Výroba a prodej zahradnických potřeb

Víte, co všechno potřebujete na zahradě? Jistě každý z vás slyšel o sekačce na trávu. Jenže jak si ji vybrat? A k čemu je mulčovač nebo štěpkovač? A kde se vlastně zahradnické potřeby kupují? My vám poradíme.

Jste vášniví zahrádkáři? Nebo pracujete na své zahradě jen občas? Ať už je to tak nebo tak, určitě k práci potřebujete nejrůznější pomůcky a nástroje jako je třeba sekera nebo motyka. Tím ale výčet věcí potřebných na zahradě nekončí. Zkušení jistě vědí, že se na zahradě neobejdou bez** sekačky na trávu**. A i když je už tráva posekaná, přesto to stále ještě není konec. Chcete vědět, co všechno na zahradě potřebujete? Pak čtěte dále.

Zahradnické potřeby

Vše co budete na zahradě potřebovat, si zakoupíte v zahradnických potřebách, neboli v tak zvaných hobby marketech. Potřebné zboží si sice můžete koupit třeba i hypermarketu ale nejvíce rad a odborné pomoci dostanete jedině ve specializované prodejně. Dobré je si také všímat, odkud výrobky pocházejí. Kvalitní by měly být ty evropské, případně severoamerické. I přímo české výrobky do zahrady mají svou tradici, takže jejich koupí nic nepokazíte. A k čemu vlastně budete zahradnické potřeby využívat? Činností na zahradě je celá řada:

Sekání trávy

Sekání trávy je snad tou nejčastější činností, která se na zahradě provádí. Alespoň tak tomu bývá v našich končinách. Trávu si na zahradě sekají úplně všichni, bez ohledu na to, jak je zahrada velká. Zda je ve městě či na vesnici nebo jestli je okrasná anebo užitková. K sekání trávy se používají nástroje označované souhrnně sekačky. Co se však pod tímto pojmem skrývá? Není totiž sekačka jako sekačka.** Sekačky** si lze rozdělit na několik typů podle způsobu jakým sekají anebo lépe řečeno, čím sekají:

Strunová sekačka

Spíše** levnější typ sekačky**. Seká strunou. Sekačka se drží ve vzduchu. Neboli jinak řečeno nemá kolečka a nejezdí po zemi. Je to tedy tyčová sekačka. Může být na benzín nebo elektřinu. Benzínová sekačka je ovšem daleko praktičtější než ta elektrická. U benzínové sekačky totiž nemusíte dávat pozor na elektrický kabel, takže je práce mnohem bezpečnější. Trávu seká strunou. Někdy ovšem i tyčová sekačka používá nůž.

Vřetenová sekačka

Málo známý typ sekačky, což je vlastně paradox. Tato sekačka totiž nepotřebuje žádný přívod energie. Není na elektřinu ani na benzín. Vše, co potřebuje je, aby ji někdo tlačil. Je to tedy sekačka mechanická. Podle odborníků se hodí spíše na malé plochy. Její výhodou je malá hmotnost a nízká hlučnost. A pak také to, že ušetříte za energie a rovněž to, že v mechanickém stroji se může jen málo co pokazit, takže vám pravděpodobně vydrží déle, než jakákoliv jiná sekačka. I přesto, že se jmenuje sekačka, trávník neseká ale stříhá.

Rotační sekačka

Zde se už dostáváme k dražším** typům sekaček**, které se vozí před sebou podobně jako kočárek. Jejich pohonem je opět buď elektřina nebo benzín a i zde platí, že benzín je prostě výhodou kvůli absenci omezujícího drátu. Nemusíte se ale bát, že budete muset tlačit těžkou sekačku před sebou, zvláště pak, máte-li zahradu ve svahu. Sekačka má totiž motor, který slouží nejen k sekání ale i k pohonu koleček. Takže když přidáte plyn, sekačka jede dopředu sama.** Posekanou trávu** lze sbírat do sběrného koše připojeného k zadní části sekačky nebo ji lze nechat volně vypadávat na zem a pak ji shrabat hráběmi. Tato sekačka seká trávu nožem.

Bubnová sekačka

Bubnová sekačka je tím nejvýkonnějším, co si můžete v rámci sortimentu sekaček pořídit. Poseče totiž trávu vysokou i 150 centimetrů, s čímž by měly všechny ostatní sekačky zatraceně velký problém. Odborníci ji doporučují na velké travní plochy jako jsou louky a sady a také těm, kteří nemají čas sekat trávu pravidelně. Výborná je i v členitém terénu nebo v prudkém svahu. Trávu ovšem nesbírá do sběrného koše ale nechává ji pěkně seřazenou a nařádkovanou ležet za sebou. Bubnová sekačka jezdí zpravidla na benzín. K sekaní používá velký kulatý disk.

