Altány a zahradní domky

Zahradní domky patří v současné době již neodmyslitelně k většině zahrad. Slouží k uložení nářadí, zahradnických potřeb, sekačky, grilu nebo zahradnímu nábytku. Lze je využít i pro rekreační účely a pro trávení odpočinku. Pojďme si o nich říct něco více.

Dětská hřiště na zahradu

Navštivte online prodej dětských hřišť na zahradu. Výběr za velmi nízké ceny.

Zahradní domky

Pokud jste se rozhodli pro zahradní domek, vybírat můžete z několika druhů. Záleží čistě na Vás, zda chcete domek na nářadí, nebo velkou zahradní chatku. Většina majitelů vlastnících zahradu se setkává se stejným problémem a to, kam uložit sekačku, zahradní nábytek, gril, a další zahradnické potřeby. Tak například klasický nářaďový domek, který je zároveň vkusný a stavebně nenáročný, je ideálním řešením. Když na domek použijete vhodný materiál, perfektně zapadne do stylu Vaší zahrady, jako by byl na zahradě postavený od nepaměti. I ty nejjednodušší zahradní domky se vyrábí zcela stejným způsobem jako velké chaty, proto je třeba dřevo různě barevně upravit, použít lazurovací lak do odstínů, které se již ve Vaší zahradě objevují.

Hodláte-li na zahradě postavit zahradní domek na nářadí, takový domek nebude jen vhodným místem ke skladování zahradního nářadí, ale poslouží i jako reprezentativní prvek Vaší zahrady. K zahradnímu domku je možné zakoupit i dřevěný přístřešek, který je vhodný například k uskladnění palivového dříví, čímž bude chráněno před nepříznivým počasím.

Domek by Vám neměl zcela jistě chybět, pokud patříte mezi nadšené zahrádkáře a chalupáře a na zahradě trávíte většinu svého volného času. I v tomto případě potřebujete nějaké místo na uložení nejrůznějšího nářadí. Zahradní domek si najde své místo i na minimálním zahradním prostranství.

Kde seženete zahradní domek?

V současné době jsou zahradní domky všech druhů běžně k sehnání jak v obchodech, tak na internetu. Samozřejmě existují i firmy, které se na zahradní domky specializují a proto Vám nabídnou produkt přímo na míru nebo vyrobí domek podle Vašich přesných požadavků. V ostatních případech můžete vybírat již hotové domky, které jsou rozložené na díly, a ty už si doma jenom seskládáte. Pokud jste však šikovní a zruční, jistě Vám nebude dělat problém postavit si domek vlastní.

Z jakého materiálu jsou zahradní domky?

Převážná většina zahradních domků je postavena ze dřeva. Někdy se však můžeme setkat si s malými domky, které jsou vyrobené z plastu. Tyto domky však skutečně plní funkci spíš většího úložného prostoru např. na montérky, než že by poskytovali komfort jako domky dřevěné např. pro uložení dřeva, sekačky, apod. Další variantou zahradního domku je, že může být vytvořen z kovu. Takový domek má však omezené použití.

Jestliže máte zájem o dřevěný domek, ten bývá dodáván bez povrchové úpravy. Proto musíte myslet na jeho ošetření.

Jakou velikost zahradního domku zvolit?

Jestliže chcete pořídit domek za účelem skladování nářadí, zahradní techniky a tak podobně, nejlepší volbou bude menší model zahradního domku. Je však potřeba si pořádně rozmyslet, zda se Vám nevyplatí přece jen si koupit domek o něco větší, než v současné době potřebujete, abyste do budoucna nelitovali a za pár let ho neměnili za větší. K domku si samozřejmě můžete dokoupit i praktický přístřešek, o kterém jsme se zmiňovali již výše, která se často používá například ke složení dřeva. Některé přístřešky jsou už součástí zahradních domků. Zahradní domky jsou řešeny dle různých velikostí a dispozicí. Zahradní domek, pokud zvolíte vhodnou velikost, Vám může posloužit jako místo k uložení návštěvy v teplém období. Takový zahradní domek je totiž skoro stejný jako klasická chatka. Vybírat můžete od jednopokojového až po variantu s pokoji několika. Některé zahradní domky dokonce disponují i terasou nebo francouzskými okny. Už i proto jsou opravdu příjemným místem k trávení času nebo dokonce přespání.

Cena zahradních domků

Cena zahradních domků je opravdu velmi rozmanitá, stejně jako jejich nabídka. Domky můžete sehnat už od cca 10 tisíc Kč. Výrazně levnější jsou domky plastové a kovové než domky ze dřeva. Malé dřevěné domky na nářadí stojí o pár tisícovek korun víc. Jestli chcete pořídit domek větší, který by mohl sloužit i k občasnému přespání, cena se může pohybovat kolem 30 tisíc Kč a ty nejdražší se dají pořídit i kolem 100 tisíc Kč.

