Květináče pro orchideje

Orchideje jsou bezesporu nejkrásnější pokojové květiny a jejich květy dokážou proměnit obyčejné ráno v exotickou dovolenou. Péče o ně není nijak zvlášť složitá, je jen nutné vědět, jak o který druh pečovat, jaké volit květináče, či jak je správně zalévat.

Jak pěstovat orchideje

Mezi lidmi panuje už dlouho mylná představa, že orchideje vyžadují složitou péči. Je tomu právě naopak, některé druhy orchidejí jsou - co se týče pěstování - doslova nenáročné, je jen důležité vědět, že různé druhy květin vyžadují různou péči. Orchideje můžete mít umístěny buď na okenním parapetu, v teráriu či v jiné vitrínce, ale také v květináčích. O každou rozdílně zasazenou květinu ovšem musíte pečovat trochu jinak.

Druhy orchideje

Orchideje pocházejí z tropických lesů Asie a Ameriky, podle výživy je rozdělujeme na ty, které rostou v půdě (geofyty) a na ty, které rostou v korunách stromů (epifyty). Pokud jste se rozhodli orchideje pěstovat, buďte opatrní při výběru druhu. Jestli je chcete mít doma, budou pro Vás určitě nejvhodnější rostliny teplomilné nebo středně teplomilné.

Mezi nejoblíbenější druhy patří Phalaenopsis, která je nejvhodnější pro domácí pěstování. Pro začátečníky jsou také vhodné druhy Paphiopedilum, Cattleye a orchideje Dendrobium a Oncidium, trochu složitější péči pak vyžadují orchideje Coelogyne, Cymbidium, Epidendrum a Pleione. Co se týče hybridů, je nejpopulárnější orchidej Vanda, která oplývá nádhernými květy a známá je především díky svému atypickému způsobu pěstování. Je možné ji jednoduše uchovávat ve váze bez jakéhokoliv substrátu.

Orchideje na okenním parapetu

Jedna z velmi oblíbených možností jak pěstovat orchideje, je možnost ozdobit si s nimi okenní parapet, můžete je tak mít na očích doslova denně. Za oknem bytů se daří hlavně orchidejím typu Phalaenopsis, Coelogyne, Paphiopedilum či** Stanhopea, ale samozřejmě i dalším druhům.

Těmto orchidejím svědčí stálá teplota okolo 20°C, která na noc klesne jen mírně. Snesou i vyšší teplotu, ale to, že původem pocházejí z jižních zemí, neznamená, že se jim daří dobře v parném a suchém počasí. Kvetou sice v tropických pralesech, ale chráněné před spalujícím sluncem a při vyšší vlhkosti vzduchu.

Přes léto můžete orchideje dokonce i letnit, což jim velmi svědčí. Ideální je umístit je, třeba i zavěsit, venku ve stínu pod stromy.

 • Stanhopea – by měla být zavěšená v nádobě s prodyšnými otvory či v malém košíčku, jimiž se budou moci poupata protlačit ven z kořenového balu.

 • Paphiopedilum a Coelogyne – kvetou od podzimu do jara. Svědčí jim chlad, proto je dobré je umístit do chladnější místnosti s teplotou kolem 15 °C.

 • Cymbidium – je druh vhodný pro ozdobení chladných světlých hal či zimních zahrad. Kvete velmi dlouho, prakticky celou zimu.

Rozmanitost kvetení

Každý druh orchideje kvete v jiném období, pokud tedy využijete této rozmanitosti a byt vyzdobíte několika druhy, nádherné květy orchidejí Vám tak budou život zpříjemňovat doslova neustále.

 • Stanhopea – kvete několik dnů v létě a na podzim.

 • Coelogyne – kvete 10 – 12 dní od listopadu do únoru.

 • Catleye – kvete skoro celý měsíc v období od podzimu do jara.

 • Vanda a Zygopetalum – kvetou v listopadu, v únoru a v březnu.

 • Cymbidium – kvete několik dnů v období od prosince do jara.

 • Paphiopedilum – kvete 2 – 3 měsíce, často opakovaně po celý rok.

