Levandule pravá - levandulová vůně

Pěstování levandule. Původ levandule pravé. Levandule pro sílu k porodu. Sklizeň levandule pravé. Levandule pro zdraví. Kdy se používá levandule. Silice levandule. Droga levandule. Levandule pravá v kosmetice. Levandule v kuchyni.

Pěstování levandule

  Levandule má ráda lehkou a spíše suchou zeminu. Její pěstování na přímém slunci nám zaručí, že její barva i aroma bude co nejintenzivnější. Levanduli můžeme množit jednak ze semen, která na jaře vysejeme do misky a vzrostlé sazeničky (okolo 10 cm) později vysazujeme přímo na záhon. Dalším způsobem množení je řízkování. Bylinné řízky odebíráme z již vzrostlých rostlin, a to opět na jaře. Rostlinky pravidelně sestřihujeme do požadovaného tvaru, docílíte tak pěkného, keřovitého vzrůstu. Od prvního roku je dobré levanduli prořezávat, pokud byste prořez pravidelně neprováděli, může se stát, že až na pár lístků na vrcholu bude rostlinka holá. Hlavní prořez se provádí na přelomu března a dubna, kdy by se rostlina měla zkrátit asi o 1/3, avšak takovým způsobem, aby na větvičkách zůstalo několik lístků. Tato rostlina dobře přezimuje i v našich podmínkách, při větších mrazech se doporučuje ji přikrýt chvojím a kořeny zahrnout kompostem. Levandule je pěstována jako solitérní okrasa naší zahrádky, velmi dobře se také vyjímá jako živý plot kolem záhonků i cest. Přenést fialkovou krásku na naše zahrádky či balkóny nebude takový problém.

Latinský název

Lavandula vera DC.

Čeleď

Hluchavkovité – Lamiaceae

Původ levandule pravé

Levandule pochází ze západního Středomoří. Dnes se pěstuje v polních kulturách v mnoha státech na celém světě. U nás se pěstuje převážně na zahrádkách.

Levandule pro sílu k porodu

Levandule patří mezi staré léčivé rostliny. Větvičky levandule se dávaly do rukou rodících žen, aby jim dodala odvahu a sílu k porodu. Matthioli radil máčet levanduli ve víně a tento nápoj doporučoval starým lidem, jelikož uchovává rozum i paměť.

Sklizeň levandule pravé

V červenci a srpnu se sklízí rozkvétající nať nebo květy. Sklizeň se provádí buď ráno, nebo navečer. Pokud se sklízí jen květy, odstřihuje se kvetoucí lodyha a po rychlém opatrném sušení ve stínu teplotou do 35°C se květy sdrhnou. Droga se uchovává v plechových nebo skleněných obalech. Skladovatelnost drogy je 2 roky.

Levandule pro zdraví

Droga se využívá jako karminativum, jako spasmolytikum (tlumí kolikovité bolesti) a také jako prostředek při žaludečním kataru. Jako sedativum má uklidňující vliv na srdce, působí příznivě proti při depresích, nespavosti, migréně, nervové vyčerpanosti a pocitu psychického napětí.

Kdy se používá levandule

Užívá se při žlučníkové hypofunkci a sníženém vylučování moče. Působí antibioticky a povzbudivě na slinivku břišní. Připravuje se nálev, který se pije po doušcích během dne. Při bolestech v krku se užívá jako kloktadlo. Při nachlazení, angínách a chřipce se inhaluje. Velmi osvědčené je její používání ve směsích. Při bolestech hlavy se kombinuje s meduňkou, při svalových křečích s kozlíkem a při depresích s květy brutnáku.

Silice levandule

se užívá jako desinficiens a derivans. Léčí kožní plísně. Vnitřně ji lze užívat se souhlasem lékaře v dávce 2 – 5 kapek denně. Zevně se levandule přidává do koupelí při špatně se hojících ranách nebo ve formě mazání při dne, revmatismu, zánětech nervů apod.

Droga levandule

nemá žádné vedlejší účinky, ani toxické reakce nejsou známy, pouze v těhotenství je třeba se vyhýbat vysokým dávkám.

Levandule pravá v kosmetice

V kosmetickém průmyslu se ponejvíce používá levandulová silice při výrobě mýdel, kolínské vody a parfémů, jakož i některých krémů, pleťových vod a šamponů.

Levandule v kuchyni

V kuchyni se využívají pouze listy, které sklízíme sdrhnutím z větviček a sušíme je teplotou do 35°C. Květy jsou příliš aromatické a ke kořenění se nehodí. Ke kořenění se levandule používá pouze v malém množství. Přidává se ke skopové pečeni a okrajově též k dušenému masu, rybám a do rybích polévek. Připravuje se z ní levandulový ocet.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5769 (zahradni-radce.cz#5175)


Přidat komentář