Zahrady a zahradní jezírka

Jak vypadá vaše zahrada? Nechtěla by něčím ozvláštnit? Pak zvolte kombinaci flory a takových efektů, které vám zkrášlí zahradu. Tím mohou být jezírka, která jsou vkusná a evokují přírodní scenérie.

Spousta zahrádkářů dbá nejen na to, aby si vypěstovali plodiny, které jim budou zdobit zahrádku anebo jim poslouží k získání potravy, ale chtějí mít i pěkný exteriér svého obydlí. Jak si můžete ozvláštnit a provzdušnit zahrádku? Statické prvky, které tvoří zeleň, tedy rostliny jako stromy, keře, květiny apod. doplňte i jinými prvky s různých oblastí. Nabízí se efekt vody, který dá zahradě svěžest, protože voda sama o sobě díky purismu evokuje čistotu. Zároveň má i uklidňující účinek. Díky přítomnosti vodního prvku v zahradě se tak rozbije linie zeleného porostu, který tvoří právě zmíněné rostliny. Jak si ale takový prvek pořídit a co se vám ještě nabízí?

Realizace zahrad - obecně

Pokud se rozhodnete využít profesionálních služeb odborníků přes zahrady, tak máte několik možností. Jednak se vám nabízí, že vám daný profesionál sám navrhne, co by vašemu exteriéru slušelo nejlépe. Můžete ale přijít i se svými vlastními návrhy, kdy se pak zohlední dle dostupných technologií jejich realizace. Rovněž vám může být nabídnuto i poradenství v dané oblasti. Jak ale postupovat, abyste správně zvolili?

Proč využít odborníka na zahrady?

Pokud si nevíte rady se svojí zahradou, tak profesionál vám dokáže poradit ve více oblastech. Jednak vám díky zkušenostem sdělí, co je vhodné pro náročnost údržby, které rostliny jsou náročné a které nikoli, jaký typ trávníku vybrat, abyste s ním neměli tolik práce, jak ošetřovat rostliny, jak je pěstovat apod.

Vzhledem k vašim časovým možnostem vám doporučí i vhodný typ rostlin. Díky tomu budete mít pak snadnější údržbu a tím pádem pro vás bude zahrada radost a ne jen starost. Jinak ale samozřejmě můžete daného odborníka využít i na tuto službu, pokud ji nabízí.

Pokud máte třeba hodně zanedbanou zahradu, tak je zapotřebí, aby se provedly práce, které povedou k jejímu obnovení. Díky tomu se vám pak snáze bude daná oblast udržovat a už budete vědět, čeho se vyvarovat a jak nato. Dříve totiž neexistovaly takové technologie, které umožnili mít třeba krátký trávník. Pokud jste tedy zdědili obydlí s trošku zanedbanějšími a staršími rostlinami, tak si nechte danou oblast obnovit.

Jak vybrat zahradu

Jednotlivé firmy mohou mít k dispozici ukázky svých prací, různé návrhy nebo fotografie z médií. Zde si můžete vybírat dle svého vkusu. Je třeba ale zohlednit i rozměry plochy. Pokud se vám například zalíbí zámecký park, tak těžko efekt aplikujete na zahrádku o rozloze pár metrů. Zde tedy zní rada, že pokud zatoužíte po něčem rozměrnějším, tak zjednodušujte. Vypusťte některé prvky, které vyloženě nechcete na danou zahradu a nechte vyniknout charakter. Někdy vše ovšem nelze obsáhnout, ale je to určitá cesta.

Pokud chcete mít i menší zahrádku zdobnou, tak vám v tom nic nebrání. Volte jen jemnější prvky a efekty, které nebudou působit přeplácaně. Pokud už máte třeba na zahradě větší stromy, tak nevolte asymetrické střídání dřevin, kdybyste si třeba mezi ně nechali vysázet menší keře. Vše nejprve nechte zpracovat na návrhu, ať vidíte, jak bude výsledek vypadat.

Zvažujte také, jak se můžete o zahradu starat. Je sice pěkné mít záhony plné rozmanitých květin, ale pokud nemáte čas je pravidelně zalévat a odplevovat, tak vám budou spíše na obtíž než pro radost. Jinak je ale samozřejmě výhodnější pěstovat si své plodiny a nechat si zkrášlit zahrádku, ale musíte ji věnovat péči nebo mít někoho, kdo ji zajistí.

V oblasti ozvláštnění zahrad se pak nabízí i prvky, které jsou vyzdviženým efektem zahrádek. Jedná se o různá jezírka nebo gabiony. Podívejme se na ně tedy blíže.

Zahradní jezírka

Tuto oblast má většina lidí spojenou s dekorativní částí zahrady. Může to být i užitný prvek, kdy se budete moci v dané vodě i koupat. Jezírka mohou být tedy menší, kdy tvoří zákoutí s lekníny anebo větší, které jsou buď sestupné či se do nich vchází pomocí žebříku. Tento typ vodního externího osvěžení je přírodnější než klasické bazény a snadněji splyne s rázem zahrady.

Gabiony

Dalším efektním prvkem zahrad, kterého se využívá po celém světě, jsou kameny. Ty díky své surovosti zajišťují kontrast mezi přírodním a nerostným prvkem zahrady, proto mají svá široká uplatnění. Gabiony jsou pak drátěné konstrukce, které se vyplní danými nerosty. Mohou to být klasické košíky, které ozvláštní danou část zahrady. Lze takto vytvořit i sloupy, které jsou rovněž velmi efektní, Pak se nabízí i kamenné zídky, jež jsou netypické, ale o to více originální.

V oblasti kamenů máte pak na výběr i z jiných prvků, což mohou být kamenné cestičky, které jsou odolné a brání pošlapaní vašeho trávníku či ušpinění od bláta.

Co zohlednit při výběru zahrady?

Něco už jsme nadnesli. Hlavně zvažte, jaké máte dispozice se o zahradu starat nebo komu byste případně danou péči zadali. I když toužíte po krásné zahrádce, tak minimální, nebo žádnou péčí byste ji stejně za chvíli neměli. Proto raději mějte jen jednoduchý travnatý terén, ale zato upravený.

Myslete i na to, jaká máte zvířata. Pokud vlastníte většího psa, tak volné záhonky nejsou nejlepší volbou. Můžete si ale své plodiny někam uzavřít, kam zvíře nemůže.

Pokud máte větší stromy, tak dbejte na jejich zkracování. Když má pak někdo na pozemku lípu, která má několik desítek metrů, tak při velkém větru může jednou spadnout a nabízí se dopad na dům, což může mít katastrofální následky. Při úpravě zahrad tedy dbejte i na toto.

Krásy zahrady se dají ozvláštnit i takovými prvky jako jsou různé doplňky. Nechte si zrealizovat doplňky, které okolí vaší zahrady zkrásní. Jednak to budou obdivovat sousedé, návštěvy nebo kolemjdoucí, ale hlavně se to bude líbit i vám. Přírodní exteriér domova je oázou klidu a harmonie, které můžete ve svém příbytku nalézt. Tím se tak zklidní vaše psychika vy budete v lepším rozpoložení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5782 (zahradni-radce.cz#9887)


Přidat komentář