Levandule pravá - levandulová vůně
Pěstování levandule. Původ levandule pravé. Levandule pro sílu k porodu. Sklizeň levandule pravé. Levandule pro zdraví. Kdy se používá levandule. Silice levandule. Droga levandule. Levandule pravá v kosmetice. Levandule v kuchyni.Pěstování levandule
Levandule má ráda lehkou a spíše suchou zeminu. Její pěstování na přímém slunci nám zaručí, že její barva i aroma bude co nejintenzivnější. Levanduli můžeme množit jednak ze semen, která na jaře vysejeme do misky a vzrostlé sazeničky (okolo 10 cm) později vysazujeme přímo na záhon. Dalším způsobem množení je řízkování. Bylinné řízky odebíráme z již vzrostlých rostlin, a to opět na jaře. Rostlinky pravidelně sestřihujeme do požadovaného tvaru, docílíte tak pěkného, keřovitého vzrůstu. Od prvního roku je dobré levanduli prořezávat, pokud byste prořez pravidelně neprováděli, může se stát, že až na pár lístků na vrcholu bude rostlinka holá. Hlavní prořez se provádí na přelomu března a dubna, kdy by se rostlina měla zkrátit asi o 1/3, avšak takovým způsobem, aby na větvičkách zůstalo několik lístků. Tato rostlina dobře přezimuje i v našich podmínkách, při větších mrazech se doporučuje ji přikrýt chvojím a kořeny zahrnout kompostem. Levandule je pěstována jako solitérní okrasa naší zahrádky, velmi dobře se také vyjímá jako živý plot kolem záhonků i cest. Přenést fialkovou krásku na naše zahrádky či balkóny nebude takový problém.
Latinský název
Lavandula vera DC.
Čeleď
Hluchavkovité – Lamiaceae
Původ levandule pravé
Levandule pochází ze západního Středomoří. Dnes se pěstuje v polních kulturách v mnoha státech na celém světě. U nás se pěstuje převážně na zahrádkách.
Levandule pro sílu k porodu
Levandule patří mezi staré léčivé rostliny. Větvičky levandule se dávaly do rukou rodících žen, aby jim dodala odvahu a sílu k porodu. Matthioli radil máčet levanduli ve víně a tento nápoj doporučoval starým lidem, jelikož uchovává rozum i paměť.
Sklizeň levandule pravé
V červenci a srpnu se sklízí rozkvétající nať nebo květy. Sklizeň se provádí buď ráno, nebo navečer. Pokud se sklízí jen květy, odstřihuje se kvetoucí lodyha a po rychlém opatrném sušení ve stínu teplotou do 35°C se květy sdrhnou. Droga se uchovává v plechových nebo skleněných obalech. Skladovatelnost drogy je 2 roky.
Levandule pro zdraví
Droga se využívá jako karminativum, jako spasmolytikum (tlumí kolikovité bolesti) a také jako prostředek při žaludečním kataru. Jako sedativum má uklidňující vliv na srdce, působí příznivě proti při depresích, nespavosti, migréně, nervové vyčerpanosti a pocitu psychického napětí.
Kdy se používá levandule
Užívá se při žlučníkové hypofunkci a sníženém vylučování moče. Působí antibioticky a povzbudivě na slinivku břišní. Připravuje se nálev, který se pije po doušcích během dne. Při bolestech v krku se užívá jako kloktadlo. Při nachlazení, angínách a chřipce se inhaluje. Velmi osvědčené je její používání ve směsích. Při bolestech hlavy se kombinuje s meduňkou, při svalových křečích s kozlíkem a při depresích s květy brutnáku.
Silice levandule
se užívá jako desinficiens a derivans. Léčí kožní plísně. Vnitřně ji lze užívat se souhlasem lékaře v dávce 2 – 5 kapek denně. Zevně se levandule přidává do koupelí při špatně se hojících ranách nebo ve formě mazání při dne, revmatismu, zánětech nervů apod.
Droga levandule
nemá žádné vedlejší účinky, ani toxické reakce nejsou známy, pouze v těhotenství je třeba se vyhýbat vysokým dávkám.
Levandule pravá v kosmetice
V kosmetickém průmyslu se ponejvíce používá levandulová silice při výrobě mýdel, kolínské vody a parfémů, jakož i některých krémů, pleťových vod a šamponů.
Levandule v kuchyni
V kuchyni se využívají pouze listy, které sklízíme sdrhnutím z větviček a sušíme je teplotou do 35°C. Květy jsou příliš aromatické a ke kořenění se nehodí. Ke kořenění se levandule používá pouze v malém množství. Přidává se ke skopové pečeni a okrajově též k dušenému masu, rybám a do rybích polévek. Připravuje se z ní levandulový ocet.