Zimní zahrady

Pokud se rádi kocháte pohledem na zimní přírodu a sedíte přitom v teplém pohodlí domova, bude pořízení zimní zahrady pro vás tou správnou volbou. Nejenže tím zvětšíte obytnou plochu vašeho domu, ale také získáte nový prostor pro oblíbené aktivity.

Zimní zahrady se stále častěji stávají běžným doplňkem rodinných domů. Poskytují prosvětlené, celoročně uživatelné prostory a vytvářejí ideální prostor k domácí relaxaci a to i za špatného počasí. Zimní zahrada prosvětlí náš dům a také zvětší obytnou plochu. Umožňuje pěstování rostlin, ale také může přispět k úspoře energie v případě, že se rozhodneme využívat energii slunečního záření. Využít zimní zahradu je možné i ke komerčním účelům, například jako kavárnu, bistro nebo restauraci.

Jak by měla zimní zahrada vypadat?

Tvar a materiál použitý při stavbě zimní zahrady ovlivňuje nejen její vzhled, ale především funkčnost. Každá zimní zahrada je navrhována dle přání zákazníka, ale s přihlédnutím k technickým možnostem použitých prvků s současně k prostorovým a stavebním možnostem, které závisí na okolních prvcích zimní zahrady.

Správné umístění zimní zahrady

Zimní zahrada může být přistavena k již hotovému domu anebo ji lze vytvořit např. i na terase bytu. Ve všech případech však musíme počítat s tím, že na prosklenou přístavbu působí klimatické změny daleko víc, než například na zděnou stěnu. Proto je nutné navrhovat zimní zahradu tak, aby paprsky letního slunce stojícího vysoko dopadaly na střechu zimní zahrady a zimní paprsky slunce stojícího nad obzorem dopadaly hluboko do zimní zahrady.

Jaké materiály lze použít pro nosné konstrukce?

Pro výrobu zimní zahrady jsou vhodnými materiály plast, dřevo nebo hliník. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody. Plastové profily mají obrovskou výhodu ve snadné údržbě. Dřevěné dodávají stavbě přírodní vzhled, ale musí být ošetřeny speciálními, odolnými nátěry. Při výběru materiálu na zimní zahradu je třeba brát zřetel na velikost stavby, stupeň zatížení apod.

Střecha zimní zahrady

Jelikož na střechu zimní zahrady budou dopadat sluneční paprsky, je nutné použít takový materiál, který zastíní a současně bude tepelně izolovat. Proto je pro tyto účely velice vhodný polykarbonát v čirém, mléčném nebo neprůsvitném provedení anebo izolační dvojsklo se speciálním složením.

Větrání zimní zahrady

Především v letních měsících je možnost větrat zimní zahradu velice důležitá. Pro přirozené větrání existuje několik způsobů otevírání obvodových prvků. Nejčastěji se používají otevírací a sklopná křídla, ale je možné použít i posuvné nebo skládací dveře.

Teplota v zimní zahradě

Nároky na vytápění zimní zahrady ovlivňuje způsob jejích využití. Záleží na tom, jestli chceme zimní zahradu využívat celoročně nebo jen v letních měsících. Dále záleží na účelu zimní zahrady, protože jiné nároky na vytápění vyžaduje pěstování rostlin a jiné například relaxace. Teplotu lze zásadním způsobem ovlivnit vhodným umístěním zimní zahrady a použitím vhodných materiálů.

Je možné použít izolaci?

Ano, náklady na vytápění zimní zahrady nemusí být nijak vysoké v případě, že při výstavbě použijeme dostatečnou izolaci. Pro zimní zahrady je možno použít mnoho různých skel s odlišnými vlastnostmi. Nejpoužívanějším sklem je izolační dvojsklo. Samozřejmě je možné použít také skla dekorativní, bezpečnostní, protihluková nebo s funkcí proti slunci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5819 (zahradni-radce.cz#9876)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat