Okrasná a koupací jezírka

Máte v plánu založit na svém pozemku okrasné či koupací jezírko? V tomto článku Vám nabízíme rady a tipy, jak na realizaci jezírka, na co si dát pozor, a pro jaký druh jezírka se rozhodnout.

Zahradní jezírka

Zahradní jezírka se stala novodobým moderním trendem, jak co nejefektivněji využít zahradu či pozemek kolem rodinného domu. Zahradní jezírka působí krásně, uklidňujícím dojmem a dodávají každé zahradě patřičný luxus. Stávají se dominantou pozemku. Lidé, kteří si nechají zahradní jezírko na svém pozemku zřídit, u něj rádi relaxují, neboť čistá hladina má povzbuzující účinky na každého, kdo u ní aspoň chvilku setrvá. Zahradní jezírka se stala ideálním místem pro odpočinek a relax. Chcete vypnout od okolního světa, užít si co nejvíce přírody na Vaší zahradě a mít krásnou a lákavou zahradu, která přímo vybízí k odpočinku? Pak si nechejte vybudovat zahradní jezírko.

Koupací jezírko

Rádi plavete v rybníku nebo v bazénu? Dáváte raději přednost přírodě než krytým plovárnám? Chtěli byste si zdravý pohyb dopřát i doma, avšak nemáte prostory pro realizaci krytého bazénu a zahradní bazény Vás tolik nelákají? Co takhle vybudovat koupací jezírko? Díky němu můžete odbourat každodenní stres, obohatit svůj život a dát vyniknout zahradě jako celku. Díky zahradnímu koupacímu jezírku budete přírodě zase o kus blíž.

Proč koupací jezírko?

Koupací jezírka představují moderní alternativu, jak si užít koupání, odpočinout si v klidu domova a obohatit zahradu a pozemek kolem domu o další nádherný přírodní prvek. Co si přát víc, než v jakémkoliv ročním období posedět u jezírka, dívat se na jeho magickou vodní hladinu a v případě potřeby se osvěžit nebo si rovnou zaplavat v čisťounké vodě? Proč si tento luxus nedopřát, když se nejedná o nic nedostupného? Spojte radost z koupání a příjemný pocit z přírody na své vlastní zahradě. Z koupacího jezírka se budete těšit po celý rok.

Využití koupacích jezírek

Koupací jezírka mají celoroční využití. Rozhodně si jich neužijete pouze v létě, kdy je horko a vy hledáte jakoukoliv vodu, do které byste mohli skočit a osvěžit se. Rozhodně nemají pouze jednoúčelové využití, jako je tomu u zahradních bazénů. Jezírko přináší radost svým majitelům i v ostatních ročních období, kdy zrovna není počasí na koupání. Koupací jezírka nabízí radost a odpočinek. Posaďte se na lavičku k jezírku a vychutnávejte si pohled na čistou hladinu. Kochejte se rostlinkami, kterými jsou koupací jezírka po okrajích vybavena. Koupací jezírka navíc absolutně nezatěžují přírodu, neboť nejsou vybavena žádnými chemickými přísadami k tomu, aby v nich byla voda stále čistá. Koupací jezírko oživí naprosto každou zahradu. Je vhodný doplňkem na každý pozemek. Navíc je možné zahradní jezírko opatřit navíc atraktivními potůčky, vodopády nebo fontánkami.

Nevýhody koupacích jezírek

Přestože zahradní jezírko skýtá nepřeberné množství výhod, je vhodné popsat i jeho záporné stránky, se kterými je nutno počítat při jeho pořizování. Zatímco bazén můžete po jeho použití jednoduše přikrýt, aby Vám do něj nepadalo listí, hmyz, apod., zahradní jezírko nepřikryjete. Proto musíte počítat s tím, že bude potřeba tu a tam odstraňovat nečistoty z hladiny. Další nevýhodou je, že na jaře či na podzim, kdy ještě není dostatečně vysoká teplota na koupání, bude koupání v jezírku bez dodatečného vyhřívání určeno spíše pro vyslovené otužilce. Voda v koupacím jezírku je na rozdíl od vody v bazénech živá. Proto vyžaduje i určité znalosti a zkušenosti. Než do koupacího jezírka vejdete, doporučuje se vždy osprchovat, aby se voda neznečišťovala chemií, kterou myslíme např. kosmetické prostředky, opalovací krémy, parfémy, aj. Vhodná plocha pro vybudování koupacího jezírka je minimálně 30 metrů čtverečních. Na jedné třetině plochy jezírka je nutné vytvořit hloubku 1,2 až 2 metry. Proto zvažte, zda máte dostatečně velkou zahradu, která Vám nebude v realizaci koupacího jezírka bránit.

