Ginko biloba Jinan dvoulaločný - účinky

Ginko biloba - jinan dvojlaločný a historie. Účinky ginko biloby. Užívání ginko biloby. Ginko biloba a biologicky aktivní látky působí příznivě. Ginko biloba předchází sraženinám. Ginko biloba na Alzheimerovu chorobu.

Ginko biloba - jinan dvoulaločný a historie

První zmínky o ginko bilobě se objevily v Číně. Už staří čínští léčitelé používali listy a semena tohoto stromu k léčbě astmatu, plicních onemocnění aj. V dnešní době je ginko biloba považována za nejrozšířenější přírodní léčivo v Evropě.

## Účinky ginko biloby

 • Ginko biloba zabraňuje vzniku sraženin
 • Ginko biloba - používá se jako prostředek při nemoci ledvin a jater
 • Ginko biloba zmírňuje příznaky stáří
 • Urychluje hojení ran
 • Prospívá pleti
 • Ginko biloba potlačuje alergické reakce
 • Stabilizuje hladinu glukózy
 • Pozitivně působí na poruchu sluchu a zraku
 • Ginko biloba odstraňuje pocity únavy
 • Zlepšuje paměť
 • Zvyšuje mozkovou činnost 

Užívání ginko biloby

Užívání ginko biloby je vysoce bezpečné a bez rizika. Pouze při dlouhodobém předávkování se mohou vyskytnou vedlejší účinky jako je nespavost, průjem, zvracení a kožní záněty.

 • Pokud je pravda, že existuje zázračný lék, pak ginko biloba je velký kandidát.

Jedinečné produkty v ČR - ginko - biloba

Extrakt z listů stromu ginko biloba, česky zvaného jinan dvoulaločný. Listy jinanu dvoulaločného obsahují aktivní látky terpenlaktony a flavonoglykosidy.

Ginko biloba a biologicky aktivní látky působí příznivě

 • Ginko biloba pomáhá zabránění seskupování krevních destiček a ochranu mozkových buněk.
 • Zlepšení přísunu krve do mozku.
 • Ginko biloba pomáhá zlepšení přísunu většího množství kyslíku a cukru do buněk, což vede ke zvýšení potenciálu energie.

  S přibývajícím věkem se totiž krevní oběh zhoršuje a rozsáhlá pleteň nejtenších krevních cév se postupně ucpává sklerotickými nánosy. To se následně odráží v menším přísunu krve a tím kyslíku, cukru a dalších živin do mozku a ostatních částí těla. Extrakt z listů jinanu dvoulaločného - Ginko biloba - stimuluje mozkovou činnost a ovlivňuje i ostatní tkáně. GINKO BILOBA působí příznivě u osob se zhoršující se pamětí a s pocitem studených prstů u rukou a nohou.

Ginko biloba (jinan dvoulaločný) - působení a účinky Ginko

Může příznivě působit na centrální nervový systém a krevní oběh. Zvyšuje průtok krve v pažích, lýtkách a mozku regulováním pružnosti krevních cév, od největších tepen až po vlásečnice. Ginko působí také podobně jako acylpyrin – pomáhá snižovat shlukování destiček v cévách a snižuje tak riziko vzniku krevních sraženin. Kromě toho se zdá, že má ginko (jinan) i antioxidační účinky a odklízením volných radikálů přispívá k zachování zdraví krevních buněk.

Ginko biloba posiluje CNS

Někteří vědci uvádějí, že posiluje nervový systém podporováním přívodu kyslíku a glukózy do nervových buněk. Prevence: V současné době se zájem o jinan dvoulaločný soustřeďuje na možný preventivní účinek rostliny na úbytek paměti působený věkem. Jsou i určité náznaky, že může zlepšovat paměť a soustředění u zdravých lidí. Až dosud prospělo užívání této léčivky nejvíce nemocným, kteří trpěli sníženým průtokem krve v mozku.

