Závlahové systémy na zahradu

Zavlažování na zahradě může probíhat tak, že běháte každý den s konvemi nebo si pořídíte některý typ závlahového systému. Závlahový systém vám ušetří především spoustu času a také pomůže ke krásné kvetoucí zahradě.

Krásná zahrada

Na každé zahradě může být hustý udržovaný trávník, stromy, keře a trvalky nejrůznějších druhů. Aby tomu tak bylo, je nutné pravidelné a správné zavlažování. Na výběr způsobu závlahy bychom měli myslet už při plánování zahrady. Investice do závlahového systému se vždy vyplatí a zároveň poskytuje i řadu výhod. Moderní systémy přináší snadnou obsluhu, možnost nastavení intenzity zalévání podle potřeb zeleně, šetrnější zalévání i výrazné úspory vody. Profesionální projekt vám zajistí brzkou návratnost investice do tohoto komfortního a zároveň spolehlivého řešení.

Co přináší moderní zavlažovací systémy?

Tak především velkou úsporu času. Moderní závlahové systémy se postarají o celou závlahu sami. Dokáží se sami přenastavit v případě nedostatečného tlaku vody, dokáží zalévat přesně podle potřeby rostlin, neplýtvají vodou při špatném počasí, ale naopak pokud je deštivo, závlaha ustane, pokud však je velmi horko a sucho, závlaha přidá na intenzitě. Automatický závlahový systém** nekazí vzhled zahrady**, veškeré komponenty jsou pod zemí, pouze pokud jde o postřikovače, tak v době určení vyjedou ze země, zavlaží vybraný úsek a zase se schovají. Pokud se jedná o hydranty, ke kterým lze připojit hadici, i ty jsou pod zemí. Stačí jen odstranit krytku, připojit zahradní hadici a po dokončení práce hydrant zase zakrýt. Jednou z největších výhod automatického závlahového systému je, že bez obav můžete kamkoli odjet a nemusíte si nikoho najímat na péči o zahradu. Závlahový systém zvládne vše úplně sám.

Jaké závlahové systémy trh nabízí?

Zahradu u rodinného domu lze zavlažovat jednoduchým postřikovačem, sprchami, takzvanými zadešťovači nebo automatickými závlahovými systémy. Trávníky je nejlépe zavlažovat systémem automatického zavlažování pomocí výsuvných sprinklerů. Pro keře, stromy a květinové záhony je lépe využít** kapkovou závlahu**. Mobilní zavlažovače neboli zadešťovače trávníku usnadní péči o malé a středně velké zahrady. Mohou být čtyřplošné, ty jsou vhodné pro pravoúhlé plochy, nebo kruhové. Jsou vyrobené z kvalitního plastu a k jejich přednostem patří též kvalitní design. Jeden zavlažovač vystačí na plochu šedesát až tři sta šedesát metrů čtverečních.

Kapková závlaha

Automatická kapková závlaha je vhodná na zahradě, ve skleníku, na terase i v domě pro rostliny, které potřebují zálivku v klidných a pravidelných dávkách ke kořenům. Kapková závlaha umožňuje efektivní dávkování vody a hnojiv přímo ke kořenům rostlin. Výhodou je také velká úspora vody, možnost měnit intenzitu zavlažování vzhledem k aktuálnímu počasí a po celý den. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Co obsahuje základní sada kapkové závlahy?

Většinou jsou to pokládací a rozdělovací trubky a hadice, koncové odkapávače nebo rozprašovací trysky a další příslušenství, jako jsou zavlažovací hodiny, ovladač pro univerzální systém zavlažování a dešťový senzor.

Srovnání systémů zavlažování

Automatické zavlažování zahrad se dělí na** povrchový či podzemní rozvod**, a provádí se třemi typickými způsoby. Cenově nejpříznivější je zavlažování pomocí zavlažovacího počítače v kombinaci s automatickým rozdělovačem. Umožňuje časově řízené napájení až čtyř hadicových povrchových či podzemních větví, zakončených přenosnými nebo stabilními zavlažovači, případně zavlažovacími hadicemi.Větší investici vyžaduje** celoplošné zavlažování s podzemním potrubním rozvodem a výsuvnými postřikovači**, které je řízené zavlažovacím počítačem v kombinaci s vlhkostním a dešťovým čidlem. Vzhledem k vysoké spotřebě vody je nutné systém rozdělit do několika větví, což lze provést pomocí rozdělovače nebo automatických ventilů, řízených závlahovým počítačem. Pořizovací cena včetně instalace u zahrad o rozloze kolem tisíce metrů čtverečních může být od padesáti tisíc korun výše. Úsporná kapková závlaha s kapači a mikropostřikovači řízená zavlažovacím počítačem nebo programovací jednotkou se vyplácí i na menších plochách, u balkónových rostlin či ve sklenících a dnes ji instalují také pěstitelé zeleniny.