Jak se koupací jezírko čistí?

Jak udržovat vodu v koupacím jezírku neustále čistou, aniž bychom používali filtr či čerpadla? Koupací jezírko se čistí za pomocí regenerační zóny, která je vybudovaná z jedné třetiny jezírka. Regenerační zóna je vybavena rostlinami, které k čištění vody významně přispívají. Tato regenerační zóna však vyžaduje velkou péči. V průběhu času je nutné počítat s** poklesem filtračních schopností rostlin** a celé regenerační zóny, nebo dochází k jejím postupnému zanášení štěrkové vrstvy různými nečistotami. Je potřeba počítat se zhoršením kvality vody z důvodu zanášení nečistot a to zhruba po třech až pěti letech užívání. Stavba koupacích jezírek se doporučuje z tohoto důvodu i s čerpadlem a filtrem, abyste se mohli z jezírka dlouhodobě radovat a ne se jen starat o jeho čistění. Samozřejmě lze vodu v jezírku udržet čistou i bez filtru. Záleží na každém majiteli, jaká kvalita vody je pro něj ještě přijatelná. Pokud byste chtěli vybudovat jezírko bez filtru, pak jezírko uzpůsobte tak, aby jeho polovina byla určena pro koupání a druhá polovina pro vysazení rostlin určených k čištění. V jezírku nesmí být větší obsádka ryb, je nutné zajistit cirkulaci vody pomocí čerpadel. Pokud jste se rozhodli pro jezírko bez filtru, pak musíte počítat s tím, že po určitém čase bude voda v jezírku zelenat. Je to dáno tím, že v jezírku je nadbytečné množství živin. Existují však i jednorázové přípravky a prostředky pro úpravu vody, které je možné používat.

Zahradní jezírka

Rozhodli jste se na zahradu vybudovat zahradní jezírko? Při jeho samotném návrhu důkladně zvažte, kam jezírko umístíte. Jezírko musí zapadat do celkového konceptu zahrady. Cílem budování jezírek je vytvořit přesně takové, jaké by vytvořila sama příroda bez zásahu člověka. Jezírko musí na zahradě působit přirozeně, jako by tam bylo od nepaměti. Přírodní jezírka se nedoporučuje umísťovat doprostřed plochy.

Tvar jezírka

Záleží na Vás, jaký tvar jezírka si přejete. Zahradní jezírka můžou být pravidelného, ale i nepravidelného tvaru. Pro jezírka přírodního typu, kterými jsou zahradní rybníčky, je spíše typický nepravidelný tvar, ale i hustý porost. Takový porost totiž zajišťuje naprosto přirozený přechod mezi jezírkem a zahradou.

Rostliny a živočichové v zahradním jezírku

V jezírku počítejte s plovoucími i bahenními rostlinami. Ty lákají hmyz jako jsou vodoměrky a vážky. Dřív nebo později se ve Vašem jezírku usadí žáby, mloci i obojživelníci. Proto nemusíte nic dělat, ti si cestu do Vašeho jezírka najdou sami. Chcete-li mít v jezírku ryby, ty je potřeba vysadit uměle. Ryby však vysazujte do jezírka opatrně, ve velmi malém množství. V takovém, které bude úměrné způsobu filtrace vody.

Zahradní jezírka bez filtrace

Voda v zahradním jezírku, které není vybaveno filtrací, začne kvést. Rovněž rychle zelená. Pokud však nepožadujete vodu naprosto čistou a průhlednou, pak můžete vyzkoušet i jezírko bez filtrace a začít experimentovat se samočistícími schopnosti. V tomto případě je nutné vše důkladně nastudovat z literatury, nejlépe se také poradit s majiteli takových jezírek a s náročností jejich údržby. Jestliže však chcete v jezírku chovat ryby, pak se bez filtrace a další odzkoušené technologie v žádném případě neobejdete.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5766 (zahradni-radce.cz#10028)


Přidat komentář