Zahradní doplňky

Pokud máte pocit, že vaší jinak hotové zahradě něco chybí, možná jsou to právě doplňky na zahradu. Možnostmi vylepšení vaší zahrady, co se dekorace týče, se zabývá právě tento článek.

Co jsou zahradní doplňky?

Zahradní doplňky jsou předměty, které neslouží nezbytně žádné funkci, ale celkově zlepšují vizuální stránky vaší zahrady a celkový dojem, který zahrada dělá. Jejich pořízení je možné jak ve fázi přípravy zahrady, tak i v době, kdy již zahrada existuje, ale máte pocit, že není kompletní. Na trhu se objevuje celá řada různých druhů zahradních doplňků.

Zahradní jezírka

Zahradní jezírka jsou jedním z nejčastějších druhů zahradních doplňků. Jejich dva základní druhy jsou** zahradní jezírka** čistě dekorativní a zahradní jezírka s možností koupání. Pochopitelně je mezi těmito dvěma kategoriemi řada zásadních rozdílů v jejich vzhledu i stavbě.

Jezírka dekorativní

Význam dekorativních jezírek je zpříjemnit vaše chvíle strávené na zahradě a umocnit pocit volné přírody na jinak oploceném pozemku. Ideálním místem umístění dekorativního jezírka je bezpochyby takové místo, které je dobře vidět a také které je přístupné. To není důležité jen pro vizuální dojem, ale také pro údržbu. Jezírka lze vytvořit dvěma způsoby. Jednak je to možnost pořízení již hotového plastového tvaru, který se pouze zakope do země a naplní vodou. Pokud se chcete odlišit, tak ale také můžete zvolit tvar vlastní, vykopat odpovídající díru a následně ji vyztužit speciálně prodávanou jezírkovou fólií. Vše se pochopitelně maskuje kamínky a podobně, takže přirozený vzhled není ohrožen. Výhodou vlastnoručně vyrobeného jezírka, je, že samozřejmě bude lépe zapadat do vaší zahrady, než předem vyrobené tvary. Nevýhodou naopak je relativně náročnější výroba a také riziko, že nedůslednost při stavbě bude znamenat, že se vám bude voda vsakovat a bude ji třeba neustále doplňovat. Do dekorativních jezírek se zpravidla pořizují rybičky. Doporučit lze především ty svou barvou lépe viditelné, protože se voda poměrně rychle zakalí a nemuseli byste rybičky vidět vůbec.

Jezírka koupací

Pro lidi, kterým připadá bazén příliš sterilní nebo nudný se nabízí možnost vytvoření koupacího jezírka. Výhody koupacího jezírka jsou nejen v přirozeném vzhledu, ale také v tom, že nemusíte do vody dávat žádné chemikálie pro udržení její průzračné čistoty. Čištění se totiž provádí zasazením zvláštních rostlin k tomu určených. Jedinou nevýhodou koupacího jezírka je obvykle nemožnost ho přikrýt a také skutečnost, že ho nelze vytápět a proto je v něm koupání v určitých teplotách nemožné. Na rozdíl od pěsti na oko v podobě bazénu ale koupací jezírka výborně zapadají do celkového vzhledu zahrady.

Sošky a jiné předměty

Sošky jsou předměty ve tvaru různých osob nebo zvířat, které se rozmisťují na zahradu z dekoračních důvodů. Nabízí se velmi široká paleta různých sošek rozdílných velikostí a tvarů, takže je výběr jen na vás. Nejčastěji se vyrábějí z keramických materiálů (pro jejich vlastnosti), ale lze se setkat i s jinými materiály, jako je plast nebo kámen. Rozhodně je třeba se přesvědčit, zda má daná soška úpravu pro venkovní použití, aby ji živly neponičily. Venkovní zahradní sošky jsou tedy zvláštní kategorií sošek a je potřeba je odlišovat od** dekoračních sošek interiérových**.

