Agastache mexická - náhrada cukru

Agastache mexická. Čeleď Agastache mexická. Agastache a její odrůdy. Příbuzné druhy Agastache mexické. Pěstování agastache mexické. Sklizeň rostliny Agastache. Použití agastache mexické - jak ji jíst.

Čeleď Agastache mexická

Hluchavkovité (Lamiaceae)

Původ agastache

Jak druhové jméno napovídá, pochází tato kouzelná rostlina z Mexika. Stává se stále známější a díky svým dekorativním květenstvím a sladké vůni se těší stále větší oblibě v okrasné a bylinkové zahrádce. Vedle tohoto druhu zahrnuje rod Agastache ještě další, neméně atraktivní druhy.

Znaky Agastache mexické

Keříkovitě rostoucí, 60 – 90 cm vysoká bylina je, vzhledem ke své citlivosti ke chladu, pěstována většinou jako letnička. V létě rozkvétají husté, měkké lichopřeleny jemně fialových, modrých nebo bílých květů, často vyhledávaných včelami a motýly.

Agastache a její odrůdy

„Champagne” má růžové až meruňkové zbarvené květy a voní po mátě. Vedle toho existují i klony s čistě citronovým aroma (s lidovým jménem „citronový yzop”).

Příbuzné druhy Agastache mexické

Agastache foeniculum, lidově zvaná anýzový yzop, voňavá kopřiva je známa i pod synonymy A. anisata nebo A. anethiodora. Vedle aromatických listů, jimiž lze ochucovat sladkosti, čaje a saláty, potěší v létě oko až 20 cm dlouhými, šeříkově fialovými květenstvími. Je méně citlivá k chladu, ale naše zimy málokdy překoná. Listy A. cana voní podobně jako tzv. pomerančová mateřídouška. Ve své domovině je nazývána moskytová rostlina, protože tento obtížný hmyz odpuzuje.

Tzv. korejská máta náleží do těsně příbuzného rodu Cedronella, který je často s rodem Agastache spojován, využívá ji tradiční čínská medicína při nemocích z nachlazení a nevolnostech a může pomoci i proti houbovým infekcím.

Stanoviště agastache

Ideálním místem je výslunná až pohostinná poloha. Půda musí být rovnoměrně vlhká, ale dobře propustná, protože nesnáší žádné zamokření.

Pěstování agastache mexické

Na jaře se vysévá ve skleníku nebo v misce za oknem a sazeničky se musí předpěstovat. Mladé rostliny smějí ven až tehdy, když nehrozí žádné mrazy. Agastache se zvláště dobře uplatní vysazena skupinově se sponem nejméně 20 x 20 cm. Rostliny je nutno dobře zalít a půdu udržovat mírně vlhkou. Na jaře rozhozený kompost obohatí půdu živinami pro celou sezónu.

Sklizeň rostliny Agastache mexické

Listy zpracovávejte pokud možno čerstvé. Není-li to možné, sušte je za tepla jen krátce, aby aroma nevyprchalo.

Zvláštní rada k agastache

Alternativa ke slazení cukrem

Pokud byste se chtěli vzdát cukru, oslaďte si svůj čaj jednoduše listy Agastache foeniculum. Nejenže dobře chutnají, ale jsou i velmi zdravé. Obsahové látky zmírňují bolesti v krku a potíže s nachlazením.

Použití agastache mexické- jak ji jíst

Bylinková kuchyně

Čerstvé listy jsou nenahraditelné při přípravě čajů nebo jako koření pro pokrmy z ryb, omáčky, polévky nebo saláty. Agastache mexická připomíná tzv. francouzský estragon a je jeho dobrou alternativou. Ti, jimž anýz nedělá dobře, si mohou zvolit z již jmenovaných druhů a odrůd s čistě mátovým nebo citronovým aroma.

Okrasná hodnota

Pro svá dlouhá květenství, obsahové látky a nádhernou vůni je rod Agastache pěstován jako okrasná trvalka nebo letnička a každému zahrádkáři přinese mnoho radosti. Podobně jako tzv. letní šeřík či himalájská komule Davidova neúnavně láká motýly. Hodí se zvláště dobře do přírodních zahrad, kde ji mohou doprovodit filigránské letničky, jako je krásenka nebo sporýše s podobným přírodním charakterem. Lze ji použít i jako řezanou květinu, neboť její květenství vydrží ve váze velmi dlouho.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5773 (zahradni-radce.cz#5357)


Přidat komentář