Kompletní realizace zahrad

Cítíte, že vaší zahradě něco chybí? I když se pořád snažíte, zkrášlujete, přesto to tak nějak není ono? Vypadá to divně a nesourodě? Nezoufejte! Existují totiž odborníci a ti vám jistě nejen poradí, ale zahradu i vytvoří.

Nejste spokojení s vaší** zahradou? Chtěli by to zásadní změnu nebo jen drobné úpravy? Nebo se vám vaše zahrada** líbí ale potřebuje omladit? Máte maličkou zahrádečku a nevíte, jaké rostliny zvolit, aby nevypadala kýčovitě? Nebo máte naopak velice rozsáhlý pozemek, který chcete využívat k odpočinku a relaxaci ale zároveň požadujete, aby byl co nejvíce bez údržbový? Ať je vaším přáním cokoliv, zkušený zahradník vám nejen dobře poradí, ale vše i zrealizuje.

Kam to mám zasadit?

Pokud jste někdy navštívili zahradnictví, pak jste si jistě všimli, že výběr rostlin je opravdu široký. A navíc ty rostliny stojí nemalé peníze. Některé z nich se vám možná zalíbily a tak jste si je koupili. Jenže ouha! Na které** místo v zahradě** je máte zasadit, aby to vypadalo pěkně a přirozeně. Pak je tu ale ještě druhé hledisko, podle kterého se musíte řídit. Je totiž potřeba umísťovat rostliny nejen podle toho, jak jim to v tom kterém koutě zahrady sluší ale také podle toho, jaké stanoviště vyžadují.

Různá stanoviště

Stanovištěm se v tomto případě nemíní místo, kde si lidé stavějí stany ale místo, kam vysadíme rostlinu. Jenže víte, jaké stanoviště ta která** rostlina** vyžaduje? Některým rostlinám totiž vyhovuje, když na ně praží slunce, jiné mají rády polostín a dalším se daří i v úplném stínu. Pak se však stanoviště rozlišují ještě podle množství vody. Jsou rostliny, které sice snesou ledacos, ale většina rostlin vyžaduje specifické podmínky. A tak některé rostliny potřebují místo suché odkud voda po dešti rychle odteče. Také ale existují rostliny, které právě naopak potřebují stanoviště trvale zamokřené, nebo dokonce musí kořenit pod vodní hladinou, třeba v zahradním jezírku, pokud nemáte zrovna rybník. Většině rostlin však vyhovuje něco mezi, čili místo ani přesušené ani zamokřené.

Druhy půd

To ale stále ještě není všechno. Musíme dbát i na to, jakou půdu rostliny ke zdárnému růstu potřebují. Některé musí mít půdu velice výživnou, plnou minerálů a stopových prvků. Další se zase spokojí s půdou chudou na které by se většině ostatních rostlin vůbec nedařilo. I zde existuje nejpočetnější skupina rostlin, které mohou růst v půdě chudší i bohatší.** Druh půdy** se ale v tom případě rozhodně projeví na rychlosti jejich růstu, na velikosti i** zabarvení listů, květů a případných plodů**. Nejen to, i na chuti plodů. Pokud si necháme udělat rozbor půdy na zjištění obsahu minerálů a stopových prvků, pak se nezapomeňme zeptat i na to, zda je půda zásaditá nebo kyselá. I to má na vitalitu rostlin obrovský vliv, takže i tuto skutečnost musíme zohlednit při výběru výsadby na naši zahradu.

Zahrada v členitém terénu

Pokud máte zahradu v členitém terénu, pak se běžně stává, že se na ní nacházejí různé druhy půd co se týče obsahu živin i co se týče** kyselosti a zásaditosti**. To přináší další komplikace při výběru vhodné výsadby. Může to pro vás však znamenat i užitek. Můžete mít totiž v příslušné části zahrady tyto rostliny a v jiné části zase jiné rostliny a vytvořit tak zahradu velice různorodou.

Vyznáte se ve vaší zahradě?

Pokud jste vášnivý a** dlouholetý zahrádkář,** pak už máte jistě mnoho zkušeností. I když se třeba neorientujete v tom, o čem byla řeč výše, přesto může vaše zahrada vypadat skvostně. Všem rostlinám se skvěle daří. Žádná nestrádá. Mnoho zahrádkářů se totiž naučí dostávat ze své zahrady to nejlepší díky dlouholetému přístupu typu pokus – omyl. Díky tomuto přístupu sice svou zahradu znají naprosto dokonale, jenže jim to trvalo léta, než se do takového mistrovského stavu dostali. A pak jsou tu i ti, kteří se mnoho nenaučili ani při dlouholeté práci na zahrádce a jejich zahrada nevypadá příliš vábně. Může to mít několik důvodů. Možná na svou zahradu prostě neměli moc času. Nebo mají smůlu a mají na zahradě půdu, která většině rostlin nevyhovuje. Rostliny vysazené na takové zahrádce pak povětšinou jen živoří, pokud jsou vůbec ještě živé. Další skupinu „nevydařených zahradníků“ mohou tvoři ti, kteří jsou prostě nepoučitelní. Stále dokola opakují stejné chyby i když jasně vidí, že to k ničemu nevede, že jsou jejich výsledky chabé.

