Vrtané studny - Ústecko

Máte pocit, že téma studen už není aktuální? Omyl. Studny jsou jediný spolehlivý zdroj vody. Není totiž vázán na různé vodárny, které pak mohou vypnout, pokud se něco stane. Studna je zásobárna vody. Už ji máte?

Spousta lidí si evokuje studnu s létem, kdy se osvěžují u studené tekutiny, zatímco horké slunce sužuje jejich tělo. Ovšem mějte na paměti, že zdroj vody potřebujete neustále. A když vám selže, tak máte zásobu na zahradě. Realizace studny není složitá. Podívejte se proto s námi více, proč mít studnu a jaká je nabídka.

Vrtané studny - Ústecko

Pokud máte zájem o studnu, tak určitě oslovte firmu Bau-Geo s.r.o. Společnost** Bau-Geo s.r.o.** byla založena v roce 1992 a každoročně od svého vzniku vyhloubí mimo jiné cca 30 - 40 vrtaných studní v různých podmínkách a hloubkách. Mimoto společnost nabízí také** tepelná čerpadla**. Stejně tak ale firma nabízí i předrealizační průzkumy, aby se vědělo, jaký je terén. Tím může být inženýrská geologie, která zjistí např. vlastnosti hornin nebo podzemních vod, což je velmi důležité, aby se vědělo jaké prostředky nasadit. Hlouběji se pak vodami zabývá hydrogeologie. Dále máte k dispozici opravy a likvidace vrtů, injektáže nebo inženýrskou činnost, která se zabývá klasickými oblastmi kolem vody (rozvody vod, dokumentace apod.). Všechny tyto služby jsou vytvářeny na míru zákazníkovi. Profesionální provedení, které vám zajistí realizace dle vašich přání jsou pak samozřejmostí. Můžete si sami vybírat, jaké služby využijete, ale také si lze nechat poradit od profesionálů, kteří svému oboru rozumí. Bau-Geo s.r.o. disponuje technologiemi hloubení jak pro nesoudržné materiály (6 vhodných vrtných souprav včetně možnosti průběžného pažení do 70m), tak pro pevnou skalní horninu (1 vrtná souprava s možností průběžného pažení do 30m).

logo

Bau-Geo s.r.o. je k dispozici ve Skalici u České Lípy a vrtané studny hloubí v oblasti severních a středních Čech.

E-mailová adresa je baugeo@baugeo.cz a telefonní kontakt zní 724770866 či 487522807.

Pro více informací navštivte stránky www.baugeo.cz nebo klikněte přímo ZDE.

 

Jestli ale chcete vědět, co takové vrtané studny jsou, tak se s nimi seznamte blíže.

Typy studní

Abychom vám přiblížili studny, tak si je rozdělíme dle** typu realizace**. Studny se provádějí tak, že mohou být buď kopané, nebo vrtané. Začněme u těch kopaných, aby nám lépe vyvstal rozdíl. Klasická kopaná studna je vlastně ona jáma, kterou znáte. Je to díra, která je všude stejně velká a voda v ní vyvěrá po celé hloubce. Vrtaná studna má ovšem přídavek. Pod klasickou jámou je ještě více provrtán podstatně menší otvor, který bere vodu více z hloubky (zákon hydrauliky) a tím se získává kvalitnější zdroj, který zde je. Všeobecně se totiž uvádí, že tento typ studní má lepší kvalitu vody, protože se tolik neznečistí. Jak ale postupovat, když si objednáte venkovní realizaci tohoto typu?

vrt 1

Průzkumné venkovní práce

Než se udělá takovýto vnitřní zásah, tak je nanejvýše vhodné udělat** průzkum**. Z jakého důvodu? Jednak se zjistí, jaká je kvalita podloží. Pak se samozřejmě zjišťuje i vlastnost vody a potažmo rovněž** kvalita**. Je ale zapotřebí také samozřejmě onen pramen, aby se zjistilo, kde se má kopat. K tomu slouží různé metodiky, nejspíše znáte proutkaření. Pokud bychom vysvětlili princip více laicky (jelikož někdo toto může považovat skoro za šarlatánství), tak vám to vysvětlíme na energetickém principu. Vezměte si, že v místě, ke je jen půda a nic více, je určitá energie a ta je nějak konstantní. Pokud ale narazíte na odlišný prvek, navíc tak pohyblivý jako je voda, tak se mění i rozložení energií a proutek musí nějak reagovat. Tím se zjistí, ke je voda nejaktivnější a může se začít kopat.

