Skořice - skořicovník čínský

Skořice, původ skořicovníku čínského. Jak se skořice získává. Skořicovník v léčitelství. Kontraindikace - skořice. V léčitelství slouží skořice jako mírné afrodiziakum, zvláště ve spojení s vanilkou, mandlemi a ženšenem.

Latinský název skořicovníku

Cinnamomum cassia Blume

Čeleď

Vavřínovité – Lauraceae

Skořice - původ skořicovníku čínského

Skořicovník pochází z jihovýchodní Asie. Dnes se kromě Číny a Srí Lanky pěstuje v jižní Indii, na Seychelách, Filipínách, Martiniku, ve Vietnamu, Africe a na Antilách.

Historie skořice

Skořice je velmi starým kořením, neboť kromě toho, že se o ní mluví na několika místech v Bibli, byla poprvé popsána již 2800 let př. n. l. v bylinkářské knize čínského císaře Sen-munga.

Báje starověku - skořice

Ve starověku se věřilo, že skořici do svých hnízd na nepřístupných skalách zdaleka přinášejí obrovití ptáci. Kdo ji chce získat, musí odlákat pozornost těchto dravců a potom zdolat tato nebezpečná odlehlá skaliska.

Jak se skořice získává

Čínská skořice se získává loupáním kůry ze sedmiletých větví, která se po odstranění vnějšího korku suší a na trh přichází v až 40 cm dlouhých, 1-3 cm tlustých a 2-5 cm širokých kouscích, sušením jen mírně válcovitě prohnutých.

Skořice a plantáže

Skořice se získává tak, že se při pěstování na plantážích uřezávají větvě těsně nad zemí, čímž se strom nutí k vyhánění nových výhonků, které za dva roky dorůstají délky až 2 metry. Z odřezaných výhonků se kůra snadno sloupne v kusech dlouhých až 1 metr. Z ní se seškrábe celá její vrchní část, tj. korek i primární kůra, a ta se potom suší. Tenká očištěná kůra se sušením rourkovitě stáčí.

Skořicovník v léčitelství

V léčitelství slouží skořice jako mírné afrodiziakum, zvláště ve spojení s vanilkou, mandlemi a ženšenem. Podává se při zažívacích obtížích spojených s nadýmáním a kolikami, při chřipce a nachlazení. Zanedbatelný není ani její účinek antibakteriální a protivirový. V čínské a indické medicíně se podává pří jaterních a žaludečních potížích. K léčebným účelům se aplikuje formou tinktury nebo nálevu.

Kontraindikace - skořice

I když žádné závažnější účinky ani kontraindikace nebyly zjištěny, nedoporučuje se její podávání v těhotenství, neboť skořice je silným uterotonikem. Její užívání je nevhodné i při horečnatých stavech a při žaludečních a střevních vředech.

Skořice v kosmetice

V kosmetice nachází nemalé uplatnění jako součást zubních past, ústních vod, deodorantů apod.

Skořicovník čínský v kuchyni - skořice

Hlavní využití nachází skořice v kuchyni, buď nalámaná na kousky, nebo častěji mletá na prášek, při kořenění sladkých pokrmů, nákypů, kaší, perníků, kompotů a švestkových povidel. Kdysi se používala k ochucování piva a ještě dnes je oblíbeným kořením do svařeného vína. Velké uplatnění nachází i v likérnictví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5797 (zahradni-radce.cz#5161)


Přidat komentář