Odborník na zahradu

Ať už patříte ke kterékoliv skupině zahrádkářů, anebo se za zahrádkáře ani nepovažujete, vám všem může dát mnoho cenných rad odborník na zahradu. Zkušeným poradí co mohou ještě vylepšit, dodá nové nápady a inspirace. Těm, kterým se nedaří, poradí, jak na to. A úplným začátečníkům pomůže rovněž. Co je ale nejdůležitější, odborník na zahradu nedává jen rady. Odborník na zahradu své rady a znalosti také realizuje.

Realizace zahrad

Pokut tedy nechcete jen dobré rady (i když i ty jsou jistě velmi cenné) ale požadujete, aby je někdo na vašem pozemku i zrealizoval, tedy uskutečnil a přivedl k životu, pak se obraťte na ty zahradní odborníky, kteří se živí** realizací zahrad**. Správný realizátor zahrady vám vypracuje návrh vaší nové zahrady zásadně zdarma. Co kdyby se vám totiž návrh nelíbil? Je snad správné, aby jste za něj platili? Rozhodně ne. Proto si vždy vyberte odborníka, který si** návrh zahrady** nezpoplatňuje. Pokud budete z návrhem zahrady souhlasit, pak ji odborníky na zahrady spolu se svým týmem za pár dnů vytvoří. A to je na tom to nejlepší. To, s čím by jste se mohli pachtit i několik let a přesto byste nakonec možná nebyli spokojeni, budete mít díky realizátorovi zahrad hotové jen za několik dní. V případě menší zahrady, anebo když budete chtít zrealizovat pouze nevelkou část zahrady, bude celé dílo hotovo i za jeden den. No není to úžasné?

Různé typy zahrad

A že nevíte, jak by vlastně měla vaše** nová zahrada** vypadat? Můžete si vybrat z různých typů zahrad.

Klasická okrasná zahrada

Na** klasické zahradě** se nacházejí kvetoucí keře, stromky a květiny. Různé traviny, kameny, nekvetoucí stromy. A také okrasný, pečlivě udržovaný trávník. Typickým znakem je také nějaký solitér, čili strom nebo i skupina stromů (nebo naopak v případě menších zahrad menší stromek nebo jen keř), který svou velikostí všechny ostatní rostliny výrazně převyšuje a tvoří tak dominantu. Díky tomu vyhlíží zahrada harmonicky. Kdyby zde žádná dominanta nebyla, celková kompozice by stále vyhlížela tak nějak neúplně a roztříštěně.

Japonská zahrada

Japonskou zahradu nenabízejí všichni realizátoři ale jen ti, kteří se na ni specializují. Typickým znakem** japonské zahrady** jsou malé, stále udržované a pečlivě tvarované stromky, kterým se říká bonsaje. Dále zde pak nesmí chybět potůček, který je však z praktických důvodů často zastoupen imitací potůčku z kamínků. Přes potůček (pravý i kamínkový) pak vede výrazně obloukovitý můstek nejčastěji červené barvy.

Tropická zahrada

I zde platí, že na tropickou zahradu je nejlepší najít toho, kdo se specializuje pouze na ni. Poslední dobou je v módě mít na své klasické zahradě zakomponovánu jen malou tropickou část.** Tropická zahrada** se ale paradoxně neskládá z tropických rostlin. Ty by totiž v našich podmínkách všechny pomrzly hned první zimu. Na tropické zahradě najdete rostliny subtropické (náročnější na zazimování) a také ty, které patří i do našeho pásma ale svým vzhledem tropy připomínají.

Příjemné chvíle v zahradě

Existují i jiné typy zahrad, než ty popsané výše. Často nelze tu či onu zahradu ani do žádné skupiny zařadit, protože je to prostě originál. Ať si však zařídíte zahrádku jakkoliv, důležité je, aby se líbila nejvíce právě vám, protože vy v ní budete trávit nejvíce času.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5780 (zahradni-radce.cz#9811)


Diskuze a zkušenosti

kozáková kristýna | 08.01.2013 22:19
Re: Kompletní realizace zahrad dobrý den,dvě kamarádky do začátku února ještě na mateřské,shání práci.dělaly jsme u ochránců přírody,takže zkušenosti se zahradami máme.chci se zeptat zda nemáte volná místa,chceme se k tomu vrátit.můj e-mail:gorilka23@seznam.cz děkuji za odpověd kozáková


Přidat komentář