Výjimkou pak není samozřejmě ani měření různých škodlivin, které se mohou v daném místě vyskytovat, pokud se tedy tohoto bojíte, tak si nechte zjistit i toto. Když jsme pak zmínili tepelná čerpadla, tak ty, jak si později sdělíme, fungují na vícero principech, odkud berou energii. Je tedy třeba změřit i teploty, které výchozí zdroje mají. Tím pádem se pak zvolí vhodný prvek, jak si později ukážeme, nyní zůstaňme ještě u** studní**.

vrtná souprava pro hloubení v nesoudržných materiálechvrtná souprava pro hloubení v pevných skalních horninách

Realizace studny

Pokud se rozhodnete nechat si udělat studnu, tak vězte, že stačí i jeden den a může být hotovo. Co se týká montáže, tak samozřejmě, že t by měla být vykonána v místě, kde je nejlepší zdroj oné vody. Sice tím nemyslíme, že by se měl třeba bourat chodník nebo altán, pokud průzkum ukáže, že v tamním místě je pramen silný, ale studna by měla být blízko. Něco jiného je, když ji přesunete od strategického zdroje na druhý konec zahrady anebo, když ji posunete pár centimetrů. Studna by také neměla nikde překážet. Jestli máte vjezd do garáže přesně tam, kde by měla být studna, tak zde její umístnění vhodné není. Většinou ale lze najít více zdrojů, takže se nemusí jednat o poslední pokus.

vrt 2

Kompletní stavba studny

V případě zájmu zákazníka firma zajistí kompletní stavbu studny, což probíhá zpravidla v následujících krocích (řazeno chronologicky):

  1. Hydrogeologický posudek, výběr vhodného místa (legislativní a technické požadavky)
  2. Projekt vrtných prací
  3. Vlastní vrtné práce (studna zpravidla hloubena jako tzv. průzkumný vrt)
  4. Stavební projekt studny
  5. Územní rozhodnutí
  6. Stavební povolení a povolení k nakládání s vodou
  7. Dokončení stavby studny (tj. záhlaví, čerpadlo, přípojka apod.)
  8. Povolení k trvalému užívání stavby (dříve kolaudace)

 

pohled do záhlaví hotové vrtané studny

Realizace čerpadla

Slíbili jsme, že se podíváme na tepelná čerpadla. To jsou topné prvky, které si berou energii pouze z přírody a tím pádem šetří životní prostředí. Pracují pak na vícero principu, čímž se zefektivňuje jejich aktivita. Energie se získává například z vody nebo země. Tím, jak se zpracuje v čerpadle, se pak ohřívá zase voda. Ta proudí do vodovodních trubek a díky se myjete. Rovněž se to ale může týkat i topených radiátorů, protože zde rovněž topí voda. Tepelná čerpadla tedy fungují na dvojím principu. Jednak si berou energii z určitého zdroje. To se děje venku, kde se pod zem uloží příslušné části čerpadla. Posléze se energie dostává do další části čerpadla, kde se ohřívá voda, jež slouží právě výše zmíněným využitím. Tepelná čerpadla jsou velmi výhodné jako zdroj energie.

Možná, že si v první chvíli řeknete, že je to novota, která má co dělat s ekotrendem, ovšem není tomu tak. Ať už se jedná o zprofanovaný výrobek, nebo ne, tak faktem je, že jej užívá stále více domácností. Tím pádem se odběr zvyšuje a počítá se s ním i do budoucna. Budou tedy spíše jiné náhradní díly, zatímco na ostatní spotřebiče ne. Výrobek se bude nadále vyvíjet a inovovat. Pak je zase pravda, že nelze opomenout ekologické smýšlení. Proč ne? Vždyť je to kolem vašeho domova a tím pádem se jedná i o vaše zdraví. Co vás ale asi může zajímat nejvíce je cena provozu. Při pořizování, pravda, se nejedná o nejlevnější záležitost, ovšem při spotřebě se to pak mnohonásobně nižší částka. A to už se vám investice bohatě vrátí.

Máte zájem o složitější montáže? Pak si vyberte spolehlivou firmu, která vám tyto práce zrealizuje. Od věci nejsou ani různé průzkumy, nejen ty povinné. Můžete si nechat zjistit, jak kvalitní máte půdu, jaké jsou teploty tamní zeminy. Stejně tak si můžete nechat zjistit, kde je nejlepší zdroj vody.a v případě, že to bude v místě, kde máte třeba dlažbu nebo jinou stavbu, tak se poradíte s odborníkem, co s tím. Nemusí to být takto klasický stavař, ovšem už zná, jak to lidé řeší v jiných případech. Pojďme ale zpět ke studním a čerpadlům. Nadnesli jsme vám několik výhod a z toho by mohla plynout rada, čím se řídit. Nebojte se utratit více peněz za dlouhodobý projekt. Uvidíte, že se to vrátí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5837 (zahradni-radce.cz#9985)


Diskuze a zkušenosti

krbec | 15.11.2012 13:27
Re: Vrtané studny - Ústecko Zdravim,mam dotaz, kdybych chtěl vyvrtat studnu u chalupy zda musím mít povolení sousedů kteří již studny mají vyvrtané-z důvodu zřejmě stržení spodního pramenu-něco v tom smyslu jsem zaslechl!Předem díky Krbec.

Klusáček | 30.08.2014 18:34
Re: Vrtané studny - Ústecko Prosím vás,na kolik zhruba tak přijde udělání studny včetně kolaudace.Děkuji Klusáček


Přidat komentář