Dětská hřiště na zahradu

Jako děti jsme o tom snili, avšak nikdy neměli. Dnes to můžeme umožnit svým dětem. Řeč je o dětských hřištích, která lze postavit přímo na zahradě. Jaká dětská hřiště máme na výběr?

Není nad to, když si vaše děti můžou hrát přímo na** zahradě** před vaším domem a nemusí chodit na hřiště například v parcích, kde jen trnete, aby se jim něco nestalo na zastaralých houpačkách či železných průlezkách. Nemluvě o pískovištích na veřejných prostranstvích, kde by si děti neměly hrát už vůbec. Nejeden majitel psa nechává svého mazlíčka pobíhat právě po dětských hřištích, kde pes zanechá v pískovišti nemalé překvapení. Mnoho hřišť se začíná v dnešní době rekonstruovat, ale často narazíme na takové, co pamatují lepší časy. Průlezky jsou zrezivělé, houpačky pokřivené apod. Spousta rodičů se těmto místům vyhýbá, avšak zároveň nechce odepírat svému dítěti možnost „vydovádění“ se venku na čerstvém vzduchu. Kde však najít řešení?

Kde koupit dětské hřiště?

Velký boom dnes zažívají dětská hřiště na zahradu, která si můžete zakoupit buď v kamenných obchodech, kde se na tento typ zboží specializují, nebo na internetu. Vybrané hřiště si můžete odvézt domů sami, nebo vám jej dodají přímo na zahradu, kde jej také složí. Skládání dětských hřišť však není tak složité, jak se může na první pohled zdát, tudíž to zvládnete i sami.

Příslušenství dětských hřišť

Příslušenství dětských hřišť bychom mohli rozdělit na klasické (tradiční) a na netradiční, avšak nikoliv méně oblíbené.

Tradiční části dětských hřišť

K těm nejklasičtějším příslušenstvím patří skluzavky, houpačky a pískoviště.

Skluzavka

Záleží pouze na vás jak velké hřiště svému dítku pořídíte a kolik příslušenství bude obsahovat. Základní dětské hřiště by se určitě nemělo obejít bez klouzačky. Klouzačka tu byla už za mládí našich babiček a jen tak určitě nevymizí. Patří stále k nejoblíbenějším dětským herním vyžitím. Kvalitní skluzavky se nemusí na zimu schovávat a také jejich barva zůstane stejná a nebude blednout. Co se týče tvaru, nemusí být skluzavka klasicky rovná, ale existují i skluzavky točivé.

Houpačka

Další věcí, která by určitě neměla u dětského hřiště chybět, je houpačka, a to buď jedna, nebo dvě houpačky vedle sebe, což je výhodné zejména pro rodiny, které mají dvojčata. Určitě to sami znáte. Jedno dítko se posadí na houpačku a druhé v tom okamžiku zjistí, že chce taky a křik na sebe nenechá dlouho čekat.

Houpačky se vyrábějí z různých materiálů a v mnoha tvarech. Mohou být plastové, dřevěné, ve tvaru disku, na nějž si dítko sedne obkročmo, ve tvaru praku, balonu atd. Vyrábějí se také houpačky pro nejmenší, které jsou zabezpečeny proti pádu.

Nesmíme zapomenout ani na tzv. pružinová houpadla. Tento typ houpaček vídáme převážně u restaurací apod. Existuje několik rozličných podob, které pružinové houpadla mají. Jako příklad můžeme uvést koníka, auto, vláček, psíka, slona apod.

Pískoviště

Základní domácí dětské hřiště tedy obsahuje houpačku, klouzačku, schůdky na ni a často také stříšku, pod níž se nachází pískoviště. Jen s tím rozdílem, že na vaší zahradě si můžete být jisti tím, že pískoviště bude čisté a vaše dítko v něm nenajde žádné páchnoucí překvapení. Ovšem, pokud vlastníte kočičího přítele, dejte si pozor. Je všeobecně známo, že kočky rády „hrabkají“. Toto můžete vyřešit oddělávacím oplocením pískoviště.