Zahradní domky srubové konstrukce

Jedná se o lehké dřevostavby, které jsou určené především pro zahrádkáře jako účelový domek, kde najdou všechno potřebné a můžou zde trávit i volné chvíle a odpočinek. Bývají vyrobeny kompletně ze dřeva, střešní krytinou bývá asfaltová lepenka, ovšem záleží na uživateli, jakou střechu si bude přát. Podlaha srubových domků je dřevěná.

Typy zahradních domků

Zahradní domek si majitelé zahrady pořizují k různým účelům. Rozlišujeme zahradní domky na nářadí, domky panelové konstrukce ze smrkového dřeva, s rovnou nebo šikmou střechou, rohové zahradní domky, s bočním vstupem, srubové konstrukce, zahradní sauna, prodejní stánek nebo dětský zahradní domek.

Doplňky k zahradním domkům

Střešní krytina – můžete vybírat z asfaltové šindele různých barev a různých tvarů

Přístřešek k zahradnímu domku – jde o doplňkovou stavbu sloužící k uskladnění dřeva nebo věcí dle Vašeho rozhodnutí

Dalšími doplňky k zahradním domkům jsou nátěry, dveře, okna nebo taky okenice.

Jak o zahradní domek pečovat?

V každém případě uchovávejte zahradní domek v suchu. Je žádoucí, pokud budete zabraňovat pronikání půdní vlhkosti např. tím, že použijete hydroizolační vrstvu, která odděluje základ od dřevostavby. Střechu musíte udržovat ve funkčním stavu, ideální bude, když doplníte krytinu vhodným okapovým systémem. Pravidelně zahradní domek větrejte během celého roku. Chraňte povrch dřevěného domku vhodným nátěrem. Pro finální úpravu se používají lazurovací laky, které se nanášejí ve dvou vrstvách. Povrch nátěru je třeba kontrolovat a v případě potřeby jej obnovovat. Vnitřní plochy zahradního domku natřete transparentním lakem na vodní bázi nebo voskem. Podlahu domku je třeba natřít lakem na dřevěné podlahy nebo napustit voskem. A rada na závěr: nepřetěžujte konstrukci Vašeho zahradního domku např. tím, že byste stěny domku zatěžovali nadměrnými břemeny.

Altán

Jestliže se Vám nelíbí na zahradě klasické chatky a hodláte si pořídit nějaký krytý prostor pro odpočinek, grilování nebo jen klidné posezení s přáteli, jsou altány perfektní volbou. Altán je elegantní řešení zahrady. Naprostou výhodou altánu proti uzavřeným chatkám je to, že přesto, že se jedná o otevřený prostor, kdy jste v příjemném kontaktu s přírodou a okolím, je shora krytý a proto Vás nezaskočí ani letní déšť. Uvnitř Vašeho altánu můžete mít umístěný gril nebo krb, klidně i udírnu a nic Vám nebrání uvnitř altánu a přáteli grilovat pochutiny.

Zahradní altánky vtisknou do jinak otevřeného prostoru pocit soukromí. Obvykle slouží jako místo pro posezení, přičemž si můžete vychutnat krásný pohled na Vaši zahradu. Místo pro altán je nutné vybírat podle toho, v jakých situacích a při jakých příležitostech jej budete nejvíce využívat. Jestli má poskytovat útočiště mezi listovím za letních večerů, pak by měl být umístěn tak, aby zachytil paprsky zapadajícího slunce. Altány se staví zhruba 2,2 metru vysoké, aby místo pro posezení nepůsobilo stísněně. Jestliže chce altán nechat porůst popínavými rostlinami, pak volte masivnější stavbu, ale taky otevřenou, aby vůně linoucí se z květin plynuly i dovnitř do altánu. Nejčastěji jsou užívané materiály, jako je dřevo nebo kované železo. Jaký materiál zvolíte, však závisí na stylu, který zapadne do Vaší zahrady.

Jakou zvolit střechu?

altán je stavení, které je vždy otevřené. Jeho jedinou krytou částí je střecha. Je nutné myslet na kvalitní izolaci střechy, abyste se v případě altánů vyrobených ze dřeva vyhnuli brzkému trouchnivění dřeva. Altán je pak nutné pravidelně ošetřovat a starat se o něj.

Pokud tedy toužíte po příjemném letním posezení, po místě, kde si můžete popovídat, najíst se a prožít příjemné chvíle s přáteli, pak si určitě pořiďte altán. Vaši zahradu nejenom že oživí, ale ještě Vás ochrání před deštěm.


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5798 (zahradni-radce.cz#9884)


Přidat komentář