Zeměžluč lékařská

Zeměžluč lékařská - latinský název. Výskyt zeměžluče lékařské. Historie zeměžluče. Sběr zeměžluče lékařské. Zeměžluč v léčitelství. Zeměžluč lékařská - droga. Žaludeční likér - zeměžluč lékařská. Posilující lék při leukémii - zeměžluč lékařská.

Zeměžluč lékařská - latinský název

Centaurium erythraea Rafn.

Čeleď - zeměžluč lékařská

Hořcovité – Gentianaceae

Výskyt zeměžluče lékařské

Rostlina je doma ve Středomoří. Nachází se v Asii, v severní Africe, ale i zavlečeně v Severní Americe a pochopitelně v Evropě. U nás roste na mýtinách a lesních loukách, na okraji lesů, na suchých stráních a polních cestách.

Historie zeměžluče

Ve starověku byla známá pod názvem Aurina. Plinius ji nazývá Fel terrae, což znamená žluč země. O zeměžluči se říkalo, že odnímá moc a kouzlo čarodějnic. Rostlina též otevírala zámky k zemským pokladům, a to především o půlnoci na Zelený čtvrtek. Mělo to však svůj háček. Tento tajemný obřad mohla učinit pouze neposkvrněná a čistá panna. Na Chebsku vládla pověra, že se má v den sv. Jana, když zvoní poledne, natrhat zeměžluč, při tom ale nepromluvit jediné slovo; potom prý člověk po celý rok nebude mít nouzi o peníze.

Sběr zeměžluče lékařské

Předmětem sběru je nať. Od července do srpna se odstřihávají nebo seřezávají kvetoucí vršky rostlin s olistěnými lodyhami asi 5 cm nad zemí. Nať nesmí být odkvetlá a nesmí se vytrhávat s kořínky. Suší se v načechrané vrstvě do 10 cm nebo v malých otýpkách zavěšených na provazech na půdě. Lze ji též sušit umělým teplem nepřevyšujícím 45°C. Nejdéle vlhké zůstávají květy; nedostatečně usušená droga plesniví!

Zeměžluč v léčitelství

Nálev nebo macerát je vynikajícím prostředkem při zažívacích potížích, podporuje trávení, pomáhá při nedostatku žaludečních šťáv a k posílení žaludku. Rovněž zlepšuje funkci žlučníku, peristaltiku střev a upravuje metabolismus. Užívá se též jako podpůrný lék při leukémii.

Zeměžluč lékařská - droga

Droga sice nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace, ale větší dávky mohou hlavně u dětí způsobit křeče a zvracení.

Zeměžluč lékařská - léčitelství

Nálev: 2 čajové lžičky drogy přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a během dne po doušcích vypijeme.

Macerát: 2 čajové lžičky drogy dáme do šálku vody a necháme 8 – 10 hodin macerovat. Poté scedíme a pijeme vlažný před jídlem.

Žaludeční likér - zeměžluč lékařská

60 g zeměžluči, 35 g drcených jalovčinek, 35 g práškového kořene reveně, 20 g řebříčku, 10 g puškvorce a 5 g pelyňku pravého přelijeme 1 litrem 80% lihu a macerujeme 2 dny. Po 2 dnech rozpustíme 300 g krystalového cukru ve 400 ml převařené, ale chladné vody. Poté se cukrový roztok povaří za stálého sbírání pěny. Vychladlý roztok přilijeme k namočeným bylinkám a necháme na teplém místě macerovat 4 týdny za občasného protřepávání. Poté přefiltrujeme do lahví. Při žaludečních potížích se jednorázově užívá asi 20 ml.

Zeměžluč lékařská - prášek

Drogu rozdrtíme na prášek a přesijeme přes síto na mouku. 0,5 – 0,6 g prášku za den, s medem 3x denně před jídlem v postupně se zvyšujících dávkách, na povzbuzení chuti k jídlu a při obtížném zažívání.

Sirup - zeměžluč lékařská

10 g drogy povaříme 10 minut ve 300 ml vody, přecedíme a přidáme 500 g cukru a vaříme 5 minut. Užíváme 2 – 3 polévkové lžíce před každým jídlem při bolestivé dyspepsii, špatném trávení, lehké zácpě, jaterních a žlučníkových potížích.

Posilující lék při leukémii - zeměžluč lékařská

Připravíme následující směs:

nať zeměžluči, list konopičky a květ vřesu v poměru 2:1:1, kterou podáváme formou bylinkářského čaje, asi ¾ litru denně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5768 (zahradni-radce.cz#5147)


Přidat komentář