Ginko biloba předchází krevním sraženinám

Současný výzkum se pokouší určit, jestli schopnost této léčivky předcházet krevním sraženinám může také zabránit vzniku srdečních a mozkových příhod. Hlavní příznivé účinky: Skutečnost, že ginko podporuje průtok krve mozkem a tím zlepšuje jeho zásobování kyslíkem, je zvláště důležitá u starších lidí, jejichž cévy mohou být zúžené cholesterolovými pláty ve stěnách.

Ginko biloba na Alzheimerovu chorobu

Snížený průtok krve v mozku je spojován s Alzheimerovou chorobou a ztrátou paměti, dále s úzkostnými stavy, bolestmi hlavy, depresemi, hučením v uších a závratěmi. Při všech těchto stavech může tato léčivka pomáhat.

Další příznivé účinky Ginko na křeče, cukrovku, sklerodermii

Podporuje průtok krve pažemi a lýtky, proto může být prospěšný při zmírňování bolestí, křečí a slabosti, které jsou způsobeny zužováním cév v lýtkách, jak je tomu při chorobě nazývané „přerušované kulhání“ (claudicatio intermittens). Existují zprávy, že tato rostlina také může upravovat oběh v končetinách u lidí s Raynadovým syndromem a pomáhat obětem sklerodermie, vzácného autoimunitního onemocnění.

Ginko biloba chrání oči i  sluch

Navíc některé výzkumy ukazují, že zvýšený přítok krve do nervových vláken zrakových a sluchových nervů by mohl být cenný při léčení makulární degenerace nebo jiných očních poruch ve spojení s cukrovkou a při některých formách ztráty nebo snížení sluchu.

Ginko biloba a mozkové příhody i impotence

Jiné studie pokračují v hledání možného účinku ginka na rychlejší zotavování z určitých typů mozkových příhod, zranění hlavy a jiných stavů, které mohou souviset s oběhovými poruchami nervového systému. Mezi ně patří i impotence, roztroušená skleróza a nervová poškození při cukrovce. Před zavedením výtažku z listů jinanu dvoulaločného užívali čínští léčitelé jeho ořechy k léčení astmatu, protože se zdálo, že zmírňují sípavé dýchání a jiné dechové potíže. 

Vše o Ginko Bilobě v magazínu Rodina-Finance.cz.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5804 (zahradni-radce.cz#7630)


Diskuze a zkušenosti

Forstova | 26.01.2009 12:51
lze brát Gonko současně s Varfarinem? Dobrý den- měla jsem po úraze trombozu a beru stále Varfarin a Detralex - mohu i Gonko bilobu - nekříží se to nějak? Děkuji za odpověď můj mail jfchristine@seznam.cz

Tomáš | 26.01.2009 21:36
Ginko nevadí Ginko biloba nevadí. Při užívání preparátu na ředění krve se nesmí užívat například koenzyme Q10.

Vlasta Honišová | 28.01.2009 11:11
Recept na užívání Jinanu Prosím o radu jak a v jakém množství dělat odvar z Jinanu.Zda je lepší zelené lístky nechat vyluhovat nebo používat sušené lístky Jinanu. Mám tento strom na zahradě.Děkuji za odpověd

Monika- studentka farmacie | 17.03.2009 09:34
gingo a warfarin Při užívání Warfarinu je gingo jistě kontraindikováno, jejich účinek se sčítá. Protože gingo jak jste si přečetli inhibuje shlukování destiček, takže předchází trombózám. Pokud paní užívá warfarin na ředění krve, neměla by k tomu užívat gingo. Raději se poraďtě s lékařem, ať vám hlídá INR, abyste neměla příhody krvácivosti. Kromě ginga se k Warfarinu NESMÍ zmiňovaný koenzym Q10, vitamin K (špenát, brokolice, růž.kapusta, zelený čaj a jiná zelená zelenina), grapefruity a jejich šťávy (tzn. ani pomelo!), mnoho česneku, ženšen, zázvor, třezalka, alkohol. Samozřejmě mnoho dalších léčiv (aspirin apod.). Vše konzultujte s Vaším lékařem!

