Saturejka zahradní

Saturejka zahradní a její použití. Latinský název saturejky. Lidové názvy saturejky. Chuť saturejky. Vzhled saturejky. Pěstování saturejky zahradní. Saturejka a umístění. Sklizeň saturejky. Saturejka zahradní v zimě. Konzervování saturejky.

Latinský název saturejky

Satureja hortensis

Lidové názvy saturejky

Saturej, saturie, sartorie, čubr, šubra

Vzhled saturejky

Rozvětvená, tvrdá lodyha (do 30 cm) s úzkými tmavě zelenými listy. V padží listů vyrůstají od července růžové až jemně fialové květy.

Chuť saturejky

Intenzivně aromatická peprná.

Saturejka zahradní a její použití

Listy nebo celá nať se přidávají k fazolím nebo k jiným luštěninám, bramboračce, tučnému masu. Podporuje chuť k jídlu a působí proti trávicím potížím. Vaří se společně s pokrmem.

Pěstování saturejky zahradní

Jednoletá. Klíčí na světle. Předpěstovává se v minisklenících nebo na okenním parapetu. Když jsou sazenice 5 cm vysoké, přepichují se a přesazují se do větších květináčů – do květináče o průměru 12 cm se sází najednou 3 rostliny. Od poloviny května se může vysadit do zahrady.

Dokud mladé rostliny dobře nezakoření, nesmějí se nechat ani vyschnout, ani se nesmějí přelít. Později občas snesou i přísušek.

Saturejka a umístění

Do květináčů, misek a truhlíků na balkon a terasu, do květináčů před okno, v zimě na okenní parapet. Do zahrady.

Sklizeň saturejky

Její vůně nejlépe vynikne v době, když rozkvete, a za poledne. Lodyhy se asi 10 cm nad zemí odstřihnou, potom obrazí a rozvětví se.

Rozmnožování saturejky

Semeny, u nás však semena nedozrávají.

Saturejka zahradní v zimě

Nepřezimuje. Vysejete-li saturejku ještě v červnu až červenci, budete mít potom dostatečnou zásobu na zimu. Můžete umístit více rostlin do jednoho relativně velkého květináče a postavit ho na kuchyňské okno. Po ostříhání už neporoste.

Konzervování saturejky

Usušit nebo zmrazit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5772 (zahradni-radce.cz#5297)


Přidat komentář