Na zahradu se však také dávají jiné předměty, které nemusí nutně být lidských nebo zvířecích tvarů. Velmi působivé jsou například dřevěné mlýny. Pokud k těmto předmětu ještě vybudujete na zahradě malý potůček, jistě nebude osoby, kterou by toto nezaujalo. Možné je také zakoupit okrasné květníky, které zpravidla jsou uměleckým dílem samy o sobě, bez ohledu na to, co v nich roste.

Skalky

Skalky jsou útvary z různých druhů nerostů, které se zejména hodí na zahrady ve svahu. Mezi těmito nerosty pak rostou různé typy rostlin a celek vytváří útvar příjemný na pohled. Pro přirozenost se volí druhy kamenů, které se běžně vyskytují v okolí zahrady. Exotické typy sice mohou být vizuálně atraktivní, ale budou pravděpodobně působit nepatřičně. Správné je obvykle volit vždy** jeden typ kamenu pro celou skalku**. Správným rozmístěním kamenů pak je takové, kde jsou v nejnižších patrech kameny největší a postupně e zmenšuje jejich velikost až k nejvyšším patrům. Nelze vyloučit, že bude dobře vypadat i skalka jinak sestavená, ale je tam menší pravděpodobnost a nejedná se o doporučené řešení. Než se do tvorby vlastní skalky pustíte, však nelze než doporučit, si pořídit nějakou knihu na toto téma a pokusit se nejprve si ujasnit, co si vlastně od skalky slibujete. Předejdete tak případnému pozdějšímu zklamaní.

Krby

Zahradní krby jsou pýchou majitele zahrady. Ať už slouží jen pro dekorativní účely, nebo je bude majitel zahrady opravdu používat, rozhodně zlepšují celkový vzhled a dělají zahradu zajímavější. Na výběr je celá řada krbů různých tvarů a rozměrů. Důležitý při výběru je jednak estetický dojem – tedy aby krb pasoval do celkového panoramatu vaší zahrady a také samozřejmě jeho váha. Těžší krby mohou po čase poškodit podloží a také budou těžší na dopravu do místa určení. Na druhou stranu dnes většina větších obchodů nabízí se zakoupením krbu i jeho dovoz a montáž, takže tento problém neplatí vždy. Některé firmy také nabízejí pro náročnější zákazníky návrh krbů na míru podle přání a možností zákazníka. Další možností je skloubit výhody krbu a udírny a pořídit si kombinaci těchto dvou: „krboudírnu“. V těchto zařízeních je možno** jak grilovat tak udit** a pro osoby, které mají zájem na obou činnostech, se tedy jedná o zjednodušení a zvýhodnění.

Zahradní lavičky

Na zahradu je také možné si pořídit** lavičky.** Dobré je rozmístit tak, aby si osoba na nich sedící mohla užívat hezké panorama.  Existují jak lavičky dřevěné, tak plastové. Jakkoliv jsou plastové lavičky odolnější, nevypadají moc dobře, a proto se obecně obvykle kupují spíše ty dřevěné. Mohou být buď napevno zapuštěny do povrchu, nebo přenosné. Výhoda těch přenosných je zcela zřejmá – v případě deště je možné je schovat pod přístřešek.

Závěr

Na** zahradu** se prodává bezpočet různých** doplňků.** Jejich výběr není výběrem racionálním, ale čistě výběrem na základě vkusu. Je tedy na majiteli zahrady, aby si vybral ty doplňky, které se mu líbí a které se mu zdají svým vzhledem a charakterem vhodné. Je třeba také myslet na údržbu a nepřidělávat si více práce, než je člověk schopen vykonat. Případně je možné využít zahradních služeb a konzultovat s nimi své požadavky. Profesionálové v této oblasti jistě budou schopni odhadnout, zda vaše řešení je správné a realizovatelné a případně vám udělají nabídku na jeho provedení rukou profesionála. Přinejmenším těm méně manuálně zručným tuto možnost doporučuji.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5762 (zahradni-radce.cz#9826)


Přidat komentář