Nezapomeňte dětem na pískoviště pořídit také hračky, určené právě na hraní v písku. Určitě nepohrdnou takovým správným bagrem. Pokud nevíte, kde byste sehnali písek, není v tom žádný problém. I ten si můžete buďto zakoupit v kamenné prodejně, nebo objednat přes internet.

Netradiční části dětských hřišť

Nyní přejdeme k příslušenstvím dětských hřišť, která nevídáme tak často, avšak můžeme s jistotou říci, že kdybychom měli možnost si na nich jako děti hrát, byli bychom radostí bez sebe. Patří k nim dětská lezecí stěna. Možná se jako rodič zhrozíte, že je to příliš nebezpečné, ale není se čeho obávat. Dětská lezecí stěna je jen mírně nakloněna a obsahuje barevné, nepodkluzující záchytky na nohy a ruce.

Další oblíbenou částí dětských hřišť je provazový žebřík, který může být buď svisle spuštěn (slouží je šplhání), nebo může sloužit jako provazový most, přes který se přechází.

Dětské domečky na zahradu

Každému dítěti se při představě** zahradního domku**, který by byl jen jeho, zajisté rozzáří oči nadšením.** Zahradní domky pro děti** nemají jen funkci hrací, ale můžeme je využít například k uschování hraček přes noc.

Dětské zahradní domečky mohou být ze dřeva nebo mohou být plachtového typu, kdy ráno domek na zahradě postavíte jako stan a večer jej zase jednoduše složíte. Tento domek má nižší životnost, ale také nižší pořizovací náklady.

Dětský domek může být samostatný nebo k němu může být připojena skluzavka s žebříkem. Je důležité myslet také na barvy domků. Nebylo by příliš vhodné koupit chlapci domek s růžovou skluzavkou. Stejně tak byste měli myslet na barvu kompletního hřiště. Jde sice „jen“ o hřiště, ale i to by mělo svými komponenty jistým způsobem ladit. Pokud již máte zelenou skluzavku, nekupujte jako doplněk růžovou houpačku s modrou průlezkou. Hřiště by mělo být na vaší zahradě spíše nenápadné, než aby budilo zvědavé pohledy na hony daleko. Je to přeci jen jakýsi doplněk zahrady.

Trampolíny doma na zahradě

Trampolíny nebývají běžně doplňkem dětských hřišť. Většinou je vídáme na akcích pro děti, jako je dětský den, pouť apod. Pokud vaše děti milují trampolíny, můžete jim jednu pořídit přímo na zahradu. Trampolíny se prodávají v několika různých velikostech a provedeních. Pokud máte strach, že by vaše dítě mohlo z trampolíny vypadnout, existují bezpečnostní sítě, které pádu zabrání. Síť je rozestavěna po celém obvodu trampolíny.

Trampolíny mohou být nízké nebo vyvýšené. Už dávno se nevyrábějí trampolíny, které jsme vídali při hodinách tělocviku na základní škole. Tím mám na mysli s železnýma pérama a obručemi kolem trampolíny, kdy jste se báli, že se při případném pádu poškrábete.

Bezpečnost dětských hřišť

Při koupi dětského hřiště vždy dbejte na to, aby bylo kvalitní značky s certifikací. Nejlépe je zeptat se prodavače přímo v obchodě, které značky jsou nejkvalitnější, jaká je jejich cenová relace a samozřejmě s ním nezapomeňte probrat vhodnost hřiště pro vaše dítě z hlediska věku. Některá hrací příslušenství mohou užívat i ti nejmenší a naopak některá jsou povolena až od určitého věku dítěte.

Ovšem tou nejlepší bezpečností, jakou svým dětem můžete zajistit, je rodičovský dohled při jejich hrách. Obzvláště pokud si hrají na houpačce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5776 (zahradni-radce.cz#9806)


Přidat komentář