Kovový zahradní nábytek – druhy a výhody

Do moderní opečovávané zahrady patří i kvalitní zahradní nábytek. Kovové konstrukce mohou být dost dobrou volbou hned z několika důvodů, ale ten hlavní spočívá v dlouhé životnosti.

Zahrada je místem pro odpočinek, ale i zábavu a někteří lidé si ji hýčkají jako vlastní chloubu. Ono po celodenním sedění u počítače v kanceláři udělá své a většinou vrcholní manažeři mají tendence hodit na sebe v den volna montérky, tepláky a užít si to rýpání se v hlíně a budování krásné zahrady. A na tu samozřejmě patří nejen krásné květiny, zahradní jezírka, keramická dekorace, ale i kvalitní a odolný zahradní nábytek.

Jaký tedy zahradní nábytek?

Vybrat vhodný zahradní nábytek nemusí být zrovna jednoduché. Zvláště v tom případě, pokud se v oboru moc nevyznáte, jako řada běžných občanů a doteď jste netušili, kolik různých materiálů může zahradní nábytek mít. Kovový zahradní nábytek má velké výhody oproti svým konkurentům, které je nutné zmínit. A není tak úplně pravdou, jak by se domnívala valná většina, že je zahradní kovový nábytek dost těžký a těžkopádný. Tudíž mnohdy i nebezpečný pro přítomnost malých dětí nebo třeba i menších zvířat. Naopak je kovový zahradní nábytek velice moderní a v závislosti na druhu kovu a provedení se pak určuje i celková váha. Mnohdy jsou však kovové zahradní nábytky lehčí, než dřevěné masivní kusy zahradního nábytku. Záleží tudíž na několika faktorech a nelze tak všechny strkat do jednoho pytle.

Zahradní kovový nábytek – odolnost

Pakliže se pustíme do výčtů výhod zahradního kovového nábytku, je nutné nezapomenout na odolnost. Ta je snad ze všech možných materiálů ta nejodolnější. A to i přes to, jestliže se o zahradní kovový nábytek moc nestaráme. A v případě, že tedy budeme operovávat i zahradní kovový nábytek tak, jak si do jisté míry zaslouží, můžeme se těšit z přítomnosti zahradního kovového nábytku i po několik generací. Opět záleží také na materiálu samotném, i provedení, ale obecně jsou kovové zahradní nábytky maximálně odolné. Nevadí jim ani slunce, déšť, nebo mráz. Pořád vypadají skvěle. Občas je však nutné je natřít nátěrem proti korozi, ale to skutečně jen zřídka.

Nenáročnost na údržbu

Protikorozním nátěrem se natírají jen skutečně zřídka, a na práci není zas tak nic složitého. Občas je také potřeba zahradní kovový nábytek otřít od prachu, ale to spíše jen pro vlastní potěšení a údržbu, co se čistoty týče. Jinak zahradní kovový nábytek nepotřebuje nějak zvláštní péči. A to je obrovskou výhodou, zejména pro ty, co jsou dost zaneprázdnění a nemají prostor pro to, aby při každém dešti sklízeli zahradní nábytek ze zahrady. Kovový zahradní nábytek tam může stát dlouho, jak je jen potřeba. Po čase tak natřít potřebným nátěrem a občas očistit a stále vypadá jako nový.

Není pravda, že kovový nábytek je příliš těžký

Ano, není sice tak lehký jako plast, ale to může mít obrovskou výhodu, pakliže na něj něco odložíte. Pokud zafouká vítr, nemusíte se bát, že budou stůl případně křesla hned převrhnuty, a tak drží svoji stabilitu. To je nutné brát jako důležitý a jasný fakt spolu s výhodou, která se v přírodních venkovních podmínkách vyplácí. A navíc není tak úplně pravdou, že každý zahradní nábytek kovový je nějak zvlášť těžký. Jsou odlehčené materiály, ze kterých jsou kovové nábytky vyráběny a vždy mají jistou stabilitu, například oproti plastovým.

