojmem, jsou potůčky u zahradních jezírek. Elegance na slovo vzatá a skvělý úkaz v jednom. To jsou zahradní potůčky u jezírek, v kterých se mihne voda a pomalu plyne. Uzavřená cirkulace vody značí, že právě voda z jezírka plyne potůčkem a namísí se tak s okolím. Což je skvělé. Navíc takto cirkulující voda nedovolí, aby se tvořily úkazy, které nejsou vítané, včetně vodním parazitů. Na budování zahradních potůčků je však vhodné si vždy přivolat odborníky, aby tak práce nevešla vniveč a naopak jste se těšili z neklamných úkazů přírodních krás.

Filtrace zahradních jezírek

Stejně jako mnoho jiných, tak i takových vodních ploch, jako jsou zahradní jezírka, se neobejde potřebná filtrace. Ve stojaté vodě, kde slunce ohřívá, se tvoří skvělé prostředí pro tvorbu neutuchajících a nevítaných vodních bakterií a dalších parazitujících vodních živočichů či jiných organismů. Proto je zapotřebí i vodu v zahradním jezírku filtrovat. Ano, poněkud složitější machinace, ale to je jen prvotní zdání. Pro zdatného pečovatele vlastní zahrady to po čase bude spíše odměna, starat se o dokonalost nejen samotné zahrady, rostlin a trávníků, ale i jezírka. Filtrace by však měla být vytvořená odbornou firmou a poté obsluhování bude i pro amatéra jednoduché.

Nádherné úkazy jsou odměnou za péči

Zahradní jezírka jsou sice na celkovou údržbu asi tím nejsložitějším úkazem, které na vaší zahradě můžete mít, nicméně zase pečlivá práce stojí za to. Odměnou totiž jsou tak nádherné úkazy, že zvědavé oko ani po dlouhém zírání neomrzí. Vaše šlechtěné zahradní jezírko spolu s cirkulující vodou z potůčku budou obdivovat snad všichni, kdo vaši zahradu navštíví. Je pravdou, že než se tak stane, je zapotřebí dostatečná dávka trpělivosti a času na budování, ale výsledek pak stojí za to.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5767 (zahradni-radce.cz#10032)


Přidat komentář