Prořezávky a kácení stromů - Sezimovo Ústí a okolí

Máte problém s přerostlým stromem a nevíte jak si poradit? Pak se obraťte na firmu, která vám jej odborně a bezpečně pokácí. Co potřebujete znát a vědět? Poradíme vám jak postupovat.

Přerostlé stromy jsou nejen obtížné, mohou způsobit i různé problémy, ale také mohou být nebezpečné. Když se takový strom pod tíhou přerostlého materiálu převrací, tak to může ohrozit minimálně majetek, ale také životy lidí. Jestli nechcete, aby vám  stromy tzv. přerostly přes hlavu, tak si je nechte odborně a bezpečně pokácet. Poradíme vám, jak na to.

Prořezávky a kácení stromů - Sezimovo Ústí

Spolehlivě a bezpečně se o stromy, které potřebujete upravit, postará pan Tomáš Dvořák. Pan Dvořák totiž nabízí** prořezávky a kácení stromů** dle vašich žádostí a představ. Rovněž se na něj můžete obrátit i v případě, že budete chtít poradit, co udělat, aby se daný strom dal upravit tak, aby nepřekážel. Pan Dvořák vám poskytne profesionální práci, která vám zajistí, že budete mít na zahradě pěknou rostlinu, která nebude nijak nebezpečná nebo nebude vadit. V případě, že by vám byl strom na obtíž, tak jej není problém pokácet.

 

Prořezávky a kácení stromů – případy

Kdy zavolat** odborníka na kácení** nebo prořezání stromů? Začneme od akutních případů, protože nutno podotknout, že lidé bohužel vše nechávají většinou na poslední chvíli a to samozřejmě není dobré. Jestli je strom přerostlý, tak v sobě už dlouho nese rizika. Vezměte si, že taková rostlina roste desítky let, někdo má na zahradě dřevinu, kterou zasadili jeho prarodiče. Jak ale čas běží, tak strom může přerůst přes únosnou mez. Poté třeba taková lípa může být mnohem nebezpečnější. Sice se u velkých stromů mnohdy jedná o památku, ale zase na druhou stranu, ani tak nemohou ohrožovat zdraví, majetek a životy lidí. Takže, pokud vidíte, že by se mohly třeba jen větší větve polámat a způsobit tak úraz, poškození majetku a podobně, tak zavolejte odborníka.

Dostaneme-li se od mírnější fáze, tak tu pak máme situaci, kdy strom může být tak velký, že stíní. Jednak to není příjemné, pokud máte v místnosti neustále tmu, a pak to nesvědčí ani stavbám. Tím, že nejde slunce na fasádu, tak může vlhnout a způsobuje se tak destrukce objektu.

Jindy to zase může být případ, kdy stromy přerůstají přes zahradu sousedům. Takové čerstvé plodiny mohou být sice dobré, ale jestli padá sousedům shnilé ovoce na trávník, tak nadšen nebude.

Jiná varianta je pak ta, když stromy zasahují na silnici. Je pravda, že toto se týká spíše komunikací, kde jsou rostliny majetkem obce, ale i tak se musí někdo postarat o bezpečný stav komunikace. Jestli se stane, že najednou strom spadne nebo upadne silná větev, tak samozřejmě, že se může stát, že se někdo nabourá a to je pak opět obtíž, se kterou se majitel stromu musí potýkat.

Jiná možnost pak ještě vyvstává v situaci, kdy máte velké větve nad střechou. Vy je nevidíte, ale vezměte si, když na ně napadá sníh. Najednou udrží velkou hmotu, která pak ve své těžkosti dopadne na střechu a už je opět problém. Myslete proto i na toto. A to nepomíjíme, že se může stát, že třeba mohou větve poškrábat omítku.

Jak se kácí stromy

Když si objednáte** kácení stromů**, tak nejprve nechte profesionálům prostor k tomu, ať si obhlédnou místo. Potřebují totiž vědět, jaké budou muset mít náčiní, zda-li se nevyskytne nějaký problém a měli by mít i představu o množství odvedené práce. Samozřejmě, že je dobré, když jim uklidíte prostor, kde se bude pracovat. Jsou i firmy, které si takto pomohou, ale vás to pak samozřejmě přijde na více peněz. Co se týká kácení samotného, tak se může provádět buď horolezeckou technikou anebo za pomocí plošin. Samozřejmě, že se to týká i prořezů, ostatně velký strom se pokácí také formou odřezávání jednotlivých částí. Dřevina se při kácení nejdříve řeže odshora dolů. Záleží na velikosti, ale i nosnosti stromu, jak dlouho budou práce trvat. Postupně se pak přejde k úplné likvidaci, včetně kořenů.

Pokud se jedná o velký strom, tak si asi říkáte, co se dřevem? Záleží na majiteli. Jestli topí, nebo má třeba truhlářské zkušenosti, tak jej může zpracovat nebo je někomu darovat. Je tu ovšem i možnost, že se firma postará o odklizení, případně doporučí někoho, kdo se tím zabývá. Mějte ale na paměti jedno. Pokud váháte, zda dřevo upotřebíte či nikoli, tak zvažte, jestli ho nedáte ihned pryč. Když vám pak překáží na zahradě, byť v úhledně složené formě, tak jednak pod sebou dusí trávník, zabírá místo, a také se zde mohou koncentrovat nepříjemní živočichové jako jsou myši.

Proč prořezávat stromy?

Když už jsme zmínili kácení, tak se ještě podívejme na** prořezy**. Proč ty využít? Stejně u pokácení, mohou být důvody obdobné. Strom překáží. Někdy ale stačí rostlinu upravit, pokud je škoda ji zničit celou. Stačí se jen zbavit větví, odříznout vrchní část a upravit rostlinu tak, aby nepřekážela tam, kde je (například před okny). Když se stromy prořezávají, tak jim to může i prospět. Jestli rostlina chátrá a uvadá, tak prořez ji pomůže se vzpamatovat. Takto už bylo mnoho stromů zachráněno.rizikové kácení od koruny

ořez nebezpečných větví

Rizikové kácení stromů – povolení

Je v případě pokácení stromů nutné povolení? Víceméně ano. Spíše menší dřeviny to zrovna být nemusí, ovšem každý velký strom by měl projít kontrolou. I když se jedná o vaši rostlinu a na vašem pozemku, tak je to součást přírody a vy s ní nemůžete nakládat dle své libosti. Je to stejné, jako když na trávu vyléváte chemikálie. Také by to nemělo být, ačkoli je to u vás na pozemku. Co je tedy zapotřebí?

Jestli se jedná o památkový strom, tak zde je bez diskusí, že budete muset oslovit příslušné instituce. Samozřejmě se nabízí povolení od příslušného úřadu, ale je možné, že strom přijdou zkontrolovat památkáři, pracovníci z oboru životního prostředí a podobně.

Ovšem, i když se nejedná o památkovou rostlinu, tak je zapotřebí mít povolení k pokácení, protože jinak se vystavujete riziku pokuty.

Máte problém se stromy, ať už vlastními nebo sousedními? Obraťte se na příslušný úřad a konejte příslušné kroky. V případě stížností je na úřadě, jak se se situací vypořádá a nejinak tomu je, když má obecní plocha strom u vašeho domu, který vás ohrožuje. Až bude ve všech případech povoleno strom pokácet, tak se spoléhejte na odborníky, kteří vás problému zbaví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5817 (zahradni-radce.cz#9978)


Přidat komentář