Jaké jsou druhy kovového zahradního nábytku?

Pokud se řekne kovový zahradní nábytek, není nutno dělat ihned ukvapené závěry a všechny strkat do jednoho pytle. Je spousta druhů, materiálů i provedení, které i když patří do jedné skupiny kovových zahradních nábytků, tak jsou poměrně dost rozdílné.

Hliníkový kovový zahradní nábytek

Obzvlášť je hliníkový zahradní nábytek oblíbený pro veřejné restaurace, respektive zahrádky. Je totiž zcela bezúdržbový, vypadá pořád skvěle a je poměrně lehký. Tudíž ani obsluha se nemusí tolik namáhat, pokud každý den musí hliníkové židle a stoly sklízet. Samotný hliník, hliníková konstrukce nevyžadují speciální péči, ale je nutno myslet i na případný výplet, který již není z kovového materiálu a ten občas zvláštní péči vyžaduje. Může však být vhodné doplnit takový nábytek pod-sedáky z textilie a tím mnoho vyřešit. Je to nejjednodušší a také to je pro sezení příjemné.

Ušlechtilá ocel jako materiál pro zahradní nábytek

Elegantně vypadá zahradní nábytek z ušlechtilé oceli. Ať jde o jakékoli provedení, vždy se jedná o perfektní obrázek a hodí se skutečně do moderního domu. Ušlechtilá ocel sama o sobě není náročná na údržbu, ale většinou bývá právě doplněna jiným materiálem, který svoji údržbu a ochranu před přírodními vlivy a živly potřebuje. Proto je potřeba mít pro zahradní nábytek z ušlechtilé oceli místo a dobře je pak uskladnit.

Železná konstrukce zahradního nábytku

Poměrně drahým kouskem jsou zahradní nábytky ze železa a to především proto, že jsou většinou dílem mistra uměleckého kováře, takže každý díl potřeboval zvláštní péči a tudíž i cena je zcela jiná, než při sériové výrobě. Ale zas na druhou stranu, kdo si potrpí na eleganci a vytříbený vkus, jistě v železném nábytku nalezne zalíbení.

Kov musí na zahradě být

I když zvolíte jako vhodný materiál plastový nábytek na zahradu, obvykle však po čase stejně zamíříte ke kovu, alespoň tedy částečně. Totiž moderní jsou zahradní houpačky, jejichž konstrukce je vždy a jen pouze z kovu. Žádný jiný materiál nemá dostatečnou nosnost a odolnost. Takže i zde je jasný důkaz toho, že zahradní kovový nábytek je výhodnou investicí na několik let. Vhodný i pro ty, co nemusí neustále běhat s hadrem a všechno pořád čistit. Houpačku si časem pořídí skutečně každý, kdo má zahradu, nebo aspoň malý dvorek a rád venku tráví čas.

Kovové konstrukce jako základ

Kov se také používá u jiných zahradních nábytků a to jako konstrukce. U takového nábytku z umělého ratanu je to poměrně časté, což opět potvrzuje tvrzení, že kov je dost odolný a na zahradě potřebný. Pokud tedy potřebujete zahradní nábytek, jenž bude dlouho bez újmy spolehlivě sloužit, pak je právě kov tou správnou volbou. Dost lidí má obavy z toho, že právě zahřátý kov nebude moc příjemný při sezení, protože při zahřátí na slunci je kov dost nepříjemným, co víc, nebezpečným. Jenže nutno také zmínit, že obvykle je kovový zahradní nábytek pro lepší komfort doplňován textilními podložkami, opěrátky a jinými. Takže se nikdy nesedí přímo na kovu, ale příjemném a měkkém sedáku. Kovový zahradní nábytek je po všech stranách skvělým prvkem právě na zahradu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5823 (zahradni-radce.cz#10030)


Přidat komentář