Mulčovače

Mulčovač seká trávu stejně jako ostatní sekačky. Oproti ostatním sekačkám má však jednu důležitou funkci navíc. Trávu, ať je jakkoliv vysoká, poseká na malinké kousíčky a ty ihned po rozsekání zapravuje do půdy, kde poslouží jako hnojivo. Mulčovač se opět hodí na větší zahrady, louky a sady. Je ideální pro ty, kdo nechtějí nebo nemůžou sekat trávu pravidelně, takže jim často přerůstá.** Mulčovače** jezdí na benzín.

Zahradní traktůrky

Na vrcholu pomyslného řetězce pak stojí traktůrky, které kromě sekání umí také orat, mulčovat, provzdušňovat ale i uklízet sníh.

Kosa a srp

Když už jsme u těch sekaček, tak rozhodně nemůžeme nezmínit nástroje našich předků, kterými jsou kosa a srp. Sekání trávy s nimi bylo sice fyzicky náročnější, zato bylo ale zcela zdarma. Tyto nástroje byly také prakticky bezporuchové, protože se na nich ani nemělo co porouchat. Bylo jen potřeba je, zvláště kosu, před každým sečením nabrousit brouskem. Kosa i srp samozřejmě nevymizely a používají se dodnes. Jen už ne v takové míře. Stále jsou to však kvalitní a tradiční nástroje, na které bychom neměli zapomínat. Jen pozor, rozhodně je nepoužívejte na zahradě, kde si hrají děti nebo zvířata. Jedním sekem kosou lze totiž člověka nebo zvíře zabít či zmrzačit. Ne nadarmo bývá smrtka zobrazována s kosou.

Zahradní nástroje

Poté, co posekáte trávu, se jistě vrhnete na úpravu záhonů. I zde budete potřebovat spousty pomůcek. Těmi jsou mimo jiné:

  • Rýč nebo rycí vidle
  • Lopata, lopatka
  • Motyka, motyčka

Rýčem na podzim záhony poryjete. Na jaře pak díky lopatě můžete sázet nové květiny, zeleninu, stromky a jiné. A motykou samozřejmě vykopáváte plevel.

Zpracování dřeva

Dále však v zahradě využijete i jiné nástroje. Občas potřebujete uříznout sem tam nějakou větev nebo rovnou odstranit celý strom. Pak přicházejí na řadu pily, pilky a sekery. Když už máte nařezáno dřevo na topení nebo na opékání vuřtů, musíte ještě něco udělat s drobnějšími větvemi, které se do ohniště nehodí. I je sice můžete spálit ale mnohem větší službu vám udělají v** kompostu**. Tam by se však rozkládaly velice dlouho, kdybyste je tam hodili vcelku.

Štěpkovač

Štěpkovač je stroj, kam se strkají větve. Štěpkovač je následně rozdrtí na menší kousíčky. Ty pak lze použít do kompostu, který výrazně obohatí. Účinně ovšem zastanou i funkci mulčovací kůry, tedy kůry, která má za úkol zamezit v záhonu růstu plevelů a nadměrnému odparu vody.

Semena

Na zahradu si můžete kupovat již vzrostlé rostliny. Zajímavější je ale používat semena. Jednak tak získáte mnohem více rostlin za daleko nižší cenu a pak je opravdu radost pozorovat, jak vaše sadba roste. Semena mohou být květinová nebo zeleninová. Občas si lze zakoupit i semena stromů. Ty si můžete nasbírat i na podzim v přírodě.

Příjemné chvíle na zahradě

Tento výčet zahradních potřeb není zcela kompletní. Na to bychom potřebovali mnohem více prostoru i času. Ať už se však o svou zahradu staráte opravdu poctivě nebo jen občas, přesto to bude vždycky místo, kam se můžete uchylovat, když potřebujete být na chvíli sám, když si potřebujete odpočinout a relaxovat. Pak také jistě trávíte na zahradě příjemné chvíle se svými blízkými. I k tomu účelu je zahrada ideálním místem. Proto bychom o ni měli pečovat vždy s láskou. Pak nám v zahradě bude opravdu dobře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5781 (zahradni-radce.cz#9812)


Přidat komentář