Pískoviště, skluzavky a houpačky pro děti

Zahrada je pro děti místem radosti a her. Děti potřebují rozvíjet fantazii a bavit se hrou. Proto jim pořizujeme zahradní vybavení, které umožňuje tvořit, skákat, lézt, šplhat, houpat se nebo klouzat.

Zahrada a děti

V dnešní době velká část dětí tráví volný čas sezením u televize nebo počítače. A to nejen těch větších. Často u televize nebo počítače sedí i malé děti, pozorují pohybující se postavičky ve hře nebo seriálu a jinak nevykonávají žádnou jinou činnost. To je samozřejmě špatně. Rodiče sice zvládnou více práce, ale dětská tvořivost a fantazie je tatam, prostě se nerozvíjí. Aby se rozvíjela, musí k tomu mít podmínky. Nejlépe jich dosáhnete na vlastní zahradě a to již pro naprosto malé děti. Právě ty si totiž dokáží na zahradě vyhrát nejvíce. A jak porostou, můžete zahradní vybavení rozšiřovat. Dnešní trh nabízí opravdu velký výběr zahradního vybavení pro děti, které dokáže děti zaujmout. Na vás je, abyste vybrali takové, které bude bezpečné, bude zdravotně nezávadné a bude se také dobře udržovat.

Zahrada a prostor

Základní podmínkou pro vytvoření** dětského ráje** na zahradě je prostor. Velikost zahrady je tedy rozhodující. Ten, kdo vlastní velkou zahradu se nemusí bát a může vytvořit malý ráj pro děti. Dětský domek, houpačky, prolézačky, pískoviště, lezecká stěna, lana, žebříky, branky, dětské záhonky a spoustu dalšího. Většinou také záleží, zda jde o dívku nebo chlapce, případně o obě děti. Také věk je rozhodující. I když je nejlépe, když s pořizováním zahradního vybavení pro děti počítáte, že dítě zkrátka roste. Například dětský domek plný panenek a autíček jednou bude místo, kde bude mladá slečna snít své sny s knihou v ruce, mladík zde možná bude trénovat hru na kytaru. Houpačka ta bude užitečná vždy. Vždyť se rádi houpou malí i velcí. Z** pískoviště** se na čas stane ráj sukulentů a za čas se objeví další děti, které si zde budou hrát. V** malé zahradě** je to již trochu těžší. Ale i zde je řada možností. Jen je třeba pamatovat, že třeba právě pískoviště jednoho dne složíte a uschováte na pár let a místo něho pořídíte například pingpongový stůl.

Vlastní pískoviště

Pískoviště bývá první místo, kde začínají děti tvořit. Staví bábovičky, ale i hrady a různé jiné nápadité stavby. Tvoření často tak propadnou, že nevnímají okolí a odmítají jít například na svačinu. Pokud mají možnost spojit vodu a písek dohromady nemá jejich radost a nápaditost konce. Vlastní pískoviště na zahradě má jednu obrovskou výhodu. Je totiž bezpečné a hygienické. Víte, jakým pískem jste ho naplnili, nechodí tam nezodpovědní chovatelé venčit své mazlíčky, ani tam nenajdete injekční jehlu či jiný nebezpečný předmět. Další výhodou zahradního pískoviště je, že ho máte stále po ruce. Když si chce Vaše dítě plácat bábovičky nebo stavět hrady, nemusíte opouštět domov, pouze ho pustíte na zahradu. A pokud se dokáže samo zabavit, můžete doma udělat i kus práce. A když budete se svou prací hotovi, může přijít na návštěvu Vaše kamarádka s dítětem. Vy si dáte kávu a děti mohou péct pískové bábovičky.

Z jakého materiálu vybrat pískoviště?

Klasická dřevěná pískoviště vynikají nejen svou stabilitou a odolností, ale i krásným vzhledem.Dřevěná pískoviště se hodí na každou zahradu, protože přirozeně splynou s okolním prostředím. Navíc je možné je mořit na různé barevné tóny a tak mohou vypadat velmi zajímavě. Až děti vyrostou, nemusíte dřevěné pískoviště odstraňovat, může posloužit pro sbírku sukulentů, která se zde bude krásně vyjímat. Pískoviště z umělé hmoty bývá v krásných pastelových barvách. Dobře se udržuje a většinou jde o stavebnici, takže se dá složit a uschovat pro další generaci dětí. Pískoviště z plastu bývá často doplněno o další prvky. Může to být nádržka na vodu, skluzavka, sedátka, Různé oblouky na prolézání nebo může být v pohádkovém tvaru. Hrad s pískovištěm je pro malé princezny to pravé. Pískoviště ve tvaru námořnické lodě vyvolá u malých chlapců nespočet nápaditých her. Pískoviště ve tvaru lodě najdete na trhu i v dřevěném provedení. Výborná varianta pískoviště je ta se stříškou. V létě nepraží na dítko slunce, na písek se dá jít dokonce i v mírném dešti, kdy pláštěnka a holínky budou pro dítko další zábavnou hrou a navíc se stříška dá často použít jako kryt pískoviště. Ostatně zakrýt pískoviště se vyplatí i na vlastní zahradě. Kočky neznají hranice a písek je pro ně vhodným záchodem.