Jak pracuje zavlažovací počítač?

Zavlažovací počítač má několik senzorů rozmístěných po zahradě, které pravidelně měří vlhkost půdy. Pokud čidlo zjistí nedostatek vláhy, spustí se zavlažování. Dnešní počítače mají možnost nastavit program tak, aby zavlažování neprobíhalo při plném slunci, ale až navečer nebo brzy ráno.

Vodní zásuvky

Vodní zásuvky fungují stejně jako ty elektrické. Jsou velmi dobrým doplňkem zavlažovacích systémů. Ušetříte si díky nim čas a nervy s rozmotávání a smotávání hadic, jejich spojování, hledání rychlospojek pro další prodloužení. Na trhu existují ucelené systémy podzemního rozvodu vody plastovými trubkami k vodním zásuvkám, které lze snadno pokládat a podle potřeby rozšiřovat. Vodní zásuvky jsou vybaveny takzvanými** stopventily**, které zabraňují úniku vody. Po dokončení zalévání se zbytková voda z podzemních rozvodů automaticky stáhne, takže je systém odolný i vůči mrazu. V nabídce jsou takzvané startovací sady, které obsahují vše potřebné pro vytvoření první vodní zásuvky. Stačí k nim rychlospojkami připojit kratší hadici s vodní pistolí, rozprašovačem nebo plochou perforovanou hadici, kterou můžete zavlažovat podélné záhony.

Co je u plánování zavlažovacích systémů důležité?

S přípravami je nejlépe začít ve fázi** hrubé stavby** domu ještě před počátkem zahájení úprav zahrady. Prvním krokem je ponechání drážek pro potrubí a kabeláž podle zpracovaného projektu. Další důležitý krok spočívá ve volbě zdroje vody, který musí být především dostačující.** Studnu, vodovodní řád nebo kombinaci těchto dvou variant** může doplňovat ještě speciální nádrž na dešťovou vodu. Vodu z této nádrže můžete čerpat čerpadlem. Zde je nezbytné myslet na zajištění proti čerpání čerpadla na sucho. Základním pravidlem pro správné zavlažování je vypočítané překrývání ploch sousedními postřikovači. Pouze tímto způsobem lze dosáhnout rovnoměrné zálivky bez nedostatků v podobě suchých míst na zahradě. Pak je důležitý správný výběr jednotlivých postřikovačů. Existuje široká nabídka mnoha typů s různým výkonem a poloměrem dostřiku, pro které není problém ani členitý terén zavlažované plochy. Postřikovač může zavlažovat pouze určitou výseč nebo rotovat do kruhu. Délka životnosti postřikovačů je závislá na odolnosti materiálu a také na jeho odolnosti proti znečištění. Celý systém je nezbytné pravidelně udržovat a každoročně zazimovat. Při správném zacházení je životnost systému i několik desítek let.

Projekt zavlažování

Žádný rozměr plochy zahrady není pro zavlažovací systém problémem, ale jen v případě, že je celý systém** správně a odborně navržen**. Výchozí podmínky udává pozemek zahrady a možnosti zdroje vody. Projektant nebo zahradní návrhář profesionálně vytvoří projekt, ve kterém upřesní správné rozmístění postřikovačů, vodních zásuvek, takzvaných hydrantů, jednotlivých čidel a celého rozvodného systému závlahy. Určí také na základě výpočtů potřebné elektronické ovládání i senzory. Projekt byste měli nechat vypracovat včas. S instalací je nejlépe začít v době, kdy není příliš zima a také neprší. Co se týká zahrady, tak opravdu nejlépe je začít s realizací zavlažovacího systému při stavbě, pokud však se rozhodnete pro realizaci v již hotové zahradě, ani to není problém.Většina firem dokáže celý systém nainstalovat bez většího poškození výsadby a zároveň po realizaci vše upraví co nejlépe. Takže za pár týdnů nepoznáte, že se na zahradě něco dělo.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5825 (zahradni-radce.cz#9814)


Přidat komentář