Pokládka venkovní dlažby - Děčín

Chystáte se upravit svou zahradu? Nebo přemýšlíte o vybudování vjezdu k vašemu domku či plánujete postavit si zahradní posezení? Přečtěte si, jaké jsou možnosti využití dlažby, jak vybrat ideální typ dlažby pro vás a na koho se obrátit při jejím budování.

Rekonstruujete starou venkovní dlažbu a obklady? Stejně tak, jako pěstěný trávník či zahrádka na chatě, nebo kolem vašeho domu, i venkovní dlažba představuje vizitku majitele. Harmonické sladění dlažby s domem a okolím dotváří celkový estetický pohled na vaše bydlení a odráží váš vkus.

Využití kamenné dlažby

Venkovní dlažba a její pokládka představuje jednu z dokončovacích prací při stavbě nového rodinného domku, nebo rekonstrukci staršího objektu, případně při zvelebování zahrádky. Ale nemusí zůstat výhradně jen u dlažby, nebo chodníku. Kamenné obklady mají daleko širší využití. Můžete jimi obložit balkóny, terasy, schody, venkovní i vnitřní krby, zahradní posezení a v neposledním případě také i fasády domů. Jelikož tyto práce přicházejí na řadu až téměř nakonec, můžeme se rozhodnout a vybrat si ten správný obklad, který bude dokonale ladit s dalšími prvky domu a zahrady. Výběr obkladů a dlažby je dnes široký a při rozhodování zvažujeme hlediska jak funkčnosti, tak i estetiky.

Výběr dlažby

Dříve než přikročíme k nákupu dlažby, důkladně zvážíme, kam dlažba přijde, z jakého materiálu by měla být, jakou funkci bude plnit a také jak nám bude ladit s ostatními prvky exteriéru či interiéru.Nyní si řekněme něco k již zmíněné funkčnosti. Je rozdíl, pokud si chceme vybudovat jen ozdobný kamenný chodníček, vydláždit terasu, nebo příjezdovou plochu pro auto. Každá z těchto možností vyžaduje jiný typ dlažby s odlišnými vlastnostmi. Pokud počítáme s tím, že dlažba bude vystavena velkému zatížení a provozu, který představuje například vjezd do garáže, volíme dlažbu s dostatečnou odolností vůči zátěži. Jestli se jedná o obklady schodů, teras, nebo chodníky, přihlédneme k jiným vlastnostem. Jednou ze základních funkcí, kterou by měly venkovní dlažby splňovat, je jejich bezpečnost. Tím spíše, že jsou vystaveny různým klimatickým podmínkám a také různému stupni zatížení. Proto volíme dlaždice s různými povrchovými úpravami. Venkovní dlažby by měly mít navíc protiskluzovou úpravu, měly by být odolné proti smyku, mrazu a dalším povětrnostním podmínkám. Taktéž existují dlažby s nízkou nasákavostí vody, které bývají označeny symbolem sněhové vločky. Dlažby, které jsou odolné vůči opotřebení (otěruvzdornost) se označují indexem PEI hodnotami jedna až pět. To znamená, že vyšší hodnota představuje větší odolnost vůči otěru.

Materiál pro výrobu dlažby

Dnes již existuje celá řada materiálů, ze kterých se venkovní dlažby a obklady vyrábějí. Přesto stále nejvíce používanými jsou keramika a beton. Keramické dlaždice jsou vyráběny ze speciální hlíny a vypalovány při vysokých teplotách. Bývají pevné, mrazuvzdorné a dají se zabarvit širokou škálou odstínu tak, že jsou vhodné do interiérů i ven. Betonová dlažba se těší velké oblibě a má široké pole využití. Bývá silnější, mívá protiskluzovou úpravu a v současnosti představuje široký výběr všech tvarů, typů, velikostí i zabarvení. Je kvalitní, dobře a snadno se s ní pracuje a je vhodná jak pro cestičky a chodníky, tak i pro zatěžovaná místa. Má dlouhou životnost a vysokou pevnost v tlaku. Rovněž odolnost proti povětrnostním vlivům je tu zaručena. Speciálním typem betonové dlažby je zámková dlažba, která je po stranách vybavena kapsami a výstupky, které do sebe zapadají. Takto vytvářejí velké a celistvé plochy.

Kámen je dalším materiálem vhodným pro venkovní dlažbu a obklady. Především se jedná o lomový kámen. Taková dlažba má velkou odolnost vůči mechanickému namáhání i přírodním podmínkám.Snadno se kombinuje s ostatními materiály a navíc působí příjemným přírodním dojmem. Kámen si zachovává svou originální podobu a lze jej použít na jakékoliv místo. Můžeme si vybrat, jaký kámen použijeme, podle druhu určení. Například břidlice se dobře štípe a lze z nich vytvářet tenké desky. Žula je tvrdá a výborně se hodí do míst, kde počítáme s velkým zatížením, apod.

Jak položit venkovní dlažbu

Nejprve vykopeme terén, urovnáme ho a zhutníme podkladní vrstvou, která musí být pevná, aby unesla budoucí dlažbu. Kvalita podkladní vrstvy je důležitá i proto, aby odváděla dešťovou vodu. Obvykle se používá několik vrstev štěrku nebo písku. Zejména je nutné hlídat, aby sklon terénu směřoval od budovy, sklon by měl být 1,5 až dvouprocentní a vytyčíte ho vodováhou.

Hloubku podkladní vrstvy volíme podle toho, jak bude namáhaná dlažba. Čím větší zátěž očekáváme, tím větší hloubku podkladní vrstvy volíme. Pro zahradní cesty se hloubí základy kolem deseti centimetrů. Pro lehčí zátěž pěšího provozu a osobních automobilů se budují základy třicet až padesát centimetrů do hloubky. Dlažbu u nájezdů do garáže je vhodné položit diagonálně na směr jízdy kola auta. To vám zaručí větší pevnost dlažby díky tomu, že se zatížení bude rozkládat na všechny čtyři boční stěny dlaždice a ne pouze na dvě.

Vytvoření okrajů dlážděné plochy

Okraje vydlážděné plochy mají za účel zabránění posunování dlažby na okrajích při pokládce a v důsledku používání této plochy. Jako okraje lze použít speciální tvarovky, nebo postačí pouze řada dlažebních kamenů, které se postaví na výšku. Jednotlivé dlaždice je dobré nejprve si vyskládat na danou plochu při dodržování potřebné šířky pro spáry a až potom zabetonovat lemy. Základy pro zabudování okrajů se vykopou do takové hloubky, aby pod obrubníky zůstala základní vrstva minimálně dvacet centimetrů. Ta se zhotoví ze suchého nebo pouze mírně vlhkého betonu, který se následně nechá dva až tři dny uležet. Pokud neočekáváte vysoké zatížení dlažby, můžete okrajové dlaždice podsypat betonem a tím je zpevníte.

Pokládka dlažby

Při pokládce zajistěte, aby byly odebírány dlaždice z více palet současně. Zamezíte tak vytvoření barevně odlišných ploch. Každá vyrobená várka se totiž může v odstínech lišit, je to přirozené a není to důvod k reklamaci. Pokládka se provádí nejprve u zpevněných krajů, jako jsou zdi nebo schody, kdy se položí několik řad. Zbytek plochy si vyznačíte provázky, abyste dodrželi směr spár. Spáry ihned zasypávejte, potom se vám již usazené dlažební kostky nebudou hýbat. Ohlídejte si stejnou šířku spár po celé ploše.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5828 (zahradni-radce.cz#9923)


Přidat komentář