Orchideje v korunách stromů

Typům Phalaenopsis, Vanda, Dendrobium se daří také v přírodě, nejčastěji na větvích stromů. Živiny přijímají vzdušnými kořeny, které splývají v prostoru. Tyto rostliny je ovšem nutné denně rosit, kořeny je třeba každý den ponořit minimálně na 20 minut do vody. Takto pěstované orchideje Vám mohou zkrášlovat i domov, větve je možné umístit do většího terária nebo do vitrínky, ve které budete udržovat vyšší vzdušnou vlhkost. I zde je samozřejmě nutné rostliny denně rosit.

Orchideje v květináčích

V květináčích se pěstují tzv. zemní orchideje, tedy ty, co rostou v půdě. Požadují trochu jinou péči než například orchideje, které zkrášlují koruny stromů. Květináč vyžaduje především hojnější zálivku, jinými slovy substrát.

Mezi zemní orchideje patří například rod Cymbidium, Masdevallia, někteří zástupci rodu Paphiopedilum a také všechny u nás rostoucí orchideje - vstavače, jejichž květy jsou menší.

Všechny tyto druhy je možné pěstovat v květináčích, pokud jim poskytnete speciální propustný substrát s daným množstvím živin. Je důležité si uvědomit, že nádoba by neměla být příliš veliká. Pokud se kořeny dostanou na povrch květináče, nevadí, vzduch a světlo jim svědčí. Kořeny v podstatě vůbec nepotřebují tmu, díky tomu můžete orchideje zasadit i do efektních průhledných květináčů.

Druhy květináčů

Nejlepší květináče pro orchideje jsou ty plastové, přestože spousta lidí si na ně těžko zvyká. Mají však spoustu výhod - jsou vícekrát použitelné, velmi skladné a při přesazování květin se mohou jednoduše přestřihnout tak, že kořen rostliny zůstane neporušený. Jedinou nevýhodou je to, že pomalu vysychají, je proto nutné přizpůsobit četnost zalévání.

Správné květináče pro orchideje by měly mít tyto náležitosti:

 • Pevné dno – kořenový systém tak nemůže prorůstat dnem květináče.

 • Odtokové a vzdušné otvory – aby květina nezačala zahnívat.

 • Průhlednost – průhledný květináč umožňuje fotosyntézu kořenového systému.

Hodně světla, málo slunce

Pro všechny typy orchidejí platí, že potřebují dostatek světla, ale nikoli přímé sluneční záření. Ideální je proto orchideje umístit k západnímu či východnímu oknu. Ranní nebo večerní slunce květinám neublíží, ostré odpolední sluneční paprsky by jim ale doslova spálily listy. Volte tedy místo, kam světlo dopadá pouze rozptýleně.

Vzdušná vlhkost

Důležité je také zajistit orchidejím pokojovou teplotu a správnou vzdušnou vlhkost, ta musí být vyšší. Tu poskytne například prostor okenního skleníku nebo vytápěná zimní zahrada. Květinu také můžete umístit nad vytápěné akvárium, případně do její blízkosti připevněte zvlhčovač vzduchu.

Zalévání orchidejí

Nejčastější chybou při pěstování orchidejí bývá jejich zbytečné přelévání. Kořeny květin nesnášejí trvale vlhkou zeminu, mají nedostatek kyslíku a kořeny jim uhnívají. Následně tak chřadne celá rostlina a může být napadána různými chorobami.

Zásadní je také kvalita vody – orchidejím svědčí měkká, nejlépe dešťová voda, je pro ně naprosto přirozená. Pokud ji však k dispozici nemáte a ani z kohoutku vám neteče voda velmi měkká, můžete k zalévání použít i vodu destilovanou.

Jak správně zalévat – Kompletně celý květináč ponořte na několik minut do nádoby s měkkou vodou a poté nechte okapat. Lázeň opakujte jednou či dvakrát týdně, v létě klidně i častěji. Při zalévání pak dejte pozor na to, aby se voda nedostala do středu listové růžice!

Jak jste se sami mohli přesvědčit, pěstování orchidejí zvládne každý zručný začátečník, stačí znát pár základních pravidel. Ozdobte si i Vy s těmito krásnými květinami balkon či byt, věřte, že nebudete litovat. Barevné květy orchidejí Vám osvěží každý chmurný den, ne nadarmo se totiž říká, že orchideje patří k nejhezčím květinám vůbec.


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5806 (zahradni-radce.cz#9818)


Přidat komentář