Košťálová | 14.05.2009 19:14
Dotaz Opakuji dotaz jiného zájemce jakým způsobem lze užívat listy Jinanu dvojlaločného zda sušené listy či v čerstvě utrženém stavu. Zda působí i listy bybařené v podpbě čajového extraktu, nebo zda nutno užívat jen chemicky upravené pilulky. Děkuji za odbotnou radu.

Hana Bouskova | 27.08.2009 10:18
Ginko Biloba Dobry den,chtela jem se zeptat jak pripravovat odvar Ginka listu stromu,jake mnozstvi a uzivani,diky za odbornou radu.

Hana Kurzyszová | 12.09.2009 10:14
Ginko na zahradě Dobrý den, pěstuji jinan na zahradě a zajímalo by mě, tak jako už i předešlé pěstitele, jak připravovat čaje z listů stromu. Stále nám nebylo odpovězeno na otázku a tak pevně věřím, že se někdo najde, kdo nám odpovědět dokáže.

Vladimír | 23.10.2009 16:49
Ginkgo, Ginko, Gingo Je zajímavé, jak si lidé upravují nebo snad prehlédnou správný název. Já osobne pouzívám Gingo a jsem spokojen. Mám sice pár receptu v nemcine, ale momentálne nemám cas je prekládat. Snad tedy pár informací z Jancova herbáre: Sber na jare nebo v casném léte. Z listu je mozné pripravovat nálev nebo i krátce prevarit. Podle jiných informací je nejúcinnejsí prave sber v tomto týdnu asi tedy doba týden nedo 14 dnu pred opadem listu, kdy uz zacínají zloutnout. Já osobne povazuji cerstvý list za lepsí. Na jare se doporucuje pridávat do caje i pupeny. Ahoj

Pavel T. | 26.08.2010 11:53
Pěstování Ginko Biloby Pěstuji jinan už asi deset let, a jediné, co mu dost škodí (tedy kromě hodně silných holomrazů, čímž myslím pod 30 C), je průvan. Ani ten ho sice nezahubí, ale jsou pak potíže s tvarováním. Navíc může být postižen přechodnou malolistnatostí (vlastně malojehličnatostí, protože jeho listy jsou ve skutečnosti opravdu jehlice, tedy bez žilkování, zato s otvůrky an odpařování vody), což znamená, že mu jeden nebo několik let po sobě narostou místo normálních listů jenom takové mrňavé. To se pokud vím tu a tam stává i v zámecké zahradě v Lednici, kde mají podmínky mnohem lepší, než u mě (jílovitá půda, v zimě mráz, občas nějaké to krupobití, které ho oholí dohola). Samozřejmě přílišný nedostatek světla by asi taky nebyl dobrý, ale ani plné slunce ani běžný stín (třeba vysoké budovy) mu nevadí, jen ve stínu roste rychleji a je tedy řidší (jako každý strom).

kateřina tučková | 28.08.2010 02:16
zázračný strom Ginko biloba je známá svou léčivou silou. Působí i na bolení hlavy a závratě. Slyšela jsem dobrou odezvu na gingimax, dela ho farmax a mají ho za slusnou cenu ve svem onlineshopu.

Květoslav ŠODEK | 14.09.2010 19:50
ginko biloba Dobrý den,chtěl bych se dozvědět jak připravovat čaj z listů ginka,jestli z čerstvých nebo sušených.děkuji za radu.

Hanka | 03.01.2011 17:07
údajná jedovatost gingka Dnes jsem nevěřícně sledovala vzdělávací pořad o konzumaci jedovatých rostlin v asijských zemích - k mému nesmírnému údivu bylo zmiňováno mezi těmito "jedulemi" také gingko ( listy i plody ), s velmi sugestivním popisem možných účinků při nedodržení bezpečnostních postupů při přípravě . Listy byly sbírány z důvodu bezpečnosti těsně před opadem ( hnědé ! ) , z našich obchodů je však známo gingko v zelené podobě . Tak nevím ... Že by šlo o jiný typ ? Mé zkušenosti s gingkem jsou velmi dobré , jen musím ze zkušenosti doporučit : při křehkých cévách a zvýšené krvácivosti ( u žen při menses ) preventivně užívat Ascorutin na zpevnění vlásečnic.

