Prodej palivového a krbového dřeva - Praha

Už vás nebaví platit vysoké sumy za spotřebu energie vynaložené na vytápění? Přemýšlíte o topení tuhými palivy? Už tak topíte? Pojďte se podívat, na co je dobré myslet při koupi palivového a krbového dřeva.

Prodej palivového a krbového dřeva - Praha

V dnešní době se při čím dál tím vyšších cenách za energie lidé postupně vracejí k vytápění tuhými palivy. Vytápění palivovým a krbovým dřívím dokáže uspořit hodně z rodinného (ale třeba i firemního) rozpočtu. Je třeba se však ještě dále zabývat tím, jaký druh a jak zpracované dřevo pořídíte. Spousta lidí to neví, ale dobře vybrané dřevo může déle hořet, což znamená další úsporu nejen cenovou, ale i časovou. Dalším, na co je třeba pomyslet, je výběr prodejce. Zpravidla bývá cenově výhodnější prodejce, který sám dřevo kácí a zpracovává než ten, který ho přeprodává. Nestačí však řešit otázku výhodného nákupu, ale musíte také zvážit, jakým způsobem dopravíte pořízené** palivové či krbové dříví** do vámi určeného místa.

Palivové a krbové dřevo

Palivové a krbové dřevo může mít mnoho podob. Prodává se například zpracované v peletách a briketách. Pokud zamýšlíte nákup nezpracovaného, rozlišuje se, zda se jedná o tvrdé, středně tvrdé či měkké. Dále je pak možno pořídit si štěpky, ty jsou ale vhodné spíše na roztápění, a to z důvodu, že velmi rychle shoří. Kdyby tedy s nimi chtěl někdo topit, bude jich mít velkou spotřebu a zároveň obětuje přikládání příliš mnoho času.

Mezi měkká dřeva patří například smrkové, z jedle, borovice, topolu či lípy. Jasan, jilm, dub a ořech se zase řadí do dřev středně tvrdých. Do tvrdých dřev se zařazuje habrové dříví, z tisu či akátu.

Jak je již uvedeno výše, lze vytápět i zpracovaným dřevem. Mezi ně patří pelety. Jedná se o stlačované výlisky, které mají válcovitý tvar a vyrábějí se v různých rozměrech. Mívají délku do cca 4 cm a průměr okolo 0,5 cm. Vyrábějí se ze zbytků dřeva, jako jsou například piliny a hobliny. Mohou být vyrobeny nejen ze dřeva, ale také z rostlin, kůry, rašeliny apod. Výhodou je jejich nízká vlhkost a fakt, že po jejich spálení zůstane minimální obsah popele. Využívají se například pro topení v kotlích a kamnech a to nejen v rodinných domech, ale také domech větších rozměrů.

Dalším z druhů zpracovaného dříví jsou brikety. Jedná se slisované ekologické palivo, které je vyráběno z dřevěného odpadu, tedy z pilin a hoblin. Aby vznikly brikety, musí se nejprve nashromážděná dřevní hmota rozdrtit. Dále pak přijde na řadu její vysušení a slisování za pomoci vysokého tlaku a teploty a zpracování do požadovaného tvaru (například do válce). Jejich výhoda spočívá v dlouhém hoření a v případě, že je máte možnost uskladnit v suchém či mírně vlhkém prostředí, také v dlouhé životnosti (vydrží i několik let).

Pokud jste se rozhodli pro nákup palivového a krbového dřeva, je třeba zvážit, do jakého typu kamen či krbů je vhodnější použít některý z výše uvedených dřev či výrobků z něj. Některé kamna jsou uzpůsobené například jen na používání briket, jiné přímo na dřevo. Do krbů je pak vhodnější používat nezpracované dřevo.

Pro ty, kteří zvažují zavedení topení dřevem ve svém domě, jsou také důležité informace o způsobu, jakým jím vytápět. Je dobré vědět, že je například vhodné používat štěpky na roztápění či na rozhoření v případě, že již vzniklý oheň uhasíná. Stejně tak se používá měkké dřevo, které poměrně rychle hoří a není tak příliš vhodné na topení jím samotným. V situacích, kdy je oheň v kamnech či krbu stabilní, přikládá se tvrdé nebo středně tvrdé dřevo, které hoří pomalu. S tím je spojena také nižší spotřeba a odpadá časté přikládání.

Jak vybrat vhodného prodejce?

Výběr dobrého prodejce palivového a krbového dříví se může odrazit nejen v ceně, ale i v dalších službách s tím spojených. Zpravidla levnější bývá pořízení dřeva od společnosti, která si ho sama obstarává kácením a také zpracovává. Oproti tomu ti, kteří palivové a krbové dříví přeprodávají, musí o nějakou částku cenu nadsadit, aby si také vydělali. Před prodejci také hradí další náklady spojené například s dopravou k nim, což se v ceně také často odrazí. Mezi služby, které patří k nákupu palivového a krbového dříví, se řadí jeho doprava. Můžete si ji zajistit sami, ale spousta prodejců tohoto paliva má zajištěnou dopravu vlastní. Dále pak spousta prodejců poskytuje na požádání služby, kde vám mohou pořízené topivo například vyskladnit, v případě zájmu i zpracovat. To je sice finančně náročnější, nicméně je spousta domácností, kde buď není možno se těmto činnostem z důvodu nedostatku času věnovat, nebo v ní například chybí osoba, která by je mohla provést (dům, kde bydlí samy ženy, starší lidé apod.). Další výhodou dobrého prodejce je, že má již dlouhodobé zkušenosti a danému oboru rozumí. Může vám tedy v případech, kdy si nejste s něčím jisti a potřebujete poradit, pomoci. Také vám může poskytnou dobré rady, jak si topení usnadnit. Například jaké jsou výrobky, které vám zajistí rychlé a nenáročné rozpálení kamen.

Doprava palivového a krbového dříví

Záleží zejména na tom, v jakém množství palivové a krbové dříví nakupujete. Pokud si například pořídíte brikety či pelety, které máte v menším balení naskládané na sebe tak, že je s nimi snadné manipulovat, postačí často osobní automobil či dodávka. Vzhledem k faktu, že nákup většího množství topiva se většinou odráží v nižší ceně, si ho spousta lidí pořídí například tolik, že je zapotřebí použít na převoz nákladní vůz, někdy i kamión. Prodejci palivového a krbového dříví, bez ohledu na to, zda jej přeprodávají či nikoliv, zpravidla takovou dopravu zajišťují. Ideální je situace, kdy zmíněné dopravní prostředky přímo vlastní. Opět totiž platí, že cena za přepravu je poté často nižší než za využití další firmy. Dále je pak také pomýšlet na nutnost využití speciálních vozidel, a to například v případech, kdy si koupíte nenařezané kmeny a potřebujete je tzv. složit na určeném místě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5842 (zahradni-radce.cz#10004)


Diskuze a zkušenosti

novotný | 10.02.2013 20:27
Re: Prodej palivového a krbového dřeva - Praha koupím tvrdé dřevo do krbu 10-20 m3


Přidat komentář