Jak nainstalovat pískoviště?

Pod pískoviště je dobré položit** černou textilii zabraňující prorůstání trávy** do písku. Naprosto nevhodné je použití igelitu nebo podobné nepropustné folie. Pískoviště jsou prodávány jako ohrádky z důvodu, aby se písek v nich nepařil a vlhkost se průběžně vsakovala do země. Položením igelitu se docílí pravého opaku a v případě použití krytu se po jeho odkrytí setkáte s mokrou kaší, která bude zapáchat a velmi pomalu bude vysychat. Navíc tak dosáhnete množení plísní a mikrobů. Černá folie je propustná, nestojí mnoho a zajistí výborný odtok vody. A když pískoviště přikryjete, bude stále připravené pro hru vašich dětí.

Zábavná skluzavka

Skluzavka je pro děti maximální zábavou. A je celkem jedno, zda ji pořídíte do interiéru nebo do zahrady. V dětském pokojíčku usnadní skluzavka ranní stávání, v době deště slouží ke hře, na zahradě jde o hru samotnou. Skluzavku můžete koupit jako doplněk k pískovišti, samostatně jako konstrukci s žebříkem, jako doplněk k bazénu nebo se zahradní rozhlednou či domkem.

Jakou skluzavku vybrat?

Opět nejdůležitější je bezpečnost. Skluzavka by měla být pevná a stabilní. Vybírat můžete z několika materiálů.** Laminátové skluzavky** jsou sice mohutnější a pevnější, svou cenou však až pětinásobně převyšují skluzavky plastové. Většinou se pořizují spíše do parků nebo dětských školek. Do soukromých zahrad postačí plast, který je dobře omyvatelný, tvarově stálý, trvanlivý, který výrazně nepřijímá teplotu okolí. Jeho výhodou je, že mu nevadí změny teploty. Můžete ho použít úplně všude. Na pískovišti, trávě i u bazénu. Jeho vzhled ani funkce to nijak neovlivní. Plechové skluzavky se v horkých letních dnech rozpálí a pohyb na nich může být pro dítě nepříjemný až nebezpečný. Vlastně tento typ skluzavek, přestože je nabízen se příliš nedoporučuje. Skluzavky také vybíráte podle** délky a šířky**. Záleží vždy, na jak dlouhou dobu používání skluzavky plánujete. K pískovišti samozřejmě zvolíte jen** menší skluzavku**. Ale k bazénu můžete klidně vybrat** skluzavku velkou a širokou**. Bude pak sloužit po mnoho let, nejen v době, kdy jsou děti malé. Skluzavka totiž baví děti od jednoho roku až do sta let.

Houpačky

Houpačka je fenomén. Houpou se rádi malí, větší i starší lidé.** Pro malé děti** se pořizují houpačky připevněné ke konstrukci. Mohou být dřevěné nebo plastové. Zážitek z houpání umocní menším dětem také houpadla. Ty se vyrábějí většinou v podobě různých zvířátek. Pro ty starší jsou tu kyvadlové houpačky. Zde je však k houpání nutný kamarád nebo sourozenec. K dalším houpacím variantám patří houpací sítě, houpací závěsná křesla nebo vajíčka a samozřejmě houpací lavice.

Jak nainstalovat houpačku?

U** houpačky** musíme ze všeho nejvíce dbát na** bezpečnost**. Je nezbytné pevné připevnění k podkladu. Když se houpačka rozhoupe, vyvine velký tah na připevnění. Pokud by bylo nebylo dostatečné, může dojít k úrazu. Právě proto se u lehčích konstrukcí, kde je předpoklad divokého houpání doporučuje připevnění pomocí betonu.

Zahrada hrou

Při plánování dětského koutku nezapomínejte, že vaše dítko roste a s růstem se mění také jeho potřeby. Myslete tedy na to, že stejně jako měníte pokojíček podle věku dítěte, měli byste měnit i dětský koutek na zahradě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5777 (zahradni-radce.cz#9813)


Přidat komentář