Rosťa Pekař | 09.02.2011 09:16
ginko biloba Těžko říct, jestli může být Ginko v určitých případech jedovaté. V podstatě při určitém zacházení může být jedovatá jakákoliv rostlina. Třeba v asii, konkrétně v japonsku používali nájemní vrazi výtažek z listů rajčete. Takže to bude asi hodně podobné s ginkem. Člověk by si měl dávat pozor na všechno. Proto si raději kupuji Ginko v lékárně ;-)))

Ji.Va. | 01.03.2011 19:21
Nálev z listů Ginka Asi před 2 lety jsem si z knihy o léčivkách poznamenal následující recept: 6 gr. drceného listu (nebylo uvedeno zda sušený, nebo čerstvý) na půl litru vody teplé 95-100 stupňů C, louhovat max. 5 min. Teprve nyní mám příležitost sehnat listy, takže zatím nemohu uvést osobní zkušenosti. V té knize (název jsem si bohužel nezapsal) nebyl uveden termín sběru listů. Slyšel jsem ale z více míst, že je opravdu nejlepším termínem doba před opadem. Je pravda, že jsou listy v té době žluté. Berte prosím můj příspěvek s určitou rezervou, protože, jak už jsem uvedl, nemám s nálevem osobní zkušenost. Uvítal bych proto i nějaké oponentní názory na můj příspěvek, včetně dalších receptů.

Iriska | 31.12.2013 20:58
Re: Ginko biloba Jinan dvoulaločný - účinky Prosím o sdělení, jestli se mohou používat semena gingo biloby.Plody velmi zapáchají,ale unitř je malý oříšek-pecička a ten bych chtěla použít.Pro nejlepší učinek je dobré dělat tinkturu z listů.Děkuji.

andy | 10.03.2014 22:03
Re: Ginko biloba Jinan dvoulaločný - účinky Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak se dá vypěstovat.Děkuji za opověd

martin | 22.05.2014 20:46
Re: Ginko biloba Jinan dvoulaločný - účinky ahoj chtěl bych se zeptat dají se jíst i čersté listy ginka neobsahují větší množství látek než sušený list nebo přípavek a v jakém množství je učiná látka list aby nedošlo k předávkování ginkem .rád jím sirovou zeleninz či ovoce jeliž je vnich více vitamínu děkuji MArtin

Zuzana/ 15.11.2014 | 15.11.2014 19:34
Re: Ginko biloba Jinan dvoulaločný - účinky Dobrý den. Prosím o zdělení jestli se může užívat sušený drcený list ( kávovou lžičku listu a zapít vodou)?Děkují za odpověd.

Iva Kubíková | 08.07.2015 22:49
Re: Ginko biloba Jinan dvoulaločný - účinky Dobrý den Gingo nám roste na zahradě a ráda bych jeho zázračné účinky využila i pro své tělo!!Děkuji za odpověď. Kubíková.

Milan | 17.07.2015 22:47
Re: Ginko biloba Jinan dvoulaločný - účinky Dobry den uživam wolfarin, Gingo bilobu uživam take a vůbec mi to neděla problém . wolfarin jed pro miši a potkany upraveny v tabletach.Přectavte si že uživate 5let jed a vitaminy nejite co to s vámi uděla.Ja si myslím ze člověk by měl jist všechno ale z mírou.

marie | 28.10.2015 09:19
Dobrý den, mám zlomeninu kotníku - sádru na 6 týdnu, píchám si fraxiparin, dostala jsem od kamarádky ginko bilobu listy, naznala jsem co s tím, čtu tyhle příspěvky, nikdo nepíše zkušenost s fraxiparinem, asi počkám po ukončení léčby, jinak z dřívějších zapomenutých informací u jóginů a vegetariánu jsou vím, že ginko biloba je pro nás její užívání prospěšná.